Molly, Peter og Monty er på vej hjem til mor og far. Da de når huset, er der fyldt med politibiler foran den lille villa.
– Hvad er der sket, udbryder Peter og sætter farten op.
De tre løber hen mod huset, op til hoveddøren, som bliver smækket op.
– Der er I, lyder det fra mor og far i kor, hvor har I været?
– Vi har bare fundet Monty, fortæller Molly.
– Vi har været så bange, fordi I har været væk så mange dage. Vi ringede til politiet, som hjalp os med at prøve at finde jer, siger mor.
– Men vi har fundet Monty, siger Molly.
– Det er også dejligt at have Monty hjemme igen, siger mor, nu kan det endelig blive jul.
Hele dagen fyldes med julehygge, lækre dufte, juletræspyntning og voldsom utålmodighed.
Om aftenen samles familien om det veldækkede spisebord. Andeskindet er sprødt, de brune kartofler er søde og klistrede og risalamanden har den perfekte konsistens.
– Det er noget værre noget med ham Torben Tæppetisser, siger mor til far.
– Hvad for noget, spørger Peter.
– Årh det er sådan noget voksensnak. Det forstår I ikke, siger far, nu skal vi danse om juletræet.
Da de obligatoriske omgange om træet er overstået, gør familien klar til at kaste sig over de mange pakker, da det pludselig banker på døren.
Peter og Molly styrter ud for at åbne døren, og der i døråbningen står selveste julemanden.
– Ho Ho HOoooo er der nogle søde børn her, spørger han.
Molly og Peter bekræfter, og de får en ordentlig omgang gaver af den gavmilde julemand. Han har også et stort kødben med til Monty, som allerede er i gang med at tygge sig igennem sit første ben.
– Jeg skulle hilse fra Carl, siger julemanden til Molly, Peter og Monty, inden han forsvinder ud i den nyfaldne sne.
En lysende sværm glider hen over himlen, mens en rumlende latter fylder lydtapetet over byen.
– Jeg elsker jul, siger Molly.
– Det gør jeg også, siger Peter.
– Jeg elsker kødben, tænker Monty, der lover sig selv, at han næste år ikke vil glemme, hvorfor julen er så fantastisk.
Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.
Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund
Bliver Monty fundet i dag
Det magiske system
Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder
Det er en trist Monty, vi møder i dag
Molly og Peter går nu i aktion
Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk
Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.
Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.
Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.
Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.
Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.
Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.