Det meste rottegift indeholder et stof, der forhindrer rottens blod i at størkne – og desværre har det den samme effekt hos andre dyr. Hunde der indtager giften, enten direkte eller gennem forgiftede gnavere, kan derfor udvikle en livstruende tilstand.
Giften virker ved at hæmme blodets evne til at klumpe sig sammen, og lappe de små huller i dyrets blodkar, der hele tiden opstår – og når hullerne ikke længere bliver lappet, udvikler dyret hurtigt livstruende indre blødninger.
Blodmangel, blodig diarré og blå mærker
Symptomerne på forgiftning med rottegift udvikler sig som regel inden for et par dage. De er alle relaterede til indre blødninger, og er blandt andet blodig opkast og blodig diarré, samt små og store blå mærker på huden. Hvis hunden taber blod ud i bughulen, kan den også udvikle smerter i maveregionen. Derudover kan den blodmangel, der opstår, give blege slimhinder – det ses tydeligst i mundhulen og på gummerne. Halthed som følge af blødninger i leddene kan i nogle tilfælde også ses.
Reager hurtigt!
Umiddelbart efter indtagelsen, kan hunden få et brækmiddel, der får den til at kaste op. På den måde kan man nogle gange forhindre at giften bliver optaget i kroppen, og på den måde undgå at hunden udvikler problemer med indre blødninger.
Er skaden sket, og giften er optaget, kan hunden behandles med vitamin K, der kan genoprette blodets evne til at størkne. Har hunden tabt meget blod, kan det også være nødvendigt med blodtransfusion.
Prognosen kan være god
Reagerer man hurtigt, og får igangsat den rigtige behandling, er sandsynligheden for at hunden kommer sig forholdsvis stor – og mange hunde kommer sig endda uden varige mén. Mistænker man at ens hund har spist rottegift, bør man derfor altid kontakte ens dyrlæge med det samme, for at give hunden de bedste chancer for at komme sig.
Danskerne samles i stor stil i løbet af december til fejring af jul og nytår. De fleste familiehunde ser ud til at nyde julemåneden med fridage, julemad og ekstra opmærksomhed, men de ændrede vaner kan også stresse og være farlig for for nysgerrige hunde. Her får du Dansk Kennel Klubs gode råd til at få din hund sikkert igennem julemåneden.
For de fleste mennesker er julen fyldt med chokolade i mange forskellige afskygninger – men pas på at hunden ikke får fat i det. Indtag af chokolade giver nemlig hver jul anledning til forgiftninger hos danske hunde
Hvad skal du passe på at din hund ikke spiser, når I begiver jer ud i efterårssolen?
Her får du klummen fra det nyeste nummer af HUNDEN
Om en lille uge bliver det muligt at synge karaoke med hunden, hvis man har et tv fra Samsung
Forsøger du at køre din hund træt med motion? Eller er du derimod bange for at stresse din hund med motion? Så husk på at både hjerne og hjerte har brug for aktivitet og hvile
Hvad gør man, hvis man finder en død hund, spørger læser.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.