Julekalender: Montys jul - afsnit 7

07-12-2019 19:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 7. december og Monty får for alvor et chok

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Dagen er gået, som dage ofte gør. Der er ikke sket det store. Monty har været alene, og da Peter kom hjem, blev han luftet. Familien har købt nogle futter til ham, som han har på, når de går tur på de saltede fortove.

Han er faktisk ret træt af dem. De ser så fjollede ud. De er blå med hvide snefnug og ligner mest af alt etiketten på de juleøl, far drikker i weekenden. Men det er rart, at det ikke gør ondt i poterne længere.

Nu ligger han på sofaen mellem mor og far. Molly og Peter sover allerede. Der er helt mørkt udenfor vinduet og i stuen er det kun fjernsynet, der lyser op. En duft af kanel og kardemomme spreder sig fra mors kop te. Monty sukker dybt, inden han lukker øjnene og slumrer hen.

– TV-Avisen, lyder det højt og klart fra fjernsynet.

Monty åbner det ene øje lidt, men lukker det hurtigt igen.

Lydene af politik, krig, hungersnød og flygtningekriser blander sig i luften over Montys hoved og bliver et stort virvar af absolut ingenting.

Han er næsten helt inde i drømmeland, da en ukendt stemme bryder det kendte lydtapet. Stemmer tilhører Torben Tæppetisser. Han er landets hundeminister. Han har engang skabt en topmoderne hundekennel, og det syntes statsministeren var så flot, at han skabte et ministerium til ham. Siden er der ikke rigtig nogen, der har hørt fra, til eller om ham.

Stemmen er en smule nasal, men alligevel aggressiv på en eller anden ubehagelig måde.

Monty åbner sine øjne, mens stemmen spidser Montys ører.

– Fra dags dato afskaffer vi kødben. Det er simpelthen ikke sundt for hundene at gnave i disse kødben. Jeg har ved selvsyn … eller det vil sige, min kone har set … eller min kones søster har hørt, at der var en hund, som fik et stykke kød fra et ben i den gale hals. Hunden døde på stedet.

– Men hr. Tæppetisser, hvorfor lave en lov på så spinkelt et grundlag, spørger journalisten i fjernsynet.

– Jeg vil det bedste for hundene. Derfor vil jeg fremme et sundt hundeliv, og det er usundt at dø, ergo skal kødben forbydes, lyder det fra ministeren.

– Er du sikker på, at hunden døde på stedet, vil en anden journalist vide.

– Jeg har ikke flere kommentarer, lyder det fra Torben Tæppetisser, inden han sætter sig ind i sin ministerbil og beder chaufføren om at træde på speederen.

Monty ligger som forstenet. Øjnene er helt udspilede, ørene peger direkte mod loftet og munden er med et blevet tør som en mislykket klejne.

– Sikke noget, lyder det fra far.

– Ja sikker noget, siger mor og rejser sig for at gå i seng. Far går efter hende.

– Godnat Monty og ikke noget med at savle i nat, siger han.

– Hvordan skulle jeg dog kunne savle nu, tænker Monty, der stadig ligger i samme position.

Læs også

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

Hunden.dks julekalender 2022

26-11-2022 15:36, af Maria Johansen

Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften

Harald Nyborg tilbagekalder julekalendere til hunde

13-12-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her

Julekalender: Montys jul - afsnit 8

08-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er en trist Monty, vi møder i dag

Julekalender: Montys jul - Afsnit 17

17-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly og Peter går nu i aktion

Julekalender: Montys jul - afsnit 11

11-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hver pote tæller hos Dyreværnets nye internat

18-04-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.

Nye instruktører klar til træningspladserne

28-04-2025 15:13, af Cecilie Friis Amstrup

19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Hundefødselsdag med logrende haler og store smil

26-04-2025 07:29, af Cecilie Friis Amstrup

En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.

Hjertelungeorm truer danske hunde

29-04-2025 10:46, af Cecilie Friis Amstrup

Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

AFSLØRING: De 10 klogeste hunderacer

27-08-2019 08:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse