Jagt & Outdoor er også for hunde

27-03-2018 08:13

Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden var der Jagt & Outdoor 2018 i Odense. Messen satte besøgsrekord, og der var masser af hunde på messen

Copyright Hunden.dk
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen
Nyheden fortsætter efter annoncen

En messe med alle fire haller i Odense Congress i brug, flere udstillere end i 2016 og et foredragsprogram spækket med spændende emner om alt fra rovfugles jagtteknik til hvalpetræning satte forventningerne til Jagt & Outdoor skyhøjt før åbningen.

Forventningerne blev indfriet, da ca. 17.000 gæster gik igennem dørene til årets messe, der dermed satte besøgsrekord. Lørdagen var den mest populære dag på Jagt & Outdoor messen, hvor der både var rejseauktion, en række spændende foredrag og besøg af justitsminister Søren Pape Poulsen. Alene lørdag gik knap 8.000 besøgende igennem de fire messehaller.

– Jeg er rigtig glad for og stolt af, at så mange har besøgt Jagt & Outdoor messen. Vi har i år udvidet med endnu en udstillingshal for at gøre plads til et stort hundeområde og det kan jeg se, at de besøgende har været rigtig glade for. Samtidig har jeg fået rigtig mange positive tilbagemeldinger fra både udstillere og foredragsholdere, så alt i alt er jeg meget tilfreds med årets messe, siger projektleder Hans Henrik Jacobsen.

Presseansvarlig Sofie Vejlmark Andersen kan ikke sige nøjagtigt, hvor mange hunde der gæstede messen, da folk havde lov til at tage deres egen hund med, men hun anslår, at der har været flere hundrede hunde over de tre dage.

Nyheden fortsætter efter annoncen

– Derudover havde vi 26 forskellige hundeklubber, som hver har deres race, fortæller hun.

Årets messe var den 18. gang, at Jagt & Outdoor messen blev afholdt, og allerede tidligt kunne arrangørerne melde udsolgt i den store hal, Sparekassen Fyn Arena. Herefter blev der inddraget endnu en hal i Odense Congress Center, hvilket gjorde årets messe til den største Jagt & Outdoor messe nogensinde.

– Det er fantastisk, at Jagt & Outdoor messen er blevet så stor en succes, at vi igen i år kan sætte besøgsrekord. Det har også kunne mærkes blandt både udstillere og besøgende, at messen er blevet større. Det er mit håb og forventning, at messen i 2020 skal være lige så stor og have ligeså mange besøgende - hvis ikke flere, siger projektleder Hans Henrik Jacobsen.

Besøgstallet fra 2014 var knap 11.000 besøgende, mens det i 2016 var knap 14.000 besøgende.

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout