Efter en god nats søvn begiver hoben sig ud for at finde Monty. Egentlig er det ikke så svært, da de gennem den magiske skærm har kunnet se, at Torben Tæppetisser er checket ind i sit eget hjem og ikke har forladt det de sidste par dage.
De traver gennem skov, krat, mudder og sjap til de når huset. De går rundt om huset for at få et blik ind i lokalerne, men de kan ikke se noget. Siden Monty stod samme sted, er samtlige vinduer blevet blokeret af store papkasser.
Peter og Molly kalder på Monty, som svarer med en ivrig gøen.
– Det er ham, råber Molly glad.
– Was ist das, lyder det pludselig på klingende tysk.
Befrierne kaster sig om bag nogle træer. Derfra kan de se en muskuløs mand komme ud og kigge rundt. Han ser sur og nervøs ud på samme tid.
Til sidst sætter han sig ind i bilen, som han åbenbart også sprang ud fra.
Hoben lister frem igen.
– Vi skal være stille, hvisker Peter.
Carl S. Juhl, der er den mindste af dem alle, går forrest, da han hurtigst kan gemme sig. Han tænker så det knager. Egentlig havde planen været at finde Monty ved at kigge ind gennem vinduerne, men så længe de ikke kan se ind, kan de ikke lokalisere den forsvundne hund.
Peter undrer sig over, hvordan det næsten kunne tage en hel nat at fortælle om en plan, der var så dårlig, men han tør ikke sige noget. Carl virker som en, man ikke skal genere.
– Jeg må tænke, snerrer den lille mand arrigt.
Hans udbrud får igen tyskeren til at reagere. Han springer ud af sin store bil, som en schæferhund på politiopgave. Han kigger sig omkring, snuser til jorden, mens en lang tråd af savl forbinder hans underlæbe med græsset.
Carl er stivnet af skræk. Han står lige foran tyskerens udspilede øjne.
– Ein Gartenzwerg, konstaterer han og snuser videre.
Igen må han rykke ind i bilen uden at have fundet noget.
– Kom, hvisker Carl, vi smutter hej, og lægger en ny plan til i morgen.
Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Nu er det endelig jul - jul igen
Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej
Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder
Det er i dag den 2. december. Der er stadig lang tid til jul
Vi bliver i butikken
Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk
Så sker der noget
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Mange hunde viser ikke tydeligt, når de har ondt. Derfor overser mange ejere de små signaler, der i virkeligheden kan være tegn på smerter.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
De fleste hundeejere har mindst én historie, der stadig giver røde kinder og nervøse grin. For hunde har en helt særlig evne til at skabe kaos på de mest ubelejlige tidspunkter, ofte uden selv at opdage det.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund