I hundehallen på Jagt og Outdoor Messen i Odense er der mange spændende stande. De forskellige jagthunderacer er repræsenteret med deres klubber, og ønsker man en snak med Dansk Kennel Klub kan det også lade sig gøre.
Ved det ene hjørne af hunderingen er DKK's stand og her står de to medarbejdere Signe Hjorth Jensen og Munthe Bium klar til at besvare alle spørgsmål, man måtte have.
Fredag havde flere fundet vej til standen, men Signe og Munthe håber på endnu flere, nu hvor hverdag er blevet til weekend.
– Jeg var her også i 2018, og da var der fuldstændigt proppet med mennesker. Det har der ikke været i dag, men vi håber og regner med, at der kommer flere i weekenden, lyder det fra Signe Hjorth Jensen.
Hermed er opfordringen givet videre. Kom endelig ind i hundehallen, når I besøger Jagt og Outdoor Messen i Odense i denne weekend. Der er rigeligt at opleve.
Tre hvalpe indtog fredag hunderingen, hvor Iben Pytlick fortalte om, hvordan man kan træne de forskellige hunderacer
Christian Hembo fra Magtor fortæller på Jagt og Outdoor Messen om, hvordan man holder jagthunden sund hele livet. Her får du seks af hans gode råd
Britiske Mark Demaine byder på Jagt og Outdoor Messen i Odense på Gundog clinics, hvor han viser, hvordan han træner sine jagthunde
Dansk Kennel Klub stiller nu en nødhjælpskonto til rådighed for dem, der vil hjælpe Ukraines hunde
Dansk kennel Klub har lyttet til kritikken og indfører nu på forsøgsbasis en trykt oversigt over de tilmeldte hunde til weekendens udstilling i Vejen
Dansk Hunderegister gør det muligt at foretage ejerskifte online, så registreringen bliver hurtigere og mere enkel, når man sælger sin hund
Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning.
Var du i Vejen i weekenden, så har vores fotografer måske fanget dig. Se billederne her
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.