Hundehandlere kendt for narkokriminalitet

01-06-2021 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem er det, der drager til Polen og henter hunde hjem for at sælge dem som danske hvalpe til intetanende danskere? TvSyd har svaret

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Mandag var sidste dag i retssagen mod e tre mænd, der er sigtet for at have indsmuglet ikke mindre end 115 franske bulldogs fra Polen til Danmark for at sælge dem på Den Blå Avis og Gul og Gratis.

Ved dette retsmøde kom det ifølge TvSyd frem, at det to af de tre sigtede mænd tidligere er dømt for narkokriminalitet. Den ene af mændene har en dom på 10 års fængsel i bagagen for narkohandel. Det er manden fra Kolding, som sammen med manden fra Gram har den noget blakkede fortid. De er dømt for i samarbejde at indsmugle 125 kilo hash og et kilo kokain. Derudover er de dømt for at ville købe 320 kilo hash. Dette førte altså til en straf på 10 års fængsel for manden fra Kolding og otte års fængsel til manden fra Gram.

Deres fortid har fået anklageren til at kræve fængselsstraf i denne sag om hundene, da sagen ifølge hende er nært beslægtet med de lovovertrædelser, mændene tidligere er dømt for. Manden fra Kolding har en reststraf på tre år og fire måneder fra en tidligere dom. Reststraffen skal ifølge anklageren udløses, og dermed kræver anklageren, at koldingenseren skal fire år bag tremmer.

Derudover går anklageren efter, at manden fra Gram skal 60 dage i fængsel, og manden fra Nordborg skal straffes med fængsel i seks til ti måneder.

Forsvarsadvokaterne for de tre mænd er dog uenige, da de mener, at de tre hundehandlere højst skal have en bødestraf.

Der falder dom i sagen 14. juni

Læs også

Tre mænd dømt for ulovlig indsmugling og salg af hunde

07-09-2022 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vestre Landsret slog torsdag fast, at tre mænd skulle dømmes for ulovlig indsmugling og salg af hundehvalpe fra Polen

Pris på ulovlige hunde eksploderet

29-06-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udbud og efterspørgsel gør lige nu kriminelle hundehandlere rige

USA standser hundeimport fra 113 lande

15-06-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Frygt for rabies får USA til at stoppe for import af hunde fra 113 lande, skriver BBC

Erkender at have hentet hunde i Polen

18-03-2021 09:47, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I sagen om indsmuglede hunde, der lige nu kører i Kolding, har en af de tiltalte nu erkendt at have hentet hunde i Polen

Monika købte dødssyg hund af hundesmuglere

09-03-2021 08:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I disse dage sidder tre mænd i Retten i Kolding tiltalt for ulovlig import af hunde fra Polen. Monika Grahl er en af dem, der har købt en hvalp af mændene. Det skulle hun aldrig have gjort

Russisk sejr i Vejen

16-09-2012 18:50, af Tine Luther
En russiskejet fransk bulldog løb med sejren ved dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub.

Dyreværnet overtager hunde- og kattepension i Kolding

05-03-2025 08:27, af Cecilie Friis Amstrup

Dyreværnet har netop købt Søndergaard Hunde- og Kattepension i Kolding, som fremover skal drives som internat for hunde, katte og smådyr samt pension for hunde, præcis som Dyreværnets internat og pension i Rødovre. 

New Hope Denmark svarer TVSYD

04-07-2021 10:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark

Advarsler mod hundehandler i Horsens

10-07-2012 14:00, af Maja Golles
Dyrenes Beskyttelse har anmeldt polsk hundehandler bosiddende i Horsens til politiet. Kvinden er tidligere blevet dømt for ulovlig handel og import af hvalpe fra Polen

Border collie forsvundet på 3. måned

13-12-2012 11:29, af Tine Luther
I september forsvandt en border collie fra en rasteplads ved Kolding og er på trods af en massiv indsats stadig ikke fundet. Hunden er meget savnet, og der udloves dusør på 7.500 kr. til den, der finder den.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.