Retssag om ulovlig import og salg af hvalpe starter fredag

04-03-2021 12:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Fredag står tre mænd på henholdsvis 52 år, 56 år og 59 år tiltalt ved retten i Kolding for ulovligt at have importeret og solgt hvalpe af racen fransk bulldog fra Polen

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

I morgen starter en retssag, hvor tre mænd står tiltalt for 24 forhold om import og salg af hundehvalpe. Der forventes domsafsigelse i slutningen af maj eller begyndelsen af juni 2021. Mændene stammer fra henholdsvis Gram, Kolding og Nordborg. 

Sydøstjyllands Politis dyreværnsenhed har efterforsket sagen, der er en større sag med over 100 importerede hvalpe af racen fransk bulldog. Første tiltalepunkt i sagen, der betragtes som organiseret kriminalitet, går tilbage til august 2018, og fremgangsmåden har været den samme i alle forhold.

Hvalpene er blevet indført i Danmark fra Polen, uden at nogen af mændene har været registreret som importører hos Fødevarestyrelsen. Herefter er hvalpene fra mændenes respektive adresser blevet solgt til private borgere via annoncer på digitale annonceringssites, selvom mændene heller ikke havde tilladelse til erhvervsmæssig handel med dyr. Ved indførslen af hvalpene fra Polen har mændene heller ikke fulgt de gældende regler og krav. Det vil sige, at hvalpene ikke har været ID-mærkede med chip, ikke har været rabiesvaccineret og heller ikke er blevet undersøgt af en bemyndiget dyrlæge eller har været ledsaget af et sundhedscertifikat som påkrævet.

Bevisførelsen i retssagen foregår bl.a. ved afhøring af en række af de privatpersoner, der har købt hvalpene, som efterfølgende har vist sig i flere tilfælde fx at have adskillige sygdomme. 

Anklagemyndigheden ved Sydøstjyllands Politi nedlægger påstand om frihedsstraf, om konfiskation af 690.000 (svarende til 6.000 kr. pr. solgt hvalp), om tillægsbøde og frakendelse af retten til erhvervsmæssig handel med hunde og erhvervsmæssigt opdræt af hunde.    

Læs også

Dagens retsmøde om hvalpefabrik i Randers aflyst

17-01-2023 05:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag skulle et par fra Randers i retten anklaget for at have drevet en hvalpefabrik i deres bolig i den kronjyske hovedstad. Men dagens møde er aflyst

Hvad er Freyas Lov

01-11-2021 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dyreværnet har stillet borgerforslaget, som de kalder Freyas Lov for at komme hvalpefabrikker og ulovlig import af hunde til livs. Men hvad står der egentlig i Freyas Lov

Dyreværnet: Anerkendt dyrlæge hjælper ulovlige hundehandler

05-10-2021 15:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Som en del af Dyreværnets kampagne mod import og salg af skadede hvalpe fra Østeuropa er det nu kommet frem, at en anerkendt dyrlæge og tidligere underviser af kommende dyrlæger er en del af problemet

Evidensia får flere syge hunde fra udlandet

25-02-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For et par uger siden måtte man på en af Evidensias klinikker aflive to hvalpe, der var importeret fra udlandet. Hvalpene var syge med Parvo-Virus

Danskere anholdt med ti pitbullhvalpe i bagagerummet

27-02-2019 08:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre teenagere fra Danmark og en 22-årig hollænder er blevet anholdt i Tyskland efter politiet har fundet ti pitbullhvalpe i bagagerummet på deres dansk indregistrerede bil

Dansk par ville købe misrøgtede hunde af polsk smugler

22-01-2021 07:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et dansk par blev natten til torsdag bremset i at købe hundehvalpe på gaden i Flensborg fra en skrupelløs polsk smugler

25 hundehvalpe aflivet

09-08-2020 10:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Skulle man stå i den situation, at man mangler et argument for at støtte gode danske opdrættere, så kommer der et her

Hundehandlere kendt for narkokriminalitet

01-06-2021 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem er det, der drager til Polen og henter hunde hjem for at sælge dem som danske hvalpe til intetanende danskere? TvSyd har svaret

Hund aflivet ved grænsen

28-05-2021 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Onsdag forsøgte en mand at smugle en hund ind i Danmark. Det blev fatalt for hunden

Hund på øvelse afslørede smugler

03-04-2014 13:20, af Tine Luther
Under en øvelse med Skattestyrelsens hundeførere fik en hund færd af hash – og ganske rigtigt: En mand forsøgte at smugle hash til Grønland.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.

Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse