Julekalender: Montys jul - Afsnit 1

01-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Velkommen til vores julekalender. Det er i dag 1. december. Ikke alle ved, hvad det betyder

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Monty ligger blødt i fodenden af den godt to meter lange seng. Lugten fra de to fødder, der stikker ud under ninjagodynen, afslører, at han er hoppet op i Peters seng i nat. Peter er 6 år. I den anden ende af værelset ligger Molly under sin prinsessedyne. Belle, hedder prinsessen. Molly er 4 år.

Monty er en sort labrador, der elsker at ligge i en af børnenes senge og vågne lige så langsomt. Han nyder, at mor for det meste skal kalde 3-4 gange, før børnene tager sig sammen til at stå ud af sengen.

Monty lægger forsigtigt en pote op på Peters ben. Han lukker øjnene og slumrer lidt videre. Udenfor er det stadig mørkt. Klokkens lille viser har netop sneglet sig om på den anden side af 5-tallet.

Monty åbner let sin mund og griber ud efter en godbid, han ser i drømmen.

Pludselig ryster jorden under ham. Som blev den søvnige lille by netop nu ramt af et forfærdeligt jordskælv, han springer ud af sengen og gør af sine lunges fulde kraft.

Peter ligger ikke længere i sengen. Dynen er sparket ned på gulvet. Det samme er sket ovre hos Molly.

Monty panikker og gør endnu højere. Der kommer larm inde fra soveværelset. Det lyder som, om der er spøgelser derinde. Uuuuuu,  Uuuuu, lyder det derindefra.

Monty gør sig flad og sniger sig hen mod døren. Han skubber den forsigtigt op med sin snude, og rammes af et højst besynderligt syn.

Derinde hopper Peter og Molly rundt i sengen mellem fars og mors kroppe, mens de råber: ”juuul juuul. Det er juuuuuuuuul.”

Det går op for Monty, at rystelserne på værelset skyldtes, at Peter var sprunget ud af sin seng midt i Montys søde drømme.

Natlampen sender sit skarpe lys ned i ansigtet på mor, hvis øjne knap har åbnet sig endnu. Far forsøger ihærdigt at trække dynen med sig, mens han vender ryggen af sin hvide undertrøje mod mor og de to hoppende børn.

­– Jul, tænker Monty. – Hvad er det nu lige jul er for noget?

Hver gang han tænker på ordet, er det som om, hans tænder løber i vand. Han lister op i sengen i håb om at blive klogere på det ord, han ved, han har hørt før, og som minder ham om noget dejligt, men som han ikke helt kan sætte billeder på.

Far sparker dynen af.

– Ej nu er hunden her også, og den savler helt vildt, siger han og springer ud af sengen. Han ryster den ene fod, som strinter væske af sig, som en hund, der netop har været ude at bade.

– Føj, siger han, inden han forsvinder ind på badeværelset og tænder bruseren.

Mor har sat sig op i sengen. Hendes øjne ligner stadig mere små rifter i huden end øjne.

– Hvad skete der? Spørger hun med en lettere rusten stemme.

– Det er jul, det er jul, lyder det fra de to børn, mens savlen vælter ud af munden på Monty, mens han kigger undskyldende på mor.

Læs også

Julekalender: Montys jul - Afsnit 24

24-12-2019 10:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Nu er det endelig jul - jul igen

Julekalender: Montys jul - Afsnit 22

22-12-2019 19:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Spoileralert: Monty bliver befriet i dag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra skoleelev til international dommer – 55 år med DKK

14-09-2025 08:00, af Redaktionen

Når man har været medlem af Dansk Kennel Klub i 55 år, er hundene ikke bare en hobby, men en livslang passion. For Birte Scheel begyndte det hele som skoleelev i 1970, og siden har hundesporten fulgt hende gennem både opdræt, udstillinger, rejser og dommergerning. Her deler hun sin fortælling om glæden ved hundene – og fællesskabet i DKK:

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Minimerer stress og smerter hos hunde og ejere

15-09-2025 07:00, af Lotte Evers, Agria Forsikring

Det kan være udfordrende for den almindelige hundeejer at vurdere, om en hund har ondt eller er stresset. En gruppe forskere vil nu undersøge, hvordan hundens personlighed påvirker dens reaktioner på smerte og stress og desuden måle, hvordan en hund kan blive påvirket af dens ejer. 

Den oversete træning

13-09-2025 08:00, af Redaktionen

Mange hundeejere oplever udfordringer som stress, separationsangst, gøen i haven eller reaktivitet på gåture. Ifølge telepatør og specialist i menneske-dyr relationer, Mathilde Denning, handler det ofte ikke om ulydighed eller mangel på træning – men om, at hundene mangler helt basale færdigheder, som sjældent indgår i traditionel hundetræning.

Hundematch blev en kæmpe succes på Boeslunde Camping

12-09-2025 07:09, af Redaktionen

SfCOEB, Specialklubben for Continental & Old English Bulldog, kunne lørdag den 30. august fejre en sand hundefest, da klubbens allerførste hundematch blev afholdt på Boeslunde Camping i Slagelse. Hele 45 hunde var tilmeldt, og pladsen summede af god stemning, glade hunde og engagerede ejere.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt