Hunde konfiskeres i Nordkorea

19-08-2020 15:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens andre lande i Asien bevæger sig mod en mere vestlig fortolkning af det at have hund, så går Nordkorea i den stik modsatte retning

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I juli måned nedlagde den nordkoreanske præsident Kim Jing Un et forbud mod at eje hunde som kæledyr. Det gjorde han, fordi han mente, at hunde som kæledyr var en trend, der havde spredt sig som en smitte fra vesten.

Nu er forbuddet så i gang med at blive håndhævet, idet nordkoreanske hundeejere tvinges til at opgive deres hunde, som bliver fjernet og solgt til statsstøttede zoologiske haver og restauranter. Det skriver Sky News.

Det er især den rige del af befolkningen i hovedstaden Pyongyang, der har hunde, som kæledyr og derfor ses det som et symbol på kapitalistisk dekadence.  For mens hovedstadens rige befolkning holder hunde, nøjes de fattige med at holde grise og andre husdyr.

At flere af de konfiskerede hunde efter sigende sendes til restauranter, kædes hos Sky News og hos Express sammen med, at Nordkorea lige nu befinder sig i en enorm krise.

Landet har nemlig oplevet en ekstraordinær voldsom monsunregn med 50 dages regn i træk. Den megen nedbør har smadret mere end 97.000 hektar afgrøder, 16.000 hjem og 630 andre bygninger.

Som følge af dette og en længerevarende fødevaremangel i landet, hævder aviserne, at beslaglæggelsen af landets hunde skal være med til at bekæmpe fødevaremanglen.

Læs også

Cambodiansk provins forbyder spisning af hunde

09-07-2020 08:21, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lykkeligvis breder forbuddene mod hundespisning sig rundt i de områder af Asien, hvor den slags ellers har været opfattet som delikatesser

Dansk dyrlæge bag gadehundeprojekt i Asien

26-10-2015 10:58, af Tine Luther
Dyrlæge Mogens Østergaard Hansen arrangerer endnu engang et gadehundeprojekt i Asien. Turen går til Thailand, og foreløbig har ca. 12 dyrlæger og 14 veterinærsygeplejersker meldt sig til projektet. De skal arbejde for egen regning og har brug for støtte til at forbedre de dårlige kår for hundene.

Forskning: Ulven tæmmet først i Europa – ikke i Mellemøsten eller Asien

15-11-2013 11:38, af Tine Luther
Ny forskning tyder på, at ulven blev tæmmet først i Europa, og ikke som hidtil antaget i Mellemøsten eller det østlige Asien.

I Sydkorea vil de ikke længere spise hunde

23-11-2023 08:30, af Anne Cecilie Sohl

Sydkoreas regering har annonceret en historisk beslutning om at fremsætte et lovforslag for at forbyde hundekødsindustrien, hvor op mod 1 million hunde hvert år slagtes. 

Hundekøb i coronakrisen kræver grundig overvejelse

16-04-2020 15:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hunde er som bekendt menneskets bedste ven, og sådan er det også under coronakrisen. Flere og flere anskaffer sig nu hunde, og det kan være en god idé, så længe valget er velfunderet. Er købet derimod impulsivt og begrundet i længslen efter socialt samvær og underholdning til børnene, kan det på sigt koste hunden livet

USA: Ny lov mod eksport af hundekød vedtaget

12-12-2018 08:41, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hvad der måske burde være en selvfølge er netop blevet besluttet i USA, hvor man nu vil lægge pres på andre lande i kampen for bedre dyrevelfærd

Kinesisk hundefestival er desværre ikke stoppet

29-06-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par år er det strømmet det ind med gode nyheder fra Kina og deres hang til hundekød. Men hvor meget har det egentlig ændret

Ved du hvad det koster at have hund?

18-05-2021 12:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der findes hunde til enhver smag - også når vi taler om købsprisen. Men udgifterne slutter ikke der, der er mange andre omkostninger, du skal være opmærksom på. Agria Dyreforsikring giver dig derfor her et klart overblik, over hvilke omkostninger der er forbundet med at have hund

Sydkorea vil forbyde hundespisning

29-09-2021 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Moon Jae-in, præsident i Sydkorea, vil nu have forbudt spisning af hundekød

Laixi City: Hunde skal hverken slagtes eller spises

18-09-2020 15:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Byen Laixi City i Kina stiller sig nu i køen af asiatiske byer, der vil mindste brugen af hundekød

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Enid Bak Rasmussen er død i en alder af 102 år

13-02-2026 16:10, af Thomas Bach Jensen

Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord

 

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.

Enid Bak Rasmussen bisættes på fredag

17-02-2026 19:08, af Trine Askjær-Jørgensen

Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende

En historie om kærlighed og guldfeber

14-02-2026 19:00, af Trine Schmidt

Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.

Stendød.

Jagthundehvalpen: Fundamentet for den perfekte makker

Jagt|

I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.

Billeder fra Fredericia: Veteran og opdrætsklasser

Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.

Galleri fra Fredericia: Gruppevinderne

Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.