Monty vågner i fodenden af Peters seng. Fødderne er helt rene. Sådan er de altid om vinteren. Når det er sommer, er de helt anderledes.
Monty hopper ned af sengen og hyler højt.
– Hvad sker der? Spørger Peter forskrækket og aer Monty på halsen.
Molly sætter sig op i sengen med et sæt.
– Hvad var det? Spørger hun.
– Det var Monty, der hylede, da han sprang ned af min seng, fortæller Peter.
Molly kommer hen til Peter og Monty, der sidder for enden af Peters seng.
– Er du kommet til skade? Spørger hun.
Monty ville ønske, han kunne svare andet end bare at lægge sig ned på maven og slikke på sine poter.
Molly løber ind og henter mor og far. Hun fortæller dem, hvad der er sket.
– Åh nej, bare han ikke har brækket noget, siger mor.
– Nej og så lige op til jul, siger far.
En dråbe savl forlader langsomt Montys mund og trækker en lang tråd ned mod gulvet. Dråben slipper først læben, da den anden ende rammer gulvet.
Far tager fat om Montys ene pote og kigger på trædepuderne. Han ser hundens mange rifter.
– Se, siger han og viser poterne til de andre.
– Sikke mange sår, siger Molly.
– Hvor længe har han mon haft dem, spørger mor.
– Det ved jeg ikke, men de sidste gange, jeg har gået tur med ham, har han ikke rigtig villet gå. Så har jeg skullet trække ham afsted, fortæller Peter.
– Stakkels Monty, siger mor og fortsætter: Det er jo på grund af den salt, der ligger på fortovene. Det kan hans små poter slet ikke tåle.
– Det har jeg læst om, men hvor var det nu, jeg så det, siger far.
– Mon ikke det har været på hunden.dk? spørger mor.
– Nåh jo selvfølgelig, hvor skulle det ellers være, griner far.
De ringer til dyrlægen, som sætter Monty i behandling.
I dag går vi officielt den søde juletid i møde, og i den forbindelse er vi hos HUNDEN klar med en adventskalender på vores sociale medier. Hver søndag i advent får du derfor chancen for at vinde spændende præmier til dig og din hund.
Vind spændende præmier hver advent og alle dage frem til jule aften
Har du tænkt at din hund skulle forkæles med en julekalender fra Harald Nyborg denne december, så må du nok hellere lige læse med her
Afsnit 4 gør ondt i Montys poter
Det er blevet 7. december og Monty får for alvor et chok
Molly og Peter går nu i aktion
Nu er det endelig jul - jul igen
Vi bliver i butikken
I dette afsnit går det op for Monty, hvad jul er
Missionen må altså fortsætte
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?