Flerfarvet pudel - ny race i DKK´s X-register

07-01-2020 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

DKK har i samarbejde med Pudelklubben besluttet, at flerfarvede pudler (tidligere betegnet pudel med uønsket farve) fra 1. januar 2020 registreres i DKK´s X-register

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Siden oktober 2017 har DKK registreret flerfarvede pudler som pudler med uønsket farve. Det drejer sig om i alt 19 hvalpe og 9 hunde importeret fra udlandet.

Indtil nu har disse hunde haft mulighed for at indgå i avl og blive udstillet sammen med helfarvede pudler, men i udstillingsringen med bedømmelse ud fra standarden, hvor flerfarve betragtes som en diskvalificerende fejl.

DKK har evalueret registreringen og har herefter i samarbejde med Pudelklubben besluttet, at flerfarvede pudler fra 1. januar 2020 registreres i DKK´s X-register.
Det betyder, at en flerfarvet pudel (med farverne sort/hvid og black/tan som de eneste godkendte farver) fremadrettet registreres som en selvstændig race i DKK.

Ændringen gør det nemmere for opdrætterne at adskille avlen samt indgå i et samarbejde med opdrættere i andre lande, der registrerer flerfarvede pudler. Desuden kan flerfarvede pudler i DKK-regi udstilles som selvstændig race.

De hunde, der allerede er registreret med uønsket farve i DKK, er automatisk overført til DKK´s X-register.

 

Hvis din pudel bliver registreret som flerfarvet, men er helfarvet

En pudel, der bliver registreret som flerfarvet i DKK´s X-register, men som er helfarvet, kan ændre race og farve samt registreres med DK-nummer, hvis en DNA-test dokumenterer, at hunden ikke bærer genet for ”flerfarve”.

Før DNA-testen udføres, skal der købes en rekvisition til dette på hundeweb.dk (rekvisition er pt. under udarbejdelse). Rekvisitionen skal medbringes til dyrlægen, der kontrollerer hundens ID-nummer og udtager prøvematerialet. Rekvisition og test-svaret fra laboratoriet indsendes derefter til DKK til registrering, og viser testen, at hunden ikke bærer genet for ”flerfarve”, vil hunden kunne flyttes over på et DK-nummer, mod at ejer indsender hundens originale stambog samt indbetaler gebyr for en duplikatstambog.

Flerfarvet pudel findes i fire størrelser: toy, dværg, mellem og stor. Du kan læse om dem på hundeweb.

Info

Hvis din flerfarvede pudel allerede er registreret i DKK

Er din flerfarvede pudel allerede registreret med en DKK-stamtavle som uønsket farve - eller er født efter en pudel med uønsket farv, så er den automatisk flyttet til DKK’s X-register og har fået ændret racenavnet til flerfarvet pudel med farven black and tan eller sort/hvid, alt efter hvilke farver, der var opgivet ved den oprindelige registrering.


Ønsker du at få udstedt en ny DKK-stamtavle med DKX-nummeret, så indsend den gamle stamtavle og ejerbevis, så bliver der udstedt en ny stambog.


Ønsker du at få påført det nye DKX-nummer for din import, så indsend hundens originale stamtavle, så påføres det nye DKX-nummer, hvorefter stamtavlen fremsendes.

Læs også

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Hjælp: Troya forsvandt nytårsaften

02-01-2021 17:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nytåret er højsæson for hunde, der stikker af hjemmefra. Vi har tidligere i dag fortalt om Bella, der heldigvis blev fundet igen. Men i disse timer leder andre ejere efter deres hund. En af de hunde, der stadig er væk, er Troya

I dag er det Incys fødselsdag.....

18-06-2022 13:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag fylder Incy 13 og et halvt år. Hun tilhører en sjælden race i Danmark og er en af de sidste lovlige hunde i racen

Vælg din race med hjernen - ikke kun hjertet

03-08-2022 08:00, af Lotte Evers

I Spanielbogen fortæller Lotte Evers følgende om, hvilken del af kroppen man bør bruge, når man vælger hund

Pudel løb med sejeren - Igen!

10-02-2013 18:11, af Maria Schacht
Årets hund 2012 fortsætter sin sejrsbølge, med dagens triumf som vinder af Best In Show, ved den Internationale hundeudstilling i Fredericia.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden, trods den forestående jul, på flere muligheder.

Billeder af west highland white terrier

03-06-2022 08:40, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

I augustnummeret af HUNDEN har vi et raceportræt af west highland white terrier. Derfor efterlyser vi de bedste billeder af denne smukke race

Søndag blev CK dag

03-11-2019 13:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag var første dag med en yakutskaya laika på en dansk DKK udstilling. Søndag indløste den billetten til Store Ring

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Sådan styrker du båndet mellem dig hunden

Vidste du, at du med simple øvelser kan styrke bånddet mellem dig og hunden? Vi har samlet fem sjove øvelser, der ikke bare aktiverer din hund mentalt, men også bygger tillid og forståelse mellem jer i en travl hverdag.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Frankrig 2026

Info|

Skal du rejse med hund til Frankrig i 2026? Få styr på regler om EU-pas, rabiesvaccination, indrejsekrav og særlige regler for hunderacer, så du undgår problemer ved grænsen og kan nyde ferien uden bekymringer.

Nordisk udstilling i Skagen samler hundefolket

Når pinsesolen står over Skagen den 23. og 24. maj 2026, danner Skagen Strand Hotel & Resort rammen om en stemningsfuld nordisk udstilling med både historie, hunde og fællesskab i centrum.

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Østrig 2026

Info|

Alperne kalder, men har du styr på reglerne for din firbenede rejsekammerat? Østrig er en populær destination for aktive hundeejere, men det kræver, at dokumentation, transport og lokale bestemmelser er på plads, før turen går sydpå.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.