Dansk Hunderegister har haft en rigtig travl mandag. Travlheden har blandt andet resulteret i, at telefonerne er blevet lukket.
Årsagen til den store travlhed skal findes i et opslag, der er blevet delt på de sociale medier gennem weekenden. På hjemmesiden forklarer Dansk Hunderegister problemet således:
Der er i løbet af weekenden blevet delt opslag på sociale medier om, at din hund efter overgangen til vores nye digitale platform ikke længere er registreret til dig. Det er ikke korrekt.
Din hund kan derimod tilknyttes til den NemId-profil, som du nu kan oprette på vores hjemmeside, for at se dine hunde online. Her skal du bruge din registreringsattest på hunden og indtaste brugernavn og kode for at tilknytte hunden til din NemId-profil. Hvis du har flere hunde, så kan det være, at du er oprettet med forskellige brugernavne og koder, således at du skal gentage processen, indtil du har alle hunde. Telefonen er desværre lukket resten af dagen grundet tekniske problemer.
Det er ikke lykkedes for hunden.dk at få en opdatering eller en forklaring fra Dansk Hunderegister, men vi arbejder naturligvis på sagen.
Dansk Kennel Klub har på deres facebookside
Flere og flere hunde bliver indleveret hos Dyreværnet uden at være registreret i Dansk Hunderegister.
Omkring hver femte danske familie har en hund i husstanden, hvilket gør de firbenede væsener til danskernes foretrukne kæledyr. Ifølge opgørelser fra Dansk Hunderegister og Dansk Kennel Klub er det forsat labrador retrieveren, der topper listen som den mest populære hunderace i 2023, men der er også nye racer, der har sneget sig ind blandt favoritterne.
Som hundeejer er man vant til, at hunden skal registreres, men er du en af de mange hundeejere, der også har kat, skal den måske også snart registreres
Så er billederne fra Bornholm på nettet
Hundens fotografer havde en travl weekend under DKK’s internationale udstilling i Herning, hvor der blev taget et hav af billeder, som nu kan ses i vores database
Nu kan du se alle billederne fra Ballerup og måske også købe et enkelt eller 50
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Ballerup
Sidste uge var der VM for schæferhunde i Randers. Vi var med og nu kan du købe billeder derfra
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.