Cambodja: Hundeslagteri lukket for altid

07-08-2020 09:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Organisationen Four Paws har lukket et hundeslagteri i Cambodja og befriet samtlige 15 hunde, der var på stedet og stod foran en slagtning

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Cirka tre millioner hunde slagtes hvert år i Cambodja for at blive spist. Nu har organistaionen Four Paws sørget for, at det tal bliver minimeret en smule.

Onsdag lykkedes det nemlig organisationen at få lukket et hundeslagteri i Kampong Thom provinsen, hvor der hvert år bliver slagtet omkring 3000 hunde.

På stedet var der 15 hunde, som alle blev reddet og overdraget til Animal Rescue Cambodja.

– Der er momentum i hele Cambodja netop nu for at stoppe handelen med hundekød, og vi er lettede over, at se dette slagteri lukket for altid. Vi har ikke bare ændret livet for de hunde, der var på stedet, men også for tusindvis af hunde, som fremover vil undgå en grufuld død, udtaler dyrlæge Katherine Polak, der er chef for Four Paws dyrepleje i det sydøstlige Asien.

Selve lukningen foregik ikke, som man måske kunne tro.

For i virkeligheden var ejerne af fabrikken kede af at være en del af hundehandlen, og de udtrykte over for Four Paws, at de angrede, at de slagtede hunde, men at de blev nødt til det for at overleve.

Derfor har Four Paws sørget for, at ejerne kan få en lille købmandsbutik, som de kan ernære sig ved, mens ejerne har skrevet under på, at de aldrig igen vil være en del af hundeindustrien.

– Vi glæder os over, at vi har kunnet forhandle os til en lukning med ejerne, der ikke havde lyst til at være i industrien længere, lyder det fra Katherine Polak.

Hundene i Cambodja bliver hovedsageligt aflivet ved at blive druknet, hængt eller stukket ihjel. En levende hund sælges for cirka 1,80 til 2,70 euro pr. kilo, mens hundekød sælges for 3,60 euro pr kilo.

I hovedstaden Phnom Penh har Four Paws tidligere fundet flere end 110 restauranter, der serverede hundekød. Det er først og fremmest mænd, der spiser hundekød. Her bruges kødet som en barsnack, når de nyder alkohol med vennerne. Kvinder spiser det hovedsageligt i hjemmet eller bruger det til medicinske formål.

Læs også

I Sydkorea vil de ikke længere spise hunde

23-11-2023 08:30, af Anne Cecilie Sohl

Sydkoreas regering har annonceret en historisk beslutning om at fremsætte et lovforslag for at forbyde hundekødsindustrien, hvor op mod 1 million hunde hvert år slagtes. 

Sydkorea: Hundeavlere protesterer

03-05-2023 10:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Sydkorea er det fortsat lovligt at slagte hunde for at spise dem. Præsidentfruen håber på forandringer, og det har provokeret hundeavlerne

Sociale medier bugner med dyremishandling

21-07-2022 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Videoer med dyremishandling maskeret som narrestreger er en stigende trend på medier som YouTube, TikTok og Facebook, hvor videoerne har millioner af seere

Kina: Hunde er kæledyr

10-04-2020 11:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De gode hundenyheder fra Kina står nærmest i kø i disse dage. Denne nyhed kan blive meget vigtig for landets hunde

Forbud mod hundespisning vedtaget

03-04-2020 08:56, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For en måned siden skrev vi, at byen Shenzhen i Kina ville forbyde spisning af hunde og katte. Nu er forbuddet vedtaget

Sydkorea vil forbyde hundespisning

29-09-2021 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Moon Jae-in, præsident i Sydkorea, vil nu have forbudt spisning af hundekød

Hund solgt for over 10 millioner kr.

19-03-2014 14:35, af Tine Luther
Efter sigende er verdens dyreste hund blevet solgt i Kina. Pris: 1.9 millioner dollar.

430 hunde reddet i Kina

21-04-2011 13:50, af Anne Kristine Tollestrup
Kinesiske dyrerettighedsaktivister reddede fredag 430 hunde fra suppegryden.

Kinesisk hundefestival er desværre ikke stoppet

29-06-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par år er det strømmet det ind med gode nyheder fra Kina og deres hang til hundekød. Men hvor meget har det egentlig ændret

Hunde er fra Kina

04-09-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ny forskning viser, at hunde oprindeligt stammer fra Kina. Det skriver Videnskab.dk

 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Tre ideer til weekendaktiviteter med hunden

Weekenden er et oplagt tidspunkt til at skabe små oplevelser sammen med hunden. Det behøver hverken være tidskrævende eller kræve særligt udstyr. Her får du tre aktiviteter, der giver både mental stimulering, bevægelse og fællesskab.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.