Julekalender: Montys jul - afsnit 15

15-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så sker der noget

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Monty har stort set ikke sovet hele natten. Han har spekuleret på, hvordan han skal få sit julekødben tilbage. Trods de mange søvnløse timer er han ikke kommet nærmere en løsning. Flere og flere hunde går triste rundt i gaderne. Himlen er grå og sneen, der havde lagt sig så fint, er blevet til gråt sjap og alt for kolde vandpytter.

Lysskiltet over Troels Talblinds Bingohal knitrer og pludselig forsvinder noget af lyset, så der bare står Tro Tallin s Bing hal.

Med et brydes den grå og pærespringende stemning af en voldsom motorlarm. En sort Mercedes bryder frem gennem tågerne, dækkene hviner og bilen bliver kastet ind til fortovskanten foran Slagter Flæskes butik. En grå klump sjap rammer Monty midt på snuden.

Denne gang er han klar. Det er øjeblikket, han har ventet på. Ud af biles stiger igen manden med øreflaphatten stiger igen ud af bilen.

– Vent her, siger han.

Stemmen får det til at løbe koldt ned ad ryggen på Monty. Den er på en og samme tid nasal, aggressiv på en meget ubehagelig måde …….

– Hov, tænker Monty.

Inde bag øjnene foregår der en helt masse, men det kan man ikke umiddelbart se. Monty er ikke i tvivl om, at han har hørt stemmen før. Han kan bare ikke kombinere den med noget menneske. Et omrids af en mandsperson dukker op i erindringen. Han forsøger at få det til at passe med den mand, der lige nu med hastige skridt er på vej ind til Slagter Flæske.

Med et er det som om, en af pærerne fra Troels Talblinds Bingohal er hoppet over i hovedet på Monty. Med et PLING, der giver genlyd i Montys hoved, og ville have givet folk med den slags tendenser migræne i 14 dage, går det pludselig op for Monty.

– Det er Tæppe Tissetorben …….Tippe Tossetræben …… John?..... Nej det er Torben Tæppetisser i egen ubehagelige person.

Atter engang slutter besøget hos Slagter Flæske med, at Torben Tæppetisser kommer ud med en stor brun kasse, som kastes i bagagerummet, inden hundeministeren tripper ind på bagsædet, og råber ”kør”.

I sin travlhed har hr. Tæppetisser, som han tituleres de få gange, han forvilder sig op på Folketingets talerstol, tabt et lommetørklæde ned i den mørkegrå sjap.

Monty snuser til det og får straks fært. Han iler efter duftsporet, som fører ham lige ind midt i Slagter Flæskes butik.

– Hvad vil du her, spørger Flæske og peger på Monty med en halvrå rullepølse.

Monty lister forsigtigt ud igen. Han dufter igen til lommetørklædet, og kan nu udover duften af friskt kød, også fange en mere hengemt duft. Den dufter lidt som det tøj, far har liggende bagerst i klædeskabet. Det tøj han kunne passe for 15 år siden, og som han er sikker på, han igen vil kunne passe, når han bare lige taber sig lidt.

Den hengemte duft fører Monty på en længere rejse langs sporene fra den sorte Mercedes. Jo længere han kommer i sporet, des mere overtager duften af dieselos pladsen i Montys snude.

Til sidst må han give op. Han finder læ under en lille træbro, hvor han falder i søvn. Det har været en lang og udmattende dag.

 

Læs også

Vind med HUNDENs adventskalender

01-12-2023 13:05, af Anne Cecilie Sohl

I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.

Hunden.dks julekalender 2022

26-11-2022 15:36, af Maria Johansen

Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften

Harald Nyborg tilbagekalder julekalendere til hunde

13-12-2021 14:45, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her

Julekalender: Montys jul - afsnit 12

12-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty har glemt, hvor han er

Julekalender: Montys jul - Afsnit 1

01-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder

Julekalender: Montys jul - afsnit 8

08-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er en trist Monty, vi møder i dag

Julekalender: Montys jul - Afsnit 24

24-12-2019 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det endelig jul - jul igen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.