Hvornår er børn gamle nok til hund

16-02-2018 15:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste børn vil gerne have et kæledyr, og især hunde står højt på ønskesedlen, men hvor gamle bør ens børn egentlig være, før man fører en hundehvalp ind i familien? Det kan du få svar på i nedenstående uddrag af Spanielbogen - Håndbog til alle hundeejere af Lotte Evers

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Tine Luther

Generelt er det en dårlig idé at anskaffe sig en hvalp, når man har spædbørn i hjemmet. Primært fordi det kræver uanede mængder af overskud at tage vare på et spædbarn og en hundehvalp. Naturligt nok vil man prioritere spædbarnet, hvilket kan betyde, at hundehvalpen ikke får dækket sine behov og ikke får den nødvendige træning og opmærksomhed. Hvalpen bliver tilovers og udvikler sig til et irritationsmoment i stedet for den perfekte familiehund, man havde drømt om.

Det bedste er at vente med at anskaffe sig en hvalp, indtil barn og hvalp kan have glæde af hinanden, hvilket ofte vil være, når barnet er syv-ni år eller ældre afhængigt af det enkelte barn, familieforholdene og hundens mentalitet og opdragelse.

Hvis forældrene tager ansvar for hunden og samtidig sørger for, at børnene får del i hverdagen med hunden, kan det udvikle sig til ren lykke for alle parter. Er du vokset op med hund, er det noget, der bliver hos dig hele livet. Ofte ender man selv med at få hund på et senere tidspunkt i livet.

Som barn boede jeg hos mine bedsteforældre i England, og jeg husker tydeligt den fantastiske golden retriever, Cedar, der var børnebørnenes trofaste legekammerat. Han fulgte os i skole i al slags vejr og hjalp med at spise det fra madpakken, der ikke lige faldt i vores smag netop den dag. Min tantes Jinxy var en skøn border collie-blanding, der havde sin helt egen mening om tingene, og som alle børnebørnene vidste, man skulle holde fingrene fra ved madtid. Milde labrador-blanding Holly, der altid lå arm i arm med en eller anden på stuegulvet, når der var gang i pejsen, og som tøffede trofast efter os, når vi skulle på toilettet.

Hund og børn i huset kan sagtens gå op i en højere enhed, det afgørende er, at de voksne viser vej og lærer børnene om hundens signaler, så den bliver respekteret som hund - ikke at forveksle med legetøj/bamser.

Dette var et kort uddrag af Spanielbogen - En håndbog til alle hundeejere af Lotte Evers. Bogen henvender sig ikke kun til ejere af spaniels, men til alle nuværende og kommende hundeejere. Bogen kan købes her

Læs også

Når familien taler forskellige hundesprog

I mange hjem møder hunden ikke én samlet måde at blive forstået på, men flere. Børn, unge og voksne kommunikerer forskelligt, og det påvirker hundens hverdag mere, end man måske forestiller sig.

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

Forbered din hund på årets "mest gyselige" højtid

29-10-2025 14:35, af Lotte Evers

Halloween betyder huse og haver pyntet med græskar, spøgelser og andre skræmmende dekorationer og gader, der vrimler med højrøstede børn (og voksne) i kreative udklædninger. Det kan være en virkelig uhyggelig oplevelse – specielt for hvalpe og unge hunde, advarer hundeekspert. Her får du derfor 13 tip til, hvordan du bedst forbereder din hund på den ”gyselige” højtid

Sådan hjælper du din hund mod forstoppelse

28-09-2021 09:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tails.com har fået en række specialister til at dele deres gode råd om forstoppelse hos hunde

4 gode råd: Sådan skaber du en god og tryg jul for dit kæledyr

09-12-2021 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den søde juletid nærmer sig med hastige skridt, hvor mange danskere har tradition for at samles om nærvær, julegodter, forkælelse, gaver og meget mere. Desværre kan flere af julens fristelser dog indebære livsfare for familiens firbenede medlemmer, og chefdyrlæge hos AniCura deler derfor ud af sine bedste tips til at sikre en god og tryg jul for vores kæledyr

Hvordan skal hund og kat holde ferie i år?

14-05-2024 14:22, af Anne Cecilie Sohl

Der er i forvejen meget at holde styr på, når hele familien skal holde ferie, og huskelisten bliver ikke kortere, når familien inkluderer et medlem på fire ben. Få gode råd til en kæledyrsvenlig sommerferie her og bliv klogere på, om dit kæledyr skal holde ferie hjemme, i pension eller om det skal med på ferie.

Vejen: Det bedste råd fra en dommer

19-08-2023 11:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dommere er meget mere end hundenørder. Det beviste Birte Scheel, da hun gav en udstiller gode råd om dårligt knæ

Hjælp en ulykkelig hundeejer

11-03-2020 08:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget en mail fra en læser, som søger hjælp. Vi tænker naturligvis, at vores læsere vil have nogle gode råd

Hvad kan man gøre når hunden får gigt?

03-11-2017 08:46, af Astrid Gerd Holtet

3 gode råd, der kan hjælpe hunde med gigt

Corona: Hvad gør jeg som opdrætter

20-03-2020 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub har samlet nogle gode råd til dig som opdrætter i denne coronatid

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

Nye avlskrav og anbefalinger for Lagotto Romagnolo

Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.

Nytår i særklasse på Hundekroen

På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.

Hvornår er det for koldt at lufte hund

16-01-2022 09:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde

Taknemmelighed: En hyldest til de hunde, der banede vejen

Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

K9 Biathlon for alle starter ny æra med lille og hyggeligt nytårsløb i Bevtoft i morgen

I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.