Navnet Mark Demaine vækker nok ikke den store genkendelse blandt de fleste danskere, men han er en af de mest vindende jagthundeopdrættere.
I Odense har han hundene Ash og Quinn med sig, og med dem viser han de store forskelle, der er på en trænet, rutineret hund og en ung og urutineret hund.
Ash er lige blevet 11 måneder gammel, og den sorte labrador er første hund i ringen med Mark Demaine. Her viser han, at de to er ved at træne højre og venstre. Ash får lov at lede efter godbidder, dummyer og bolde forskellige steder i ringen.
På tilskuerpladserne er der stor beundring over den 11 måneder gamle hunds kunnen, og der bliver hvisket lettere misundelige sætninger, når publikum ser, hvor meget styr, Mark har på Ash.
Og når Ash en sjælden gang laver en fejl, får han lov. Træningen skal nemlig være sjov, og Mark er fokuseret på at træning er en god oplevelse, og at små skridt den rigtige vej også er vigtige.
Næste hund i ringen er Quinn, som er en flot og stærk labrador, som også er på det engelske landshold i field trial.
Med Quinn viser Mark Demaine, hvad der kommer ud af al den træning, der starter i hvalpestadiet. Qunn laver dog også et par fejl, når han skal finde godbidder gemt i ringen. Men det skyldes, at det kan være svært for hunde at finde ting indendørs, da der ikke er nogen vinde, der får duften til at hvirvle op.
En stor oplevelse at se Mark Demaine med sine hunde. Du kan opleve ham igen i dag og i morgen klokken 12.00
Tre hvalpe indtog fredag hunderingen, hvor Iben Pytlick fortalte om, hvordan man kan træne de forskellige hunderacer
Christian Hembo fra Magtor fortæller på Jagt og Outdoor Messen om, hvordan man holder jagthunden sund hele livet. Her får du seks af hans gode råd
På Jagt og Outdoor Messen i Odense kan man blandt andet besøge Dansk Kennel Klubs stand og to gode medarbejdere
Danmarks cirka 230.000 jægere kan hente masser af inspiration i weekenden 10.-12. september
I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu.
Hunden Molly blev i fredags kåret som vinder af kampagnen Danmarks Dyrehelt 2017. Molly er en såkaldt “læsehund”, der hjælper børn med læsevanskeligheder til at blive bedre til at læse ved sin blotte tilstedeværelse. Molly og ejeren Lis Welin er fra Odense, men i dagens anledning havde de taget turen til København for at besøge Agria Dyreforsikring og Go’Morgen Danmark
Vi har netop modtaget dette billede af et kuld hvalp. En af hvalpene kommer du til at kunne følge fra ung hvalp til den er en stor jagthund
Hvis man spørger Sansa, har hun fået et nyt yndlingssted i hele verden
Anicura Odense Dyrehospital har lagt et opslag på Facebook, som i den grad bør give stof til eftertanke
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
På vej op gennem det mørke klokketårn møder Vitus både flagermus, en sulten slørugle og nye sandheder om den onde Azazel. Men da Tyto afslører, at ingen kan forlade kirkens område i live, står Vitus pludselig fanget i et mareridt uden udgang