Dette år har indtil videre været voldsomt vådt.
Derfor er der nok også mange hunde, som i år har været lidt ekstra våde i pelsen, og med en våd hundepels følger også en træls lugt. Herunder kan du læse, hvorfor hundens pels lugter så dårligt i våd tilstand.
Alle hundes pels er opholdssted for millioner og millioner af mikroorganismer, herunder forskellige bakterier og gærsvampe. De fleste af disse mikroorganismer er fuldstændig ufarlige, men i takt med at de vokser og formerer sig, danner de ildelugtende organiske stoffer, som visse phenoler og aldehyder. Lugten af hund er kompleks. Lugter du til stofferne enkeltvis, vil du formentlig ikke opfatte dem som lugtende af hund, men sættes de sammen på en helt bestemt måde, giver det den karakteristiske lugt.
Produktionen af disse stoffer sker hele tiden, men mange af dem sætter sig fast i hundens pels, og kun en begrænset mængde frigives til omgivelserne. Det er de frigivne organiske stoffer, vi opfanger med næsen og registrerer som lugten af hund. Sætter vi næsen godt ned i pelsen og suger ind, kan vi registrere væsentligt flere af stofferne, og derfor opleves lugten kraftigere.
Når hunden så bliver våd, sker der noget. De organiske stoffer løsnes fra pelsen og i takt med at vandet fordamper frigives de til omgivelserne. Dermed kan de nu nå din næse i en langt højere grad end før, og det er derfor den våde hund lugter mere end den tørre.
Så næste gang du kommer ind fra en regnvejrsdag og entréen fyldes af en liflig duft af hund, så kan du takke de mange millioner mikroorganismer, der lever i pelsen.
Tirsdag viste en hund fornemt næsearbejde, da den på sin gåtur fandt ti efterladte killinger i en skraldespand
Hundens lugtesans er meget veludviklet, men indtil nu har man ikke vidst, om hunden rent faktisk ved, hvad der har afgivet den lugt, som den finder. Det svarer nyt studie på
Alt hvad amerikanerne gør, kommer jo før eller siden til Danmark. Det sidste nye er vores egen lugt – på flaske…
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund