Kennel Klub frygter boom i hundekøb efter disneyfilm

03-06-2021 08:06, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den engelske kennelklub advarer mod indkøb af dalmatinere efter folk har set den nye film Cruella

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

 

Emma Stone i skurkerollen som den onde Cruella de Vil, der hårdnakket forsøger at få fat på dalmatinernes flotte prikkede pels. Det er, hvad der venter dem, som finder vej ind i biografmørket eller streamer filmen Cruella, der havde premiere 27. maj.

I England frygter kennelklubben, at filmen vil få folk til uovervejet at gå ud og investere i en dalmatiner, fordi de har set racen på det store lærred, og det kan blive et problem. Det skriver Independent.co.uk.

Man frygter nemlig, at det vil føre til, at flere dalmatinere skal flytte til nye hjem, når det går op for hundekøberne, at en hund ikke bare er en rekvisit i en film.

Men er der egentlig grund til at frygte dette?

Svaret er ja, for det er set mange gange før, at hunde på film har skabt et boom i salget af den race, der optræder i filmen.

Helt tilbage i 1957 var det for eksempel cocker spaniel, der i den grad gjorde hundekøbere kulrede. Det skyldtes, at det netop var i det år, Lady og Vagabonden havde premiere.

Et andet eksempel er netop dalmatinerne, som i den grad blev populære i 1996, efter filmen om Cruella havde haft premiere. På det tidspunkt blev racen den 13. største race i England. Og lægger man dertil, at coronaen har sparket godt gang i hundesalget, så kunne man frygte, at folk blev lidt for glade for at købe dalmatinere igen.

Læs også

Dagens Læserfoto: Prikker i fuld firspring

02-12-2020 08:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Hvad skal man med 101 dalmatinere, når man har en, der kan springe livligt omkring? Her er det Bjarne Christensen fra Svendborg, der har fanget sin dalmatiner i et flot øjeblik

Gilpa

Politi efterlyser hundeejere

23-05-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Syd- og Sønderjyllands Politi har haft gang i hundesnorene. De efterlyser ejerne til to forskellige hunde

Fredagsquiz: Hvad ved du om dalmatiner

10-08-2018 08:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Så er fredagsquizzen her igen. I dag handler quizzen om den plettede skønhed, dalmatineren

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.