Dansk Kennel Klub på Jagt og Outdoor Messe

02-04-2022 08:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

På Jagt og Outdoor Messen i Odense kan man blandt andet besøge Dansk Kennel Klubs stand og to gode medarbejdere

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

I hundehallen på Jagt og Outdoor Messen i Odense er der mange spændende stande. De forskellige jagthunderacer er repræsenteret med deres klubber, og ønsker man en snak med Dansk Kennel Klub kan det også lade sig gøre. 

Ved det ene hjørne af hunderingen er DKK's stand og her står de to medarbejdere Signe Hjorth Jensen og Munthe Bium klar til at besvare alle spørgsmål, man måtte have.

Fredag havde flere fundet vej til standen, men Signe og Munthe håber på endnu flere, nu hvor hverdag er blevet til weekend. 

– Jeg var her også i 2018, og da var der fuldstændigt proppet med mennesker. Det har der ikke været i dag, men vi håber og regner med, at der kommer flere i weekenden, lyder det fra Signe Hjorth Jensen. 

Hermed er opfordringen givet videre. Kom endelig ind i hundehallen, når I besøger Jagt og Outdoor Messen i Odense i denne weekend. Der er rigeligt at opleve.

Du kan se programmet her

 

Læs også

Unghundetræning på Jagt og Outdoor Messen

02-04-2022 16:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tre hvalpe indtog fredag hunderingen, hvor Iben Pytlick fortalte om, hvordan man kan træne de forskellige hunderacer

Seks gode råd fra Christian Hembo

02-04-2022 14:29, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Christian Hembo fra Magtor fortæller på Jagt og Outdoor Messen om, hvordan man holder jagthunden sund hele livet. Her får du seks af hans gode råd

Mark Demaine: Jagthundetræning i verdensklasse

02-04-2022 11:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Britiske Mark Demaine byder på Jagt og Outdoor Messen i Odense på Gundog clinics, hvor han viser, hvordan han træner sine jagthunde

BLOG: Efterårs-hundefest på Vilhelmsborg

16-08-2022 12:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden d. 3.-4. september holder DKK Hund i Fokus på Vilhelmsborg. En weekend med en masse hundeaktiviteter. Frida og jeg har særligt én ting, vi ikke går glip af: Det fantastiske forhindringsløb om lørdagen for hund og ejer: K9-biathlon FOR ALLE

HUNDEN er sluppet løs

19-04-2023 08:35, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er HUNDEN igen på gaden, og den skulle ramme alle postkasser hos DKK's medlemmer i dag og i morgen. Her er lidt om, hvad du kan læse om

Passion blev til fælles projekt på Dansk Kennel Klubs grunduddannelse

08-10-2024 09:51, af Cecilie Friis Amstrup

To ægtepar har valgt at tage Dansk Kennel Klubs grunduddannelse sammen for at kombinere deres kærlighed til hunde og træning. Med store planer for fremtiden ønsker de at skabe aktive træningsmiljøer og dele deres viden med andre hundeejere.

DKK: Vi må følge med tiden

13-06-2022 15:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Direktør for DKK Jens Glavind glæder sig over købet af det, der skal blive DKK’s store hundecenter på Sjælland

Roskilde 2019: Ikke en race for alle

09-05-2020 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend skulle vi have været til udstilling i Roskilde, men sådan skulle det ikke være. Som et lille plaster på såret udgiver vi i denne St. Bededagsferie vores artikler fra bladet om Roskilde 2019 på hunden.dk. Så lader vi som om, vi er der igen

Goldline: Fantastisk at modtage DKK-pris

20-03-2018 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Annette Pedersen kan næsten ikke finde ord, når hun skal fortælle om følelserne, der gik gennem hende da Kennel Goldline modtog DKK’s opdrætterpris ved hundeudstillingen i Fredericia 10. februar

Vibe Borregaard Madsen og Milton blev winner of winners

25-02-2023 22:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det var så den fest, men sikke en afslutning

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

De danske racer fejret ved fællesudstilling i Strøby

28-10-2025 14:00, af Tina Nielsen

Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Et liv med hunde i mere end et halvt århundrede

25-09-2025 07:00, af Redaktionen

Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Lars Løkke og hundene i valgkamp

27-10-2025 14:15, af Ida Pedersen, Moderaterne

Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.