Monty har haft svært ved at sove hele natten. Hans hundekurv har sejlet i savl, og han er blevet smidt ned af både Mollys og Peters senge, da de begge fik våde tæer.
Drømmene om juleaften har kørt rundt i hovedet på den sorte labrador. Kødbenet, der plejer at være større end labradorhvalpe, har danset i hans indre, som knoglerne i tegnefilmen om Valhalla.
Selvom natten ikke har budt på lange perioder med lukkede øjne, føler han sig ikke træt. Han går rundt i en salig rus af dagdrømmeri, mens han troligt følger Molly, når hun åbner sin julekalender, og mor når hun tænder kalenderlyset. Han kan ikke tælle, men han kan se, der bliver færre tal på både julekalender og kalenderlys.
Julen er den bedste tid på året, synes Monty.
Udenfor er frosten begyndt at knitre i de nøgne træers grene. Bilerne kører mere forsigtigt, end de plejer. Det tager længere tid for dem at bremse, og der kører store traktorer med saltbeholder og spreder enhver form for glat belægning fra vejene.
Man kan heller ikke have, at byens gamle damer falder og knækker hoften her op mod jul. Det ville ganske enkelt være for trist. Derfor kastes der også lag af salt på fortovene.
Monty har haft ondt i sine poter de sidste dage. Han har ikke haft lyst til at komme ud. Ikke fordi det er koldt, men mere fordi det gør så ondt i poterne, når de går tur.
Peter har trukket ham afsted, så han fik helt ondt i hals og nakke.
– Det er åbenbart meget vigtigt, jeg kommer ud, tænker Monty.
Når de kommer ind igen, lægger Monty sig over i hundekurven, som mor har gjort sirligt ren. Han slikker på sine poter, som smager af salt. Han har rifter på trædepuderne og klynker lidt. Det svider.
– Nååårh glæder du dig bare så meget til jul, lyder det fra far, mens han står og rører i decembers fjerde omgang risengrød.
Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Så sker der noget
Vi bliver i butikken
Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden
Molly og Peter savner Monty
Spoileralert: Monty bliver befriet i dag
Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.