På en hundeudstilling kan man hurtigt falde ned i den der hyggestemning, som ofte rammer en, når man er sammen med folk, man kan lide og genkender alt, hvad der foregår omkring en. Men hiver man genkendelsesglasset ud af brillerne, vil man også blive overrasket over den mangfoldighed blandt hunde, mennesker og oplevelser, man støder på, på en hundeudstilling.
På udstillingen i Roskilde stødte HUNDEN for eksempel på to ualmindeligt smukke, hvide hunde, som ikke lige kunne placeres i det mentale leksikon over hunderacer.
– Racen hedder kuvasz, og der findes måske mellem fem og ti af dem i landet. Vi er oprindeligt fra Sverige, og der er de mere almindelige. Der er vel omkring 250 hunde af racen i Sverige, fortalte Helena Berggren, der sammen med Jens Olesen ejer de to hunde, der hedder Zaga og Tozi.
Parret har anskaffet sig hundene, da de bor langt ude på landet og derfor havde brug for nogle gode vagthunde.
– De er slet ikke så søde, som de ser ud, lyder det fra Jens Olesen.
– De er oprindeligt hyrdehunde fra Ungarn, hvor de vogter får. Her er de selvforsørgende over sommeren, mens de beskytter fårene mod ulve, fortsætter han.
Derfor er det ikke alle og enhver, der skal anskaffe sig en kuvasz, men parret har i racen fundet sig et par rigtig gode vagthunde.
– Racen vogter virkelig over sin familie, lyder det fra Helena Berggren, som suppleres af Jens Olesen:
– Man kan sige, at racen oprindeligt bed først og spurgte bagefter, siger han med en smil.
Før Zaga og Tozi, som hundene hedder, havde parret også en kuvasz. Den blev 14,5 år, hvilket er meget for en hund af den størrelse.
Prisen på hunde, katte og andre kæledyr er under Corona steget i takt med vores lyst til firbenet selskab, når vi har arbejdet hjemme eller været i isolation. Det har gjort køb af en hund eller kat til en stor investering, hvor mange har betalt 15-25.000 kroner for en firbenet ven.
Patricia Campbell Hearst er rigmandsdatter, vinder i Westminster Kennel Dog Show og meget meget mere. Læs den vilde historie her
En hvalp er ikke til at stå for, men man skal altså lige huske, at der er masser af arbejde i at være ejer af en nuttet hvalp
Det var en smuk svensk hund, der tog BIS på stadion i Rønne lørdag aften
Kortere snor, sundere avl og bedre trivsel: Fra den 1. juli 2025 gælder nye regler for alle hundeejere i Danmark.
Har du fået en ny hvalp, der skal prøve at udstille? Har du en hund, der senere skal på udstilling og lige skal prøve det først? Eller har du et barn, der kunne tænke sig at blive juniorhandler på DKK-udstillingerne? Så er der mulighed for at prøve det hele af under hyggelige og afslappede forhold på Bakkeskuet den 9. maj.
Det har været dejligt vejr den sidste tid. Derfor er der nok flere af jer, der har været i vandet med hundene. Lad os se jeres bedste billeder
Ved medlemsmøderne før jul kunne DKK’s medlemmer stille spørgsmål til ledelsen. Nu svarer ledelsen via videoer. Se dem her
Ny svindelsag med hundehvalp har set dagens lys. DKK kalder svindlen kynisk og opfordrer til, at man støtter organiserede opdrættere
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene