Hunde skaber af billede ud fra lugte

25-10-2021 08:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundens lugtesans er meget veludviklet, men indtil nu har man ikke vidst, om hunden rent faktisk ved, hvad der har afgivet den lugt, som den finder. Det svarer nyt studie på

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Forskere fra Max Planck Instituttet og Friedrich Schiller Universitetet i Jena  er kommet frem til, at hunde rent faktisk skaber et billede inde i hovedet af det, der har afsat duftsporet. Det skriver Sciencedaily.com

Det er dr. Juliane Bräuer, der står bag undersøgelsen, og sammen med sit hold af forskere har hun undersøgt 48 hunde, hvoraf 25 var politihunde og 23 var familiehunde.

Først skulle hundene gennem en test, hvor forskerne fandt hundenes yndlingslegetøj. Med det lavede forskerne et spor, som førte frem til legetøjet, men hos halvdelen af hundene var der placeret et andet stykke legetøj for enden af sporet.

– Flere af hundene fandt frem til det ukendte legetøj, men fortsatte med at søge efter det legetøj, som i virkeligheden havde afsat duftsporet, fortæller Juliane Bräuer til Sciencedaily.com.

Juliane Bräuer er ikke i tvivl om, at testen viser, at hundene rent faktisk genkender lugte og har en forventning om, hvad der venter for enden af sporet.

Så måske har det ikke været overraskende for politihundene fra onsdagens nyhed, at de fandt frem til en gruppe polske indbrudstyve.

Læs også

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Hunde i bur

26-10-2025 10:00, af Helle Friis Proschowsky m.fl.

For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning

Er mennesket hundes bedste ven?

23-09-2025 07:00, af Mette Bjerre, Aarhus Universitet

Fra frygtsom ulv til selskabshund i sofaen – ny bog sætter fokus på menneskets bedste ven

Den blideste kæmpe imponerede til schweissprøve

22-05-2025 09:16, af Cecilie Friis Amstrup

Den irske ulvehund Butler er den første af sin race i Danmark, der har opnået en 1. præmie i en schweissprøve med et spor, der var 400 meter langt og tre timer gammelt. En præstation, der viser, at også de store mynder kan arbejde med næsen og nyde det.

Dansk verdensmester i spor

14-04-2019 09:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Stort tillykke til Liselotte Hutzelsieder Nielsen, der i går sikrede sig verdensmesterskabet i spor i 

Beagler med snuden i sporet

07-04-2025 17:11, af Leif Scheel

Beaglen har et naturligt talent for schweissarbejde, men alt for få ejerfor dygtiggør sig og udfordrer hunden med længere og mere krævende spor. To engagerede hundeførere vil nu ændre på det.

Læsehunden der ændrede børns liv

27-04-2025 07:06, af Cecilie Friis Amstrup

Efter ni år som læsehund og næsten 300 børns trofaste lytteven har den elskede hovawart Indy trukket sig tilbage. Hun har sat tydelige spor i mange børnehjerter og efterladt en arv af læselyst, mod og tryghed.

Se billederne: Nordisk venskabskamp for beagler

28-04-2019 09:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I denne weekend er gæve beagler fra Danmark, Norge og Sverige samlet i Ålbæk for at dyste i spor

Lea Nor: Kiddo blev min healer

14-11-2019 12:51, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da Lea Nor anskaffede sig en border collie var planen, at de skulle konkurrere sammen. Kiddo var dog en helt anden slags hund, og det har sat spor i Lea Nor

Pulsen falder når hunden snuser

29-01-2022 08:38, af Astrid Gerd Holtet

Nyt studie viser at pulsen falder, når hunden bruger sin næse på gåturen – og jo mere intenst hunden snuser, jo større effekt har det på pulsen

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Vinderne af fotokonkurrencen er fundet

19-03-2026 15:00, af Redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.

5 idéer til weekendture med hunden

Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.