På en hundeudstilling kan man hurtigt falde ned i den der hyggestemning, som ofte rammer en, når man er sammen med folk, man kan lide og genkender alt, hvad der foregår omkring en. Men hiver man genkendelsesglasset ud af brillerne, vil man også blive overrasket over den mangfoldighed blandt hunde, mennesker og oplevelser, man støder på, på en hundeudstilling.
På udstillingen i Roskilde stødte HUNDEN for eksempel på to ualmindeligt smukke, hvide hunde, som ikke lige kunne placeres i det mentale leksikon over hunderacer.
– Racen hedder kuvasz, og der findes måske mellem fem og ti af dem i landet. Vi er oprindeligt fra Sverige, og der er de mere almindelige. Der er vel omkring 250 hunde af racen i Sverige, fortalte Helena Berggren, der sammen med Jens Olesen ejer de to hunde, der hedder Zaga og Tozi.
Parret har anskaffet sig hundene, da de bor langt ude på landet og derfor havde brug for nogle gode vagthunde.
– De er slet ikke så søde, som de ser ud, lyder det fra Jens Olesen.
– De er oprindeligt hyrdehunde fra Ungarn, hvor de vogter får. Her er de selvforsørgende over sommeren, mens de beskytter fårene mod ulve, fortsætter han.
Derfor er det ikke alle og enhver, der skal anskaffe sig en kuvasz, men parret har i racen fundet sig et par rigtig gode vagthunde.
– Racen vogter virkelig over sin familie, lyder det fra Helena Berggren, som suppleres af Jens Olesen:
– Man kan sige, at racen oprindeligt bed først og spurgte bagefter, siger han med en smil.
Før Zaga og Tozi, som hundene hedder, havde parret også en kuvasz. Den blev 14,5 år, hvilket er meget for en hund af den størrelse.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Er man ikke udstiller, kan man måse spørge sig selv, hvorfor man skal tage rejsen til Herning i dag. Her kommer en række argumenter
I disse dage udkommer det nyeste nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan glæde dig til
Her får du klummen fra vores februarnummer. Klummen er skrevet af Len Brøndum fra DKK's kreds 10
Årets første udstilling har nået sin ende og i år var det newfoundlænderen, Auroranewf's Caress From Norway, der rundede weekenden af med sejren som årets første BIS.
Lørdag klokken 14.15 gik racen sort spids for første gang ind i til en officiel udstilling i Dansk Kennel Klub, og det var glade ejere og en glad dommer, der efterfølgende kunne gøre status
Vær med i Dansk Kennel Klubs store fotokonkurrence i samarbejde med CEWE. Send dine bedste pletskud og vind fotopræmier.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.