Efter en god nats søvn begiver hoben sig ud for at finde Monty. Egentlig er det ikke så svært, da de gennem den magiske skærm har kunnet se, at Torben Tæppetisser er checket ind i sit eget hjem og ikke har forladt det de sidste par dage.
De traver gennem skov, krat, mudder og sjap til de når huset. De går rundt om huset for at få et blik ind i lokalerne, men de kan ikke se noget. Siden Monty stod samme sted, er samtlige vinduer blevet blokeret af store papkasser.
Peter og Molly kalder på Monty, som svarer med en ivrig gøen.
– Det er ham, råber Molly glad.
– Was ist das, lyder det pludselig på klingende tysk.
Befrierne kaster sig om bag nogle træer. Derfra kan de se en muskuløs mand komme ud og kigge rundt. Han ser sur og nervøs ud på samme tid.
Til sidst sætter han sig ind i bilen, som han åbenbart også sprang ud fra.
Hoben lister frem igen.
– Vi skal være stille, hvisker Peter.
Carl S. Juhl, der er den mindste af dem alle, går forrest, da han hurtigst kan gemme sig. Han tænker så det knager. Egentlig havde planen været at finde Monty ved at kigge ind gennem vinduerne, men så længe de ikke kan se ind, kan de ikke lokalisere den forsvundne hund.
Peter undrer sig over, hvordan det næsten kunne tage en hel nat at fortælle om en plan, der var så dårlig, men han tør ikke sige noget. Carl virker som en, man ikke skal genere.
– Jeg må tænke, snerrer den lille mand arrigt.
Hans udbrud får igen tyskeren til at reagere. Han springer ud af sin store bil, som en schæferhund på politiopgave. Han kigger sig omkring, snuser til jorden, mens en lang tråd af savl forbinder hans underlæbe med græsset.
Carl er stivnet af skræk. Han står lige foran tyskerens udspilede øjne.
– Ein Gartenzwerg, konstaterer han og snuser videre.
Igen må han rykke ind i bilen uden at have fundet noget.
– Kom, hvisker Carl, vi smutter hej, og lægger en ny plan til i morgen.
Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Monty har glemt, hvor han er
Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej
Det magiske system
Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund
Det er i dag den 2. december. Der er stadig lang tid til jul
I dette afsnit går det op for Monty, hvad jul er
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse