Mark Demaine: Jagthundetræning i verdensklasse

02-04-2022 11:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Britiske Mark Demaine byder på Jagt og Outdoor Messen i Odense på Gundog clinics, hvor han viser, hvordan han træner sine jagthunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Navnet Mark Demaine vækker nok ikke den store genkendelse blandt de fleste danskere, men han er en af de mest vindende jagthundeopdrættere. 

I Odense har han hundene Ash og Quinn med sig, og med dem viser han de store forskelle, der er på en trænet, rutineret hund og en ung og urutineret hund. 

Ash er lige blevet 11 måneder gammel, og den sorte labrador er første hund i ringen med Mark Demaine. Her viser han, at de to er ved at træne højre og venstre. Ash får lov at lede efter godbidder, dummyer og bolde forskellige steder i ringen. 

På tilskuerpladserne er der stor beundring over den 11 måneder gamle hunds kunnen, og der bliver hvisket lettere misundelige sætninger, når publikum ser, hvor meget styr, Mark har på Ash. 

Og når Ash en sjælden gang laver en fejl, får han lov. Træningen skal nemlig være sjov, og Mark er fokuseret på at træning er en god oplevelse, og at små skridt den rigtige vej også er vigtige. 

Næste hund i ringen er Quinn, som er en flot og stærk labrador, som også er på det engelske landshold i field trial. 

Med Quinn viser Mark Demaine, hvad der kommer ud af al den træning, der starter i hvalpestadiet. Qunn laver dog også et par fejl, når han skal finde godbidder gemt i ringen. Men det skyldes, at det kan være svært for hunde at finde ting indendørs, da der ikke er nogen vinde, der får duften til at hvirvle op. 

En stor oplevelse at se Mark Demaine med sine hunde. Du kan opleve ham igen i dag og i morgen klokken 12.00

Læs også

Unghundetræning på Jagt og Outdoor Messen

02-04-2022 16:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre hvalpe indtog fredag hunderingen, hvor Iben Pytlick fortalte om, hvordan man kan træne de forskellige hunderacer

Seks gode råd fra Christian Hembo

02-04-2022 14:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Christian Hembo fra Magtor fortæller på Jagt og Outdoor Messen om, hvordan man holder jagthunden sund hele livet. Her får du seks af hans gode råd

Dansk Kennel Klub på Jagt og Outdoor Messe

02-04-2022 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Jagt og Outdoor Messen i Odense kan man blandt andet besøge Dansk Kennel Klubs stand og to gode medarbejdere

Resultater fra DM for stående jagthunde

18-10-2017 08:35, af Marie Helene Rigård Rohleder
Jagt|

I søndags blev Danmarksmesterskabet for stående jagthunde afviklet i Vendsyssel

Foredrag: Viden om Racekendskab

16-02-2014 08:58, af Tine Luther
Den 24. februar afholder DKK kreds 3 foredrag om hunderacer. Det sker i Odense og koster kun 50 kr. pr. snude.

Naturen satte dagsordenen ved DM i schweissspor på Gisselfeld Kloster

04-09-2025 07:00, af Annette Kiørboe
Jagt|

Det blev en dramatisk dag i skoven, hvor kun tre ekvipager kæmpede sig helt til mål ved DM i schweissspor på Gisselfeld Kloster.

Pas på: Når tæven er i løbetid, går hanhunden på jagt

26-03-2022 10:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Når en tæve går i løbetid, vil der som regel være adskillige hanhunde i området, der gør sig klar til at stikke i rend. Mange hundeejere oplever, at de ikke kan styre deres hanhund, når den får færten af en tæve i løbetid. Dyrlæge hos Agria Dyreforsikring giver gode råd til, hvordan du kan sikre, at din hanhund ikke stikker af og kommer til skade

Se billederne: Dansk Jagthunde Derby 2022

12-03-2022 08:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Jagt|

I denne weekend afholdes det traditionsrige Dansk Jagthunde Derby. Vi var på besøg fredag

Stigende problem: Løse hunde jagter rådyr

12-05-2021 09:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ifølge Naturstyrelsen er det et stigende problem, at løse hunde jagter rådyr. Problemet er steget kraftigt i coronatiden

Dyrlæge advarer mod ræveskab

27-01-2012 14:36, af Tine Luther
Det er mange år siden, en hund er set med ræveskab på Fyn. Nu advares hundeejere i Odense SV mod smittefare.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?