Det var ikke i dag, tørken sluttede på Bornholm. Græsset er bare blevet mere og mere gult, og tager man chancen og går i bare tæer, så føles græsset som et ret grovkornet stykke sandpapir.
Mens de sidste hunde løb rundt i Store Ring til Best in Show, blev udstillingsområdet igen til et stadion uden udstillingstelte og hunderinge.
Dommer Kresten Scheel havde følgende hunde at kigge på i finalen.
Af de ti hunde stikker især skye terrieren og gravhunden ud, idet de stammer fra samme hjem. Skye terrieren ejes af Tina Toft Bergstrøm fra Årre i Jylland, mens gravhunden også har hendes mand Tonny Bergstrøm på ejerlisten. Så måske var der lagt op til et vaskeægte familiedrama her på Bornholmerudstillingens sidste minutter.
Kresten Scheel sendte gravhunden videre sammen med samojed, engelsk pointer og pudel.
Skye terrieren sendte han ud sammen med de andre fem.
Da de fire podiehunde skulle placeres, blev Savannah Rudé, den langhårede gravhund nummer fire, Rosteco Grace Kelly, Pudel, dværg, blev nummer tre, og så stod mellem gårsdagens BIS 1, Power og gårsdagens BIS 4, Chesterhope Back Into Black. I dag var det den engelske pointer, der tog førstepladsen.
Han blev ført flot rundt i ringen af Cecilie Von Bruhn Krarup, men det er Tenna Bihlet Dahl, der ejer ham.
Adspurgt om hun ikke også skulle være med på vinderbilledet, svarede hun med et glimt i øjet og måske en lille tåre:
- Nej det her er ikke min fortjeneste. Jeg fordrer ham bare.
Men hun var naturligvis glad for den flotte sejr til hendes lige så flotte hund.
- Det er rigtig dejligt at vinde BIS 1 med ham. Han er en supersød hund, som kan med alle mine andre hunde, og så elsker han bare at udstille. Så det er en kæmpe fornøjelse at have ham i mit liv, fortæller hun.
Vi siger stort tillykke til alle vindere og deltagere. Det har været en dejlig weekend her ude i Østersøen.
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
I juni måned døde Poul Ørnemark. I den forbindelse udgiver vi denne artikel om den dygtige dommer. En artikel, der er trykt i februarnummeret af HUNDEN fra 2021. Her mødte vi Poul til en snak i forbindelse med, at han netop havde modtaget titlen som DKK's første æresdommer
I denne weekend holder DKK inspirationsdage på Kobæk Strand. Klokken 9.00 bød Jørgen Hindse de mange deltagere velkommen
I denne uge udkommer årets første nummer af HUNDEN. Her er lidt om, hvad du kan læse om
DKK har offentliggjort registreringstallene for 2020. Her får du racerne på top ti, og det er dit job at gætte racens placering på listen
Smuk svensk basenji på 10 år tog bis
Så er Årets Avlsklasse afgjort, og det blev Surtsey's E-Eydis, islandsk fårehund, der løb med sejren et point foran Javika's Neymar JR Stump Boblop, dansk/svensk gårdhund, og vi skal nok skrive meget mere om Årets Avlshund, men her kommer lidt om nummer to
Så er billederne fra Bornholm på nettet
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Vinterkulden påvirker alle hunde, men ældre hunde er særligt sårbare, når temperaturen falder. Stive led, reduceret muskelmasse og nedsat temperaturregulering gør, at vinteren kræver ekstra opmærksomhed og omsorg
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.