Julekalender: Montys jul - Afsnit 18

18-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvem er nu det?

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Det er helt mørkt. Den eneste lyd, der høres er små dryp fra dråber, der forlader en våd plet i loftet og rammer det kolde betongulv.

Udenfor skærer solen knivskarpe rifter i luften, sådan som kun en vintersol kan skære.

Ikke en mikroskopisk del af strålerne når det mørke rum. Her har aldrig været et vindue. I et hjørne anes to trætte øjne. Var de ikke så trætte, ville vi kunne genkende øjnene med det samme. Det er Montys øjne.

Det er anden gang, Monty er vågnet i rummet, hvor den tyske chauffør kastede ham ind, efter at have afsløret ham i at spionere på Torben Tæppetisser.

Et par timer efter, Monty var blevet kastet ind i rummet, var døren blevet åbnet og selveste Torben Tæppetisser havde aflagt den triste og forkomne hund et besøg.

– Nåårh der er nok en, der ikke kan holde snuden for sig selv. Jeg ved ikke, hvad du er ude på, men det her er min hemmelighed, og det skal det blive ved med at være, havde han sagt, inden han virfede sin flade hånd tæt forbi Montys frysende snude.

Han havde kastet en tør skive brød over skulderen, inden han grinende smækkede døren bag sig og forsvandt.

Siden har Monty ikke set eller hørt nogen mennesker. Bare dryp, dryp, dryp ……. Dryp

Dryp, dryp, dryp ……. Dryp. Lyder det inde i stuen, hvor Torben Tæppetisser endnu engang har sat sig på gulvet med et stort kødben i hænderne. Det er saften, der drypper ned mod gulvet. Grådigt æder han løs af det rå kød, mens hans hjerne kører på højtryk for at finde en løsning på problemet med hunden, der ved for meget.

Bliver hans hemmelighed afsløret, kan Torben Tæppetisser godt vinke farvel til drømmen om at blive statsminister i hvert fald de første par år, indtil en ny skandale rammer landet.

Dryp, dryp, dryp ……. Dryp. Molly og Peter er gennemblødte af at ligge og sove på den våde sofapude. De har begge fået hundehår på deres tøj. Lange stride sorte hundehår. De fryser, men er klar til endnu en dag med eftersøgning.  

De går ned ad gaden. Forbi de velkendte butikker, men da de passerer Slagter Flæskes butik, sker der noget mystisk.

– Har du set den butik før, spørger Peter og peger op mod et skilt.

– Hvad står der, spørger Molly.

– Carl S Juhl: Ris&Grød, læser Peter.

– Jeg vil se, jeg vil se, jeg elsker risengrød, råber den sultne Molly og styrter ind ad døren.

Peter følger forsigtigt efter. Inde i butikken står der store glaskolber fyldt med ris, og bagerst står en kæmpe tønde og bobler.

– H - h - hallo, siger Peter forsigtigt, som var han Jesper Olsen i en gammel fodboldsang.

– Haaarj er du sød, så har jeg en stor tønde grød, lyder det fra en lille mandsling, fra bag disken.

– Jeg er sød, jeg er sød. Jeg vil have grød, siger Molly.

– Ikke så hastigt små børn, hedder du Jørn, spørger han og stikker sin båtter sin pegefinger på Peters næse.

– Øh nææh jeg hedder bare Peter, siger han.

– Peter årh Peter så må din søster der være ….. arrrrh …… Så Peter er dit navn, så må din søster hedde ……. Nej det duer heller ikke ……. Peter kan man hedde i mange lande, men din søster der, hun hedder Hanne, siger mandslingen og sætter sin pegefinger på Mollys næse.

– Nej jeg hedder Molly, må vi få grød nu?

– Grød vil I have for grød er en gave. Dryp, dryp, dryp ……. Dryp her har I hver en pyt, pyt, pyt ……. Pyt  

Læs også

Vitus og hundestjernen - 24. December

24-12-2025 09:00, af Anne Egede

Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.

Vitus og hundestjernen - 23. December

23-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Vitus og hundestjernen - 22. December

22-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Julekalender: Montys jul - afsnit 3

03-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dette afsnit går det op for Monty, hvad jul er

Julekalender: Montys jul - afsnit 11

11-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty er for alvor kommet ud i den virkelige verden

Julekalender: Montys jul - afsnit 9

09-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund

Julekalender: Montys jul - Afsnit 14

14-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Missionen må altså fortsætte

Julekalender: Montys jul - afsnit 4

04-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Afsnit 4 gør ondt i Montys poter

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker