Julekalender: Montys jul - afsnit 16

16-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Pas nu på kære Monty

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Det er morgen. Hjemme hos familien siver julestemningen langsomt ud med håbet om at finde Monty igen.

Far forsøger ihærdigt at piske stemningen op ved at danse rundt i stuen, hver gang han får lejligheden.

­– Nu er det jul igen og nu er det jul igen….., gjalder det ud af fars vidt åbne gab, mens hans ben spjætter rundt i stuen som var han en rutineret riverdancer.

Det hjælper dog ikke. Molly og Peter gider ikke at være i julestemning. Hver aften slukker de fjernsynet, når der kommer julekalender.

16 kilometer derfra er Monty godt i gang med dagens mission. Han skal finde ud af, hvor duften af den hengemte Torben Tæppetisser ender.

Monty har sat sig på træbroen. Blandt nogle træer lidt længere ned ad vejen rækker en søjle af røg ud mod de grå skyer på himlen. Monty bestemmer sig for at undersøge, hvad det er.

Da han når træerne, ser han en postkasse. Den er hvid og stoppet til med reklamer. Der står ikke navn på postkassen. Et syvtal vender på hovedet og ligner en mand, der står på ski på den hvide baggrund.

Monty presser maven ned mod jorden og sniger sig ind mod huset. Udenfor et lille halvtag kan han se den sorte Mercedes. Chaufføren sidder i bilen. Han børster tænder, mens han kigger sig i bakspejlet.

Monty sniger sig helt tæt forbi bilen. Han vil hen til huset for at se, hvad Torben Tæppetisser laver.

Han når op til huset. De første tre vinduer, han når, kunne lige så vel have været mursten, da det er umuligt at se gennem dem.

Lidt fremme kan han se et rødligt skær, fra et vindue. Han lister derhen. Stiller sig på bagben og lader forpoterne hvile på kanten af vinduet, mens han kigger ind i huset. Han får et chok.

Derinde sidder Torben Tæppetisser midt på gulvet. Rundt om ham står tårne af brune papkasser. Han ser, at det er papkasserne, der har skærmet for, at han kunne se ind ad de andre vinduer.

I sine hænder har Torben Tæppetisser et kolossalt kødben, som han grådigt gnaver af. En blanding af savl og kødsaft vælter ned over hans fedladne kæbeparti og ned over den bare mave. Maven ligner næsten et helt landskab med åer af kødsaft og savl, der løber gennem bjerge af mandepatter, vildnis af utæmmet brystbehåring og rundt om den kollesale, udspilede ø, der er Torben Tæppetissers vom.

Hans små stramme underbukser kan ikke absorbere den megen saft, der drypper ned fra overkroppens vilde natur, hvorfro Torben Tæppetisser sidder i en sø af egen savl og kødbenets saft.

– Was machen sie hier, lyder det pludselig bag Monty.

Det er chaufføren, som er kommet ud af bilen.

Monty har svært ved at svare.

Læs også

Vitus og hundestjernen - 24. December

24-12-2025 09:00, af Anne Egede

Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.

Vitus og hundestjernen - 23. December

23-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Vitus og hundestjernen - 22. December

22-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Julekalender: Montys jul - afsnit 13

13-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly og Peter savner Monty

Julekalender: Montys jul - afsnit 6

06-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk

Julekalender: Montys jul - afsnit 11

11-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden

Julekalender: Montys jul - afsnit 8

08-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er en trist Monty, vi møder i dag

Julekalender: Montys jul - afsnit 9

09-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende