Mit navn er Ida. Jeg er 24 år og bor på Bornholm. Til dagligt har jeg fornøjelsen af at træne lydighed med min bedste ven, Walther. Han er en gul labrador retriever, der lige har fejret sin 2-års fødselsdag, og så er han min første hund.
Mit kendskab til DKK startede tilbage i marts 2021, da vi startede på vores første unghundehold.
Unghundeholdet var en rigtig god start for både mig og Walther, og vi fik en masse grundlydighed på plads.
En aften på vej hjem fra unghundetræning så jeg en gruppe hunde og deres førere træne på banen ved siden af.
Det var så imponerende, at jeg lige måtte stoppe op for at se mere.
Få minutter efter kom en af hundeførerne hen til mig og fortalte, at det var lydighedstræning, de havde gang i. Jeg kan huske, at jeg var meget imponeret over deres arbejde med hundene, og det var nok der, jeg fik øjnene op for LP.
Jeg blev nysgerrig, og gik hjem og læste om LP i DKK. Kort tid efter havde jeg meldt os til vores første LP1-begynderhold, som startede oktober 2021. LP’en fangede mig hurtigt. Jeg var vild med træningen, og efter et par træningsgange havde jeg meldt til vores første prøve.
Slut november 2021 havde vi vores LP1-debut. Jeg var pavestolt af Walther, som ovenikøbet vandt klassen.
Efter prøven så jeg på Facebook, at der var lagt en DM-kvalifikationsliste op. Uden at vide hvad det helt præcist var, åbnede jeg filen, og så Walthers navn på listen som nr. 20.
Det måtte jeg vide mere om, så jeg spurgte straks en fra kredsen, hvad det gik ud på.
På det tidspunkt tænkte jeg, at det kunne være for vildt at komme med til et danmarksmesterskab.
Samtidig måtte jeg også minde mig selv om, at vi var nye i alt, hvad der hed LP og konkurrencer, og at jeg nok ikke skulle regne med, at vi kom med.
Men så tog det ellers fart… Vi trænede mere og mere, deltog på kurser og gik til flere prøver. Jeg blev bidt af lydighedstræning og nød det samarbejde, jeg havde fået med Walther.
I juni havde vi LP-prøve på Bornholm, som også var den sidste prøve med udtag til DM 2022. I mellemtiden var jeg som forventet røget længere ned på listen end nr. 20. Det var derfor vores sidste chance, hvis vi skulle med til DM.
Men vi gjorde det! Vi fik point nok, og en måneds tid senere modtog vi en fin indbydelse til DM i lydighed klasse 1.
DM i lydighed var en stor oplevelse for os, og jeg er stolt over, at vi kvalificerede os. Vi endte som nr. 8 og slog vores personlige rekord.
Nu skal vi i gang med at lære de nye øvelser til LP2, og jeg glæder mig til alle de timer, jeg skal tilbringe med Walther og vores træningskammerater i kreds 8.
Lydighedsporten har givet mig mange nye bekendtskaber og mange gode minder. Jeg er glad for, at jeg startede i DKK, og glæder mig til mange år endnu.
Her får du klummen fra martsnummeret af HUNDEN
Hanne Laine Jensen skal dømme BIS-finalen ved det store European Dog Show i Herning. Det bad vi hende skrive en klumme om til februarnummeret af HUNDEN, og her får du klummen på hunden.dk
Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Diarré og opkast er hyppige årsager til, at hunden må en tur til dyrlægen i julen. Oftest skyldes det, at hunden har fået fed julemad og julegodter, da vi mennesker kan have svært ved at sige nej til et par bedende hundeøjne, der har fået øje på en saftig juleand. Få tre gode råd til, hvordan du kan undgå, at din hund bliver syg i julen
Flot tilmeldingstal til K9 Biathlon for alle, men der er stadig plads til flere ........ og var det måske noget med et aftenløb?
Har du ikke allerede fået maj måneds udgave af Magasinet HUNDEN i postkassen i dag, kan du forvente, det kommer snarest
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på
Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene