Julekalender: Montys jul - afsnit 12

12-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Monty har glemt, hvor han er

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Monty vågner meget langsomt. Med halvlukkede øjne traver han tungt gennem stuen, ud i gangen, ind på børnenes værelse, hopper op i Mollys seng, og putter sig ind mod hendes tæer. De lugter fælt i dag. Monty åbner øjnene og springer forskrækket baglæns, mens han piber, som kun en meget forskrækket hund kan pibe.

For Monty er ikke gået fra stuen, ud i gangen, ind på værelset og op i sengen. I stedet er Monty gået fra en våd, gammel sofahynde, ud på fortovet, ind i en baggård og op i en affaldscontainer fyldt med alt for gamle afskårne fiskehoveder.

Nu husker han, at han jo ikke er derhjemme, men ude på en vigtig mission.

Han samler den smule værdighed han har tilbage op fra den våde asfaltbelægning, forsøger at slikke den værste fiskedunst ud af sin sorte pels og vandrer stolt som en politihund ud på fortovet.

Af en eller anden grund har Monty på fornemmelsen, at det, han havde set foran slagterbutikken i går, var meget vigtigt. Derfor spankulerer han rutineret direkte hen mod butikken.

Over glasdøren ind til den flisebelagte kødhandler hænger et stort skilt. Slagter Flæske - skal du have medister, bøf eller steg - ring til mig. Står der på skiltet.

En liflig duft af røget, speget og kogt kød kildrer Montys sultne næsebor. Han har ikke fået et ordentligt måltid, siden han løb ud gennem fordøren hjemme hos familien.

Han lægger sig på lur for at se, om den mystiske mand igen kommer forbi slagteren. Men det er svært at være en hemmelig agent på togt, når ens pels stadig udsender en kraftig hørm af rådne fiskehoveder.

Folk, der kommer forbi, kigger forskrækket op, når dunsten hamrer ind mod deres forfrosne næser. Flere snakker om, at nu er det altså for galt med ham Slagter Flæske, og nogen har også læst et sted, at han engang har fået en sur smiley, og der er også nogen, der har hørt om nogen, der har læst om nogen på Facebook, som engang har fået diarre efter at have mæsket sig i en blodpølse fra Slagter Flæske.

Monty bliver flov. Han lister forsigtigt ud mellem den stærkt kommunikerende flok af mennesker, og med et er stanken forsvundet, og hele den arrige hob, stopper med at tale på samme tid og går ind og handler aftensmad hos Slagter Flæske.

Forsøg nummer et mislykkedes, men agent Monty må forsøge igen i morgen. Resten af dagen bruger han på at finde noget vand, han kan vaske sig i.

Hjemme hos familien er der igangsat en større eftersøgning. Fjerne og nære slægtninge samt et par perifere facebookvenner er mødt op for at male skilte og skrive efterlyst med store farverige bogstaver.

Læs også

Vitus og hundestjernen - 24. December

24-12-2025 09:00, af Anne Egede

Azazel er fanget, forræderen tilgivet, og der er kakao og ro i julemandens kontor.
Men Lapis mangler stadig, og uden den kan julen ikke flyve.

Vitus og hundestjernen - 23. December

23-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Vitus og hundestjernen - 22. December

22-12-2025 09:00, af Anne Egede

Besætningen når julemandens slædehal, hvor julen endelig kan ses og mærkes.
Men da sækkepiben kalder Vitus frem som et billede, kalder den måske også noget langt værre.

Julekalender: Montys jul - afsnit 8

08-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er en trist Monty, vi møder i dag

Julekalender: Montys jul - afsnit 9

09-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er ikke alle, der forstår Monty. Sådan er det nok at være hund

Julekalender: Montys jul - Afsnit 17

17-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Molly og Peter går nu i aktion

Julekalender: Montys jul - afsnit 4

04-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Afsnit 4 gør ondt i Montys poter

Julekalender: Montys jul - Afsnit 22

22-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Spoileralert: Monty bliver befriet i dag

Julekalender: Montys jul - Afsnit 14

14-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Missionen må altså fortsætte

Julekalender: Montys jul - afsnit 6

06-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Fra hundeskov til bryllupsrejse med Nova og Oskar

Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Rejse med hund: Reglerne i EU 2026

Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.