Hundehandlere kendt for narkokriminalitet

01-06-2021 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem er det, der drager til Polen og henter hunde hjem for at sælge dem som danske hvalpe til intetanende danskere? TvSyd har svaret

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Mandag var sidste dag i retssagen mod e tre mænd, der er sigtet for at have indsmuglet ikke mindre end 115 franske bulldogs fra Polen til Danmark for at sælge dem på Den Blå Avis og Gul og Gratis.

Ved dette retsmøde kom det ifølge TvSyd frem, at det to af de tre sigtede mænd tidligere er dømt for narkokriminalitet. Den ene af mændene har en dom på 10 års fængsel i bagagen for narkohandel. Det er manden fra Kolding, som sammen med manden fra Gram har den noget blakkede fortid. De er dømt for i samarbejde at indsmugle 125 kilo hash og et kilo kokain. Derudover er de dømt for at ville købe 320 kilo hash. Dette førte altså til en straf på 10 års fængsel for manden fra Kolding og otte års fængsel til manden fra Gram.

Deres fortid har fået anklageren til at kræve fængselsstraf i denne sag om hundene, da sagen ifølge hende er nært beslægtet med de lovovertrædelser, mændene tidligere er dømt for. Manden fra Kolding har en reststraf på tre år og fire måneder fra en tidligere dom. Reststraffen skal ifølge anklageren udløses, og dermed kræver anklageren, at koldingenseren skal fire år bag tremmer.

Derudover går anklageren efter, at manden fra Gram skal 60 dage i fængsel, og manden fra Nordborg skal straffes med fængsel i seks til ti måneder.

Forsvarsadvokaterne for de tre mænd er dog uenige, da de mener, at de tre hundehandlere højst skal have en bødestraf.

Der falder dom i sagen 14. juni

Læs også

Tre mænd dømt for ulovlig indsmugling og salg af hunde

07-09-2022 09:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vestre Landsret slog torsdag fast, at tre mænd skulle dømmes for ulovlig indsmugling og salg af hundehvalpe fra Polen

Pris på ulovlige hunde eksploderet

29-06-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udbud og efterspørgsel gør lige nu kriminelle hundehandlere rige

USA standser hundeimport fra 113 lande

15-06-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Frygt for rabies får USA til at stoppe for import af hunde fra 113 lande, skriver BBC

Mange dyr hos Dyreværnet i Kolding

02-09-2020 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens der er godt gang i hvalpesalget over hele landet, så kniber det med at komme af med dyrene for Dyreværnet i Kolding

Hunde vækkede ejer af brændende bygning

04-09-2013 13:49, af Tine Luther
En hundeejer ved Kolding blev vækket af sine hunde, da der var udbrudt en kraftig brand på matriklen.

Hundredevis af hunde indtog Kolding motocrossbane

02-05-2024 10:56, af Anne Cecilie Sohl

Søndag den 14. april blev motocrossbanen i Kolding forvandlet til en stor forhindringsbane, da Virbac afholdte motionsløb for hund og ejer.

Åbent Hus Dyreværnet 2019

23-07-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag den 24. og d. 31. august afholder Dyreværnet traditionen tro sit årlige Åbent Hus-arrangement i hhv. Kolding og Rødovre

Fredagsquiz: Hvad ved du om fransk bulldog

06-07-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Det er tid til quiz. Det er tid til fransk bulldog

Norsk TV2 afslører illegal handel med hunde i Polen

17-03-2012 08:23, af Tine Luther
Massevis af hunde handles illegalt på polske markeder – og ender i bl.a. Norden via smuglere. Se dokumentaren via linket i denne nyhed.

Herreløse hunde fandt amputerede lemmer

13-05-2013 13:37, af Maja Golles
Hele 100 ton amputerede kropsdele fik en masse herreløse hunde til at stimle sammen om en lagerhal i Polen. Politiet undrede sig og fandt 100 ton amputerede menneskekropsdele i hallen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Vitus og Hundestjernen – 5. december

05-12-2025 09:00, af Anne Egede

På flugt fra dyrlægen og gennemblødt af mudder følger Vitus lyden af kirkeklokkerne mod et muligt svar. Men i skumringen ved den gamle landsbykirke finder den sorte, rødøjede hund ham igen, og denne gang er der ingen steder at gemme sig