Projekt 100 hunde i Rødovre

07-06-2020 13:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I Rødovre Centrum kan man i disse dage opleve et sandt mekka af hundefotos, som skal øge kendskabet til de forskellige racer og hjælpe til færre aflivninger af raske hunde i Danmark

Copyright Ridehesten.com
Foto: Pernille Westh

Besøger man Rødovre Centrum for tiden, kan man få en stor hundeoplevelse. Her kan man nemlig se fantastiske billeder af 50 flotte hunde.

Det er Projekt 100 hunde, der står bag udstillingen, og vi har været i kontakt med en af bagkvinderne, fotograf Pernille Westh.

– Projekt 100 Hunde er et kunstnerisk studium. Man siger, at hunden har 100 forskellige ansigtsudtryk, derfor afbilleder projektet 100 forskellige hunde. Desuden vil projektet udbedre racekendskabet, så det er lettere at vælge den rigtige race. Hvert år bliver tusindvis af raske hunde aflivet på grund af ejernes manglende kendskab til hunderacerne og deres adfærd. Selvom man har en blandingshund, er det også vigtigt, at man kender til de racer, som ens hund er krydset af, fortæller hun.

Projekt 100 Hunde er en vandreudstilling og fotoudstillingen i Rødovre Centrum er en del af optakten til ARKEN Museum for Moderne Kunsts udstilling Dyr i kunsten.

Pernille Westh er sammen med Gitte Westen Breaum holdet bag projektet, og de er også i dialog med andre storcentre, så man kan håbe, at de mange hunde kan ses flere steder i landet, og det er ikke kun her i Danmark, der er interesse for de fantastiske billeder.

– Nogle af billederne er med i et public art projekt i Seattle lige nu, og flere af billederne har bl.a. været udstillet i New York, Miami, og Austin. Selv et fornemt kunstblad i Sydkorea har vist interesse for projektet og en af de dejlige hunde har været på forsiden af bladet. Det glæder os virkelig meget, at vi kan vise de dejlige hunde frem og ikke mindst fortælle om baggrunden for projektet, nemlig at oplyse om det store problem med at alt for mange sunde og raske hunde bliver aflivet, siger Pernille Westh og fortsætter:

– Man kan sige, at projektet er en hyldest til hunden.

Læs også

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden, trods den forestående jul, på flere muligheder.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Weekendens hundeaktiviteter

27-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet

Hunden gjorde, hvad andre dyr ville gøre

31-05-2018 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Historien om en 1-årig pige, der blev bidt af en hund i Skallerup Seaside Resort har fyldt meget i visse medier. Politiet mener ikke, pigen blev skambidt og hunden skal derfor ikke aflives. Det glæder Mette Clausen, der er slags- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort

Jim Lyngvilds Ask er død

31-10-2018 09:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Den danske modeekspert Jim Lyngvild mistede i går sin elskede hund, Ask, der blev aflivet af dyrlægen efter længere tids sygdom

Politihund skal ikke aflives

26-11-2022 09:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet

405.000 i dusør for bortført hund

19-03-2013 08:20, af Maja Golles
Ny Thorsag: Endnu en hund ved navn Thor (også kaldet "Lille Thor") er blevet bortført efter at have bidt en hund og blevet sat aflivning i sigte

Frit lejde: Aflever din hund hos Dyreværnet i Kolding

01-04-2019 15:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Tirsdag den 2. april 2019 mellem klokken 10 og 12 er der for første gang frit lejde for indlevering af hunde hos Dyreværnet Kolding

Hunde reddet fra kummerlig tilværelse i lade

31-01-2012 14:18, af Tine Luther
Anonym henvendelse om en kennels frygtelige forhold førte til aflivning af to hunde, mens et større antal hunde blev fjernet.

I kølvandet på Thor–sagen

31-01-2013 13:12, af Tine Luther
Den meget medieomtalte sag med schæferhunden Thor, der er dømt til aflivning pga. en bidepisode, har for mange danskere løftet sløret for, hvordan skambidningsbestemmelserne reelt fungerer. Dansk Kennel Klub vil hvæsse pennen og arbejde endnu mere på, at der bliver foretaget en fornuftig revidering af reglerne.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.