Monty har haft svært ved at sove hele natten. Hans hundekurv har sejlet i savl, og han er blevet smidt ned af både Mollys og Peters senge, da de begge fik våde tæer.
Drømmene om juleaften har kørt rundt i hovedet på den sorte labrador. Kødbenet, der plejer at være større end labradorhvalpe, har danset i hans indre, som knoglerne i tegnefilmen om Valhalla.
Selvom natten ikke har budt på lange perioder med lukkede øjne, føler han sig ikke træt. Han går rundt i en salig rus af dagdrømmeri, mens han troligt følger Molly, når hun åbner sin julekalender, og mor når hun tænder kalenderlyset. Han kan ikke tælle, men han kan se, der bliver færre tal på både julekalender og kalenderlys.
Julen er den bedste tid på året, synes Monty.
Udenfor er frosten begyndt at knitre i de nøgne træers grene. Bilerne kører mere forsigtigt, end de plejer. Det tager længere tid for dem at bremse, og der kører store traktorer med saltbeholder og spreder enhver form for glat belægning fra vejene.
Man kan heller ikke have, at byens gamle damer falder og knækker hoften her op mod jul. Det ville ganske enkelt være for trist. Derfor kastes der også lag af salt på fortovene.
Monty har haft ondt i sine poter de sidste dage. Han har ikke haft lyst til at komme ud. Ikke fordi det er koldt, men mere fordi det gør så ondt i poterne, når de går tur.
Peter har trukket ham afsted, så han fik helt ondt i hals og nakke.
– Det er åbenbart meget vigtigt, jeg kommer ud, tænker Monty.
Når de kommer ind igen, lægger Monty sig over i hundekurven, som mor har gjort sirligt ren. Han slikker på sine poter, som smager af salt. Han har rifter på trædepuderne og klynker lidt. Det svider.
– Nååårh glæder du dig bare så meget til jul, lyder det fra far, mens han står og rører i decembers fjerde omgang risengrød.
Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Missionen må altså fortsætte
Det magiske system
Bliver Monty fundet i dag
Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden
I dette afsnit går det op for Monty, hvad jul er
Pas nu på kære Monty
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Fredag den 27. marts var dagen, Maria længe havde frygtet og set frem til. Nerverne rasede, og tvivlen sneg sig ind, mens hun gjorde klar til den praktiske eksamen. Ville det tætte samarbejde med den spanske vandhund Svea bære frugt, når det virkelig gjaldt?
Butikskæden NORMAL har taget et stort spring ind på markedet for dyreartikler med åbningen af deres nye koncept, ANIMAL. Den første butik slog dørene op i Aarhus den 1. april, og her er der lagt op til en shoppingoplevelse helt på hundenes præmisser med faste lave priser.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse