Camilla Strüwing dømmer i stor online irsk udstilling

12-05-2020 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Irland har dommer Paul Lawless startet en stor online hundeudstilling, som samler ind til et rigtig godt formål. Danske Camilla Strüwing er en af udstillingens mange dommere

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

Siger navnet Camilla Strüwing dig ikke noget, så er det nok fordi, du ikke går på udstillinger. Det anbefaler vi dig hermed at begynde på, når det igen bliver muligt at afholde disse udstillinger.

For garvede udstillere ringer navnet nok en klokke. Hun er nemlig ofte at finde i Store Ring, når gruppe syv skal afgøres, og hun er næsten lige så ofte at finde i Best in Show.

Med sig i ringen har hun sin ualmindeligt smukke irske setter Jay-Z, der med sine elegante bevægelser får den røde pels til næsten at svømme i vinden.

I disse underlige tider bliver hunde for det meste blot udstillet via billeder på online udstillinger, og derfor kan vi kun tænke tilbage på de rigtige udstillinger og hundenes flotte bevægelser.

Selvom det ikke er det samme og på ingen måde kan fungere som erstatning, så er det dog positivt, at så mange har taget kampen op mod coronakedsomheden og arrangeret online udstillinger.

En af disse er den irske dommer Paul Lawless, der har stablet udstillingen, Strike a Paws, på benene.

Her koster det 4 Euro at deltage, og for det beløb deltager man i hele to udstillinger. Overskuddet går til kræftbekæmpelse i Irland.

Hvert år har man i Irland en stor indsamling til fordel for kræftbekæmpelse, men denne indsamlig, Daffodil Day, er også en af de ting, der er blevet aflyst grundet corona i år.

Deltager man i Gruppe syv eller BIS junior er man endda så heldig, at der blandt de mange dommere også sidder en dansker. Danskeren er førnævnte Camilla Strüwing, som sammen med hundene netop nu holder coronaferie i sommerhuset på Bornholm.

Hun indrømmer gerne, at hun er stolt over at være dommer i den irske udstilling.

– Det er en kæmpe ære, og så er jeg virkelig glad for at kunne støtte en udstilling, hvor overskuddet går til så godt et formål, fortæller hun.

Vil du vide mere om udstillingen, så kan du klikke her.

Copyright Ridehesten.com
Privatfoto

Læs også

KLUMME: Dejlig udstilling i Herning

28-12-2022 10:43, af Paul Lawless

Her får du klummen fra decembernummeret af HUNDEN. Bag denne klumme står den irske eksteriørdommer, Paul Lawless

Irsk dommer storroser danske udstillinger

12-02-2020 15:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dommer Paul Lawless fra Irland har i er facebookopslag skrevet, hvad han mener om udstillingen i Fredericia og i Danmark i det hele taget. Det er fornem læsning

Vi hylder Paul Lawless

17-06-2022 11:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Heldigvis er danske udstillinger populære hos internationale dommere. Derfor kan Dansk Kennel Klub tiltrække nogle fornemme af slagsen. En af dem er irske Paul Lawless

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.