Hvorfor lugter en våd hund så dårligt?

09-01-2023 09:49, af Astrid Holtet og Bjarke Kirkegaard Nielsen

2023 er startet rigtig vådt. Derfor er der nok også mange hundeejere, der får en lidt træls oplevelse i næsen, når de snuser til hundepelsen. Men hvorfor lugter en våd hund så dårligt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Dette år har indtil videre været voldsomt vådt. 

Derfor er der nok også mange hunde, som i år har været lidt ekstra våde i pelsen, og med en våd hundepels følger også en træls lugt. Herunder kan du læse, hvorfor hundens pels lugter så dårligt i våd tilstand.  

Alle hundes pels er opholdssted for millioner og millioner af mikroorganismer, herunder forskellige bakterier og gærsvampe. De fleste af disse mikroorganismer er fuldstændig ufarlige, men i takt med at de vokser og formerer sig, danner de ildelugtende organiske stoffer, som visse phenoler og aldehyder. Lugten af hund er kompleks. Lugter du til stofferne enkeltvis, vil du formentlig ikke opfatte dem som lugtende af hund, men sættes de sammen på en helt bestemt måde, giver det den karakteristiske lugt.

Produktionen af disse stoffer sker hele tiden, men mange af dem sætter sig fast i hundens pels, og kun en begrænset mængde frigives til omgivelserne. Det er de frigivne organiske stoffer, vi opfanger med næsen og registrerer som lugten af hund. Sætter vi næsen godt ned i pelsen og suger ind, kan vi registrere væsentligt flere af stofferne, og derfor opleves lugten kraftigere.

Når hunden så bliver våd, sker der noget. De organiske stoffer løsnes fra pelsen og i takt med at vandet fordamper frigives de til omgivelserne. Dermed kan de nu nå din næse i en langt højere grad end før, og det er derfor den våde hund lugter mere end den tørre.

Så næste gang du kommer ind fra en regnvejrsdag og entréen fyldes af en liflig duft af hund, så kan du takke de mange millioner mikroorganismer, der lever i pelsen.

 

 

Læs også

Odense: Hund finder ti efterladte killinger

02-07-2020 11:07, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag viste en hund fornemt næsearbejde, da den på sin gåtur fandt ti efterladte killinger i en skraldespand

Lugt på flaske – vores lugt…

30-06-2017 07:11, af Anne Ekenberg

Alt hvad amerikanerne gør, kommer jo før eller siden til Danmark. Det sidste nye er vores egen lugt – på flaske…

Hunde skaber af billede ud fra lugte

25-10-2021 08:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundens lugtesans er meget veludviklet, men indtil nu har man ikke vidst, om hunden rent faktisk ved, hvad der har afgivet den lugt, som den finder. Det svarer nyt studie på

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Gå pænt i snor – sådan kommer du videre med træningen

18-11-2025 12:45, af Karina Green Damsgaard

Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

K9 Biathlon for alle 2026

17-11-2025 13:55, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Hunde, fællesskab og mangfoldighed mødes på Ledreborg Slot og i Svendborg

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

En stor hund i en lille pakke

20-11-2025 13:10, af Karina Green Damsgaard

Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN