Mandag var sidste dag i retssagen mod e tre mænd, der er sigtet for at have indsmuglet ikke mindre end 115 franske bulldogs fra Polen til Danmark for at sælge dem på Den Blå Avis og Gul og Gratis.
Ved dette retsmøde kom det ifølge TvSyd frem, at det to af de tre sigtede mænd tidligere er dømt for narkokriminalitet. Den ene af mændene har en dom på 10 års fængsel i bagagen for narkohandel. Det er manden fra Kolding, som sammen med manden fra Gram har den noget blakkede fortid. De er dømt for i samarbejde at indsmugle 125 kilo hash og et kilo kokain. Derudover er de dømt for at ville købe 320 kilo hash. Dette førte altså til en straf på 10 års fængsel for manden fra Kolding og otte års fængsel til manden fra Gram.
Deres fortid har fået anklageren til at kræve fængselsstraf i denne sag om hundene, da sagen ifølge hende er nært beslægtet med de lovovertrædelser, mændene tidligere er dømt for. Manden fra Kolding har en reststraf på tre år og fire måneder fra en tidligere dom. Reststraffen skal ifølge anklageren udløses, og dermed kræver anklageren, at koldingenseren skal fire år bag tremmer.
Derudover går anklageren efter, at manden fra Gram skal 60 dage i fængsel, og manden fra Nordborg skal straffes med fængsel i seks til ti måneder.
Forsvarsadvokaterne for de tre mænd er dog uenige, da de mener, at de tre hundehandlere højst skal have en bødestraf.
Der falder dom i sagen 14. juni
Vestre Landsret slog torsdag fast, at tre mænd skulle dømmes for ulovlig indsmugling og salg af hundehvalpe fra Polen
Udbud og efterspørgsel gør lige nu kriminelle hundehandlere rige
Frygt for rabies får USA til at stoppe for import af hunde fra 113 lande, skriver BBC
My er en 11-årig dobermann tæve, og hun er forsvundet ved Kolding 8. juli
Kom med til en sjov og anderledes oplevelse med din hund, når der afholdes HPM Dirty Paws løb på Kolding motocrossbane den 14. april.
Tre mænd er i dag ved retten i Kolding dømt for bl.a. omfattende ulovlig import og handel med hundehvalpe. Dommen lød på 6 måneders ubetinget fængsel, 4 måneders betinget fængsel og en bøde på 100.000 kr. samt konfiskation af fortjenesten og frakendelse af retten til erhvervsmæssig handel med hunde og erhvervsmæssig opdræt af hunde
På søndag afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i Kolding fra 12.30 - 16.30. Det er gratis at komme på besøg
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.
Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?