Hunde i stor fare i Kina

05-02-2020 08:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den frygtede Coronavirus kan risikere at betyde aflivning af op imod 50.000 kæledyr heriblandt mange hunde. Det skriver Sky News.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Mens Coronavirusen fortsætter med at sprede sig i verden og ikke mindst i verdens medier, så sidder der op imod 50.000 kæledyr i byen Wuhan med en noget usikker fremtid.

Usikkerheden skyldes først og fremmest, at omkring fem millioner mennesker har forladt Wuhan efter sygdommen brød ud i byen, og mange af disse har altså efterladt deres hunde og katte.

Med Coronavirusens spredning flyder det også med rygter, og et af dem er, at de efterladte kæledyr kan være smittet med virusen. Noget som WHO dog afviser, der skulle være bevis for.

Alligevel frygter man, at Kina vælger at aflive de herreløse dyr.

– Hvis de lokale myndigheder bestemmer sig for, at hunde er en trussel, så bliver jeg både bekymret for hundene, der bor på vejen, men også dem, der bor hjemme hos folk, siger Humane Society Internationals talskvinde, Wendy Higgins til Sky News.

Hun er ikke ene om at bekymre sig om dyrene, og det er ikke kun myndighederne, der kan være farlige for deres fremtid. For mange dyr er lige nu efterladt alene tilbage med en langsom sultedød i udsigt.

– Et konservativt bud er, at der er omkring 5000 kæledyr, der er efterladt alene og vil dø af sult i de kommende dage, lyder det fra en mand, som kalder sig Lao Mao. Han ønsker ikke sit rigtige navn frem, da familien ikke ved, han går rundt i Wuhan og redder efterladte dyr.

Siden 25. januar har han været med til at redde flere end 1000 kæledyr.

Hos Humane Society International mener man, at de 5000 kæledyr er alt for lidt. Om de nærmere mener, der er tale om de 50.000, der er estimeret på grund af antallet af flygtede mennesker, siger artiklen ikke noget om, men organisationen er i kontakt med 35 dyreværnsgrupper i hele Kina, og her lyder det samstemmende, at dyr er efterladt til en trist skæbne.

I går reddede Humane Society International 11 hvalpe, der var efterladt uden mad og vand. Du kan se en video af det nederst i artiklen.  

Der er indtil videre ikke nogen rapporter om masseaflivninger af kæledyr, men ifølge Wendy Higgins skal der ikke mange mistanker til, før myndighederne vælger den at aflive enorme mængder af kæledyr for at sikre menneskene.

Læs også

Sociale medier bugner med dyremishandling

21-07-2022 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Videoer med dyremishandling maskeret som narrestreger er en stigende trend på medier som YouTube, TikTok og Facebook, hvor videoerne har millioner af seere

Kinesisk hundefestival er desværre ikke stoppet

29-06-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par år er det strømmet det ind med gode nyheder fra Kina og deres hang til hundekød. Men hvor meget har det egentlig ændret

Sydkorea vil forbyde hundespisning

29-09-2021 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Moon Jae-in, præsident i Sydkorea, vil nu have forbudt spisning af hundekød

Evidensia får flere syge hunde fra udlandet

25-02-2021 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

For et par uger siden måtte man på en af Evidensias klinikker aflive to hvalpe, der var importeret fra udlandet. Hvalpene var syge med Parvo-Virus

Dødelig sygdom i Norge

05-09-2019 12:09, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Planlægger du en tur til Norge, er det nok en god ide lige at læse denne nyhed om en alvorlig hundesygdom, der spreder sig hos vore norske naboer

Ny sygdom registreret i Sverige

27-08-2011 08:54, af Tine Luther
Man har for første gang fundet bakterien brucella canis i en svensk tæve. Brucella kan forårsage aborter og sterilitet hos hunde og kan i sjældne tilfælde smitte til mennesker.

Corona og kæledyr: Lyt til jeres sunde fornuft

04-05-2020 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I USA beder man kæledyrsejere om at undgå, at dyrene kommer i kontakt med mennesker eller dyr uden for husstanden. I Danmark tager vi det mere roligt

Parvo–virus fundet i Skjern

23-12-2013 12:56, af Tine Luther
Efter at en kun 11 måneder gammel hundehvalp var smittet med Parvo-virus, advarer dyrlægerne nu om den farlige sygdom.

Restriktioner for hundesport i Nordjylland

05-11-2020 14:33, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Myndighederne har varslet en række nye restriktioner i syv nordjyske kommuner, hvor der er udbredt smitte på minkfarme. Restriktionerne træder efter planen i kraft allerede i morgen, fredag den 6. november, og varer fire uger frem

To strejfende hunde skal aflives

17-05-2013 10:54, af Tine Luther
De to hunde, der har hærget i Sdr. Omme, og som vi tidligere har skrevet om på hunden.dk, står nu til aflivning.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Vinterferien skydes i gang med udstilling og hundeglæde – logrende haler, jubilæum og oplevelser for hele familien.

Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.

Solveig fejrer 50 år i DKK

Solveig Evers Andersen fejrer i dag den 26. januar 2026 sit 50 års jubilæum som medlem af Dansk Kennel Klub. Det er en hyldest til et liv med hundene som midtpunkt, hvor glæden nu også deles med både børnebørn og oldebørn i hverdagen.