Instagram har videoer af dyremishandling

29-08-2020 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trods flere opfordringer har Instagram ikke slettet flere videoer, der indeholder dyremishandling herunder slåskampe mellem hunde

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Det er blevet et højmoderne spørgsmål at tage stilling til, hvornår børnene skal slippes løs på de sociale medier. Mens forældrene sidder og opregner fordele og ulemper blomstrer det frem med nye medier, som er mere eller mere tilrettelagt til at fange børnenes opmærksomhed.

Problemet er, at man ofte ikke ved, hvad børnene får at se på medierne, og det er der nu endnu et eksempel på, og det er på det rutinerede medie Instagram.

Independent skriver, at der findes flere videoer af dyremishandling på Instagram, og det kan naturligvis undskyldes med, at folkene bag mediet ikke har opdaget videoerne endnu. Problemet er bare, at de er blevet gjort opmærksomme på det flere gange.

Alan McElligott, der er professor i dyreadfærd på Roehampton Universitet i London, har selv meldt flere videoer til det sociale medie. Faktisk har han bedt om at få omkring 40 videoer taget ned, men kun en af videoerne er endt med at blive taget ned.

En af videoerne havde to bøfler, der sloges, mens to mænd havde dem i et reb. Kampen endte med, at den ene bøffel faldt bagover og landede på ryggen – noget der ikke ville ske i naturen.

Alan McElligot mener ikke, at den slags videoer skal fungere som underholdning på et socialt medie.

– Den slags videoer opildner ignorante mennesker til at lave lignende videoer, og det skaber mere dyremishandling, siger han til Independent.

Videoerne skaber stor debat, men de får også mange likes, og det er ifølge McElligot det store problem. Nogle mennesker opfatter nemlig slet ikke videoerne som dyremishandling.

– Det er dyremishandling. Der er for eksempel videoer af hundeslagsmål, hvor folk har masser af muligheder for at bryde ind og stoppe det. I stedet stiller de sig op og filmer det for at poste det på Instagram og få en masse likes på den måde, lyder det fra Alan McElligot.

– Mens vi sletter opslag af mennesker, der misbruger dyr, så sletter vi ikke alle opslag med dyr, der slås indbyrdes. Ved disse videoer har vi dog en advarsel om, at der kan forekomme ubehagelige scener i videoen, siger en talsmand fra Instagram til Independent.

Har du oplevet ubehagelige billeder eller videoer på Instagram?

Læs også

På jagt efter hundemishandler i Malmø

02-02-2024 10:16, af Anne Cecilie Sohl

I den sydsvenske by Malmø har man i årevis jagtet en eller flere personer, der tilsyneladende ikke bryder sig om hunde. I december kom man tæt på at afsløre gerningsmanden, men sagen er desværre ikke slut endnu. 

Dømt for at mishandle hundehvalpe

18-01-2024 13:00, af Anne Cecilie Sohl

En 35-årig mand skulle tirsdag for retten, dømt for mishandling af hundehvalpe.

Dyreværnet vinder sag om mishandling af hund

11-01-2024 14:14, af Anne Cecilie Sohl

I dag blev dommen stadfæstet og ejeren af schæfferblandingen Liv dømt 60 dages ubetinget fængsel for mishandling af hunden.

DNA test af hundelorte bliver mere og mere udbredt

20-09-2023 19:01, af Louise Trabjerg

Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.

Kræftpatients sidste ønske opfyldes

02-08-2016 14:59, af Kasper Larsson
En hjertevarm video der disse dage florerer på de sociale medier, viser en uhelbredeligt syg kræftpatients sidste møde med sin elskede hund på et brasiliansk hospital

Rekordmange deltog i digitalt velgørenhedsevent for hunde

06-05-2024 09:31, af Anne Cecilie Sohl

I denne weekend gik startskuddet på verdens største digitale velgørenhedsevent for hunde, Agria Hundegåtur. Hundeejere i Danmark, Sverige, Norge, Finland, England, Tyskland og Frankrig deler hundens gåtur på de sociale medier og støtter hundevelfærd. Lørdag og søndag gik danske hundeejere og samlede penge ind til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.

Foruroligende billeder

01-07-2017 13:18, af Anne Ekenberg

Billeder af en ualmindelig tynd hund af racen sloughi, der hører til mynderne, har cirkuleret på de sociale medier i de sidste to døgn

Hunden fremfor partneren

16-09-2013 13:34, af Tine Luther
Hundeejere foretrækker deres dyr frem for deres partner, når det kommer til sociale medier, pauseskærme og motiv til fotografering.

No, no, no!

22-01-2014 11:24, af Tine Luther
Mange har på det seneste set videoen af den ”talende husky” på de sociale medier. Det lyder unægteligt, som om hyskyen siger nej til at forlade den lune stue til fordel for sin kennel. Men hvad sker der egentlig på den – ret sjove – video? Få svaret og se selv videoen her.

Verdens mest populære hund er død

21-01-2019 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Over 17 millioner følgere efterlades på de sociale medier. Boo, der flere gange har fået titlen som verdens sødeste hund, er nemlig død

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Løkke-træf med poter og politisk pause på Rold Gl. Kro

14-06-2025 07:12, af Cecilie Friis Amstrup

1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet