Hvad vil det sige, at ens hund er den bedste af sin race? Og hvad skal der til for at blive Best In Show? Og hvad betyder det egentlig alt sammen? Man kan sammenligne en hundeudstilling med et dyrskue - en konkurrence, hvor hundene først bedømmes i forhold til ”det ideelle eksemplar af racen”. De bedste konkurrerer efterfølgende om at opnå titlen Best in Show – og det er ikke så nemt, når man har flere tusinde konkurrenter af mange forskellige racer. Det handler om X-factor Men udseende er ikke alt – mange udstillingsdommere fremhæver X-factor som det, der altid adskiller Best in show-vinderen fra alle de andre hunde. Så har du en hund, der fører sig med højt hævet hoved og her kommer jeg-attitude, men som endnu ikke har deltaget i en udstilling, skulle du måske overveje at melde den til næste gang? Bornholm-udstillingen er noget særligt ”Dansk Kennel Klub afholder internationale udstillinger rundt om i landet, men udstillingen på Bornholm er altid noget særligt,” fortæller formanden for Dansk Kennel Klubs udstillingsafdeling, Wilfred Olsen. ”Hvert år glæder vi os til at pakke alt vores udstyr og drage østpå. Her er altid en god og afslappet stemning, og det hænger måske sammen med, at mange kombinerer udstillingen med en lille ferie, så udstillerne opholder sig på øen i nogle dage og nyder den smukke natur i hyggeligt selskab med andre hundefolk.” Rabat på færgebilletten ”Samarbejdsaftalen med det lokale færgeselskab har gjort, at vi har kunnet give vores udstillere et rigtig godt tilbud, hvilket der er mange, der har taget imod. Igen i år kan vi nemlig prale af et rekordstort tilmeldingstal - ikke færre end 3.400 hunde fordelt på 19 nationaliteter skal bedømmes i udstillingsringen af dommere fra bl.a. Irland, Østrig, Tyskland, Schweiz, Rumænien og alle de nordiske lande,” fortæller Wilfred Olsen begejstret. Et besøg værd Uanset hvilken hund, der kommer til at stå øverst på skamlen på Bornholm – eller om din hund skal deltage i konkurrencerne eller ej - så er Dansk Kennel Klubs udstilling på Bornholm et besøg værd: Om det er det (næsten) altid gode vejr, den gode ø-mad eller de exceptionelt smukke hunde, der gør det, skal vi lade stå usagt - men Bornholm sørger altid for en udstilling fuld af X-factor! Adresse og entré Udstillingen afholdes på Rønne Stadion Nord, Torneværksvej 1, 3700 Rønne. Entré er begge dage 60 kr. for voksne og 10 kr. for børn 6-12 år. Børn under 6 år har gratis adgang. Entré for gæstehund, der ikke er tilmeldt udstillingen: 30 kr. (Hvalpe under 3 måneder ingen adgang) Indgangen åbner kl. 07.45, og bedømmelserne starter kl. 09.00. SE MERE OM UDSTILLINGEN VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.