Skal aggressive hunde aflives

10-04-2018 15:03, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Aflivning af hunde er altid et følsomt emne. Men hvornår bør man skride til aflivning af en aggressiv hund? I Tyskland ser det nu ud til, at en hund, der har dræbt sin ejer og dennes søn, får lov at leve

Copyright Ridehesten.com
Billedet af Chico er fra underskriftindsamlingen

Chico, en tysk staffordshire terrier, får måske lov at leve, selvom den i en uge har haft en dødsdom hængende over hovedet. Det skriver The Guardian.

Sidste tirsdag brød brandmand ind i en lejlighed nær Hannover. Her fandt de en kvinde på 52 og hendes søn på 27 dræbt. De var begge døde af blodmangel efter at være blevet angrebet af moderens hund, Chico.

Herefter blev det besluttet, at Chico skulle aflives. Men 250.000 mennesker ville det anderledes. De skrev nemlig under på, at Chico skulle have lov at leve, og de ser nu ud til at få deres vilje.

I hvert fald har en talsmand erkendt, at myndighederne har svigtet i sagen. Myndighederne havde nemlig ikke fået fjernet Chico fra familien, selvom det var tydeligt, at de ikke kunne håndtere hunden, der oprindeligt var blevet trænet til hundekampe.

Det var netop dens fortid, der for 8 år siden fik den 52-årige kvinde til at købe Chico. Hendes ex-mand var nemlig lige blevet løsladt fra fængslet efter at have afsonet en dom for at angribe kvinden med en økse. Et angreb, der havde sendt kvinden i kørestol.

Siden tirsdag har Chico boet på Tierheim Hannover. Her har man efter sigende modtaget hundredvis af beskeder fra folk, der gerne vil adoptere Chico. Der har endda været flere forsøg på at bryde ind på stedet for at befri hunden.

Men hvad mener du? Bør en hund, som Chico have en ny chance hos en familie, der kan håndtere en hund af den type og med den fortid, eller skal han aflives?

Og hvor går grænsen for, hvornår en hund bør aflives?

Her kan du se underskriftindsamlingen

 

 

Læs også

BLOG: Cody havde ressourceforsvar og bed

13-01-2021 08:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Kan aggressive hunde blive hjulpet af zoneterapi? Vivian Antonsens Cody kunne, og det er ganske gode grunde til

Hund skudt af politiet

01-11-2013 12:16, af Tine Luther
To aggressive hunde løb i går løse rundt i Aalborg Øst. Politiet endte med at skyde den ene hund og indfange den anden.

Aggressive hunde skudt ned af svensk politi

02-10-2012 14:05, af Tine Luther
Politiet skød to hunde i Hjorthagen i Stockholm i går. Hundene angreb politibetjente, da de forsøgte at nå frem til livløs mand.

Hund aflivet af politiet efter knivstik

06-06-2019 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et slagsmål i Aarhus udviklede sig i går til knivstikkeri. I den forbindelse blev en hund ramt af knivstik. Hunden blev aflivet af politiet på stedet

Heltehunden Whisky med de ni liv: Afsnit 2: Tæt på aflivning

15-10-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Whisky er en ganske særlig hund. Selvom han kun er to år, har hans ejer Amanda Madsen allerede brugt en mindre formue på operationer og lignende. Det er der en ganske særlig grund til. Følg vores lille serie om Whisky her i efterårsferien

Hunde hjulpet med stamcelleterapi

13-09-2012 13:08, af Tine Luther
To amerikanske hunde, der stod til aflivning pga. smerter, er kureret ved hjælp af stamcelleterapi. Læs mere og se tv–indslag om hundene via denne nyhed.

405.000 i dusør for bortført hund

19-03-2013 08:20, af Maja Golles
Ny Thorsag: Endnu en hund ved navn Thor (også kaldet "Lille Thor") er blevet bortført efter at have bidt en hund og blevet sat aflivning i sigte

To strejfende hunde skal aflives

17-05-2013 10:54, af Tine Luther
De to hunde, der har hærget i Sdr. Omme, og som vi tidligere har skrevet om på hunden.dk, står nu til aflivning.

Hunden gjorde, hvad andre dyr ville gøre

31-05-2018 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Historien om en 1-årig pige, der blev bidt af en hund i Skallerup Seaside Resort har fyldt meget i visse medier. Politiet mener ikke, pigen blev skambidt og hunden skal derfor ikke aflives. Det glæder Mette Clausen, der er slags- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort

Politihund skal ikke aflives

26-11-2022 09:57, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det får ikke konsekvenser for den politihund, der mandag aften bed en kvinde, der var blevet væk. Tidligere har Nordjyllands Politi fortalt, at hunden i værste fald kunne risikere aflivning, men efter undersøgelser af handlingsforløbet bliver dette ikke tilfældet

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.