Dansk Hunderegister har haft en rigtig travl mandag. Travlheden har blandt andet resulteret i, at telefonerne er blevet lukket.
Årsagen til den store travlhed skal findes i et opslag, der er blevet delt på de sociale medier gennem weekenden. På hjemmesiden forklarer Dansk Hunderegister problemet således:
Der er i løbet af weekenden blevet delt opslag på sociale medier om, at din hund efter overgangen til vores nye digitale platform ikke længere er registreret til dig. Det er ikke korrekt.
Din hund kan derimod tilknyttes til den NemId-profil, som du nu kan oprette på vores hjemmeside, for at se dine hunde online. Her skal du bruge din registreringsattest på hunden og indtaste brugernavn og kode for at tilknytte hunden til din NemId-profil. Hvis du har flere hunde, så kan det være, at du er oprettet med forskellige brugernavne og koder, således at du skal gentage processen, indtil du har alle hunde. Telefonen er desværre lukket resten af dagen grundet tekniske problemer.
Det er ikke lykkedes for hunden.dk at få en opdatering eller en forklaring fra Dansk Hunderegister, men vi arbejder naturligvis på sagen.
Dansk Kennel Klub har på deres facebookside
Flere og flere hunde bliver indleveret hos Dyreværnet uden at være registreret i Dansk Hunderegister.
Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.
Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres
Så er der billeder fra lørdagens store fest i Hillerød
Om en lille en time starter udstillingen i Herning, og når det hele går løs i Store Ring, kan du følge med hjemme fra sofaen
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).