Peter og Molly sover længe for Carl S Juhl har brugt det meste af natten på at udtænke og fortælle om planen. Han har også afsløret, at han har et hemmeligt system, hvor han kan få fat på alle mulige mennesker og følge med i, hvad Torben Tæppetisser laver.
Da børnene vågner, er de spændte på at se, det hemmelige system.
– Ja ja jeg skal lige komme ind i det først. Kig lige den anden vej, siger han og sætter sig ved en fortryllende skærm med guldgrene rundt om.
– Så nu er jeg klar. Se nu bare her. Nu skriver jeg, at vi mangler hjælp til at finde en hund, der er blevet væk, og så trykker jeg lige på denne magiske sendeknap …. Og vupti, så er det bare at vente.
– Er det ikke bare Facebook, spørger Peter.
– Hysch, du må ikke sige det så højt. Det er et tophemmeligt system, som kan være farligt i de forkerte hænder, snerrer Carl.
– Men alle har da Facebook. Det er slet ikke hemmeligt, fortsætter Peter.
– Nej det er da klart, sådan som du bralrer ud med det. Snart kender hele verden til det. Så hold dog din mund, knægt.
Peter giver op og spiller med på Carls fantasi.
Og uanset om Facebook er et hemmeligt system eller ej, så bliver der for alvor reageret på opslaget. Flere hundrede skriver, at de vil komme og hjælpe.
Hen på aftenen banker det på døren. Carl åbner og der står en hob af mennesker fra hele landet.
– Vi hundefolk må holde sammen, fordi vi alle elsker hunde, og gerne vil hjælpe hinanden og finder det yderst urimeligt, at nogen stjæler andres hunde, råber de i taktfast.
Carl inviterer dem på aftensmad. Boghvedegrød og brune ris.
– Så er der ris og grød, råber han stolt ud over forsamlingen, som dog har svært ved at skjule skuffelsen over, det ikke er risengrød.
– Men skal vi ikke afsted, siger Peter.
– Nej nu skal vi have en god nats søvn ovenpå et solidt måltid mad, og så er vi klar i morgen, siger Carl.
Da Vitus sætter sin pote i et gammelt aftryk i kirkegulvet, åbner en skjult verden sig. Gyldne stjerner, gamle sjæle og en opgave, der ikke kan vente, trækker den lille hund ind i et kapitel, hvor tiden er knap.
Valstar Vovemod vågner til kaos på Julerosen, og over kirken i Kinneff tager magien pludselig en ny og vild drejning. Et lysende tegn viser sig, og kort efter samles højlandets konger omkring kirkegården.
Langt fra Danmark, over en gammel skotsk kirke, begynder et nyt kapitel i Valstar Vovemods fortælling. Et sted fyldt med historie, magi og hemmeligheder, hvor intet er helt tilfældigt.
Det er 5. december. Det er værre med Montys poter, men hjælpen er på vej
Så sker der noget
Det er blevet 7. december og Monty får for alvor et chok
Det er blevet 6. december, og Monty er en kende melankolsk
Bliver Monty fundet i dag
Spoileralert: Monty bliver befriet i dag
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.