Da familien Pedersen lørdag den 12. maj var på udflugt til Skallerup Seaside Resort fik den hyggelige familietur en uhyggelig og drabelig slutning. Etårige Lili blev nemlig bidt i hovedet af en hund, som holdt til på dyregården, der ligger i forbindelse med feriecentret.
Lili var efterfølgende indlagt et par dage og hun blev blandt andet syet med syv sting i ansigtet.
Ifølge eb.dk har politiet nu meldt ud, at de ikke mener, hunden har skambidt pigen. Dette er konklusionen efter flere vidneafhøringer. Det betyder, at hunden ikke skal aflives, og det glæder man sig over hos Skallerup Seaside Resort, hvor man har stået noget uforstående over for, at den 9 år gamle hund skulle have overfaldet den lille pige.
– Hunden har ikke gjort noget, som andre dyr ikke ville have gjort. Vi har haft gæster, som overværede episoden, og de har en noget anden version af historien end den, familien fortæller. Hunden har været hos os siden, den var hvalp, og vi har aldrig før haft problemer med den, siger salg- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort, Mette Clausen.
Fordi det er en hund
Hunden, der ikke ejes af feriecentret men af forpagterne af dyregården, er ikke længere på dyregården og Mette Clausen forventer heller ikke, at den kommer tilbage igen.
– Det er jo klart, at vi ikke kan have en hund gående her, som har bidt et barn, selvom den måske har gjort det for at forsvare sig selv. Derfor er den kommet på tidlig pension, fortæller Mette Clausen, der er ked af, hvad der skete på dyregården den 12. maj.
– Det er da utrolig ærgerligt for både pigen, familien og hunden. Det er jo et faktum, at hunden har bidt den lille pige, men der er så stadig uenighed om, hvorfor den bed.
Salgs- og marketingschefen er ked af, at hunden er tvunget til at gå på tidlig pension, da den nu skal gå alene hjemme, mens dens familie er på arbejde på dyregården.
– Havde det nu været en ged, der havde stanget, havde der slet ikke været nogen sag. Men fordi det er en hund, så bliver det en kæmpe sag. Man skal altså stadig huske på, at en hund er et dyr, der reagerer som et dyr, siger Mette Clausen.
Episoden får ikke feriecentret til at overveje, om det er en god ide at have en dyregård.
Ifølge Ekstra Bladet havde forældrene håbet, at hundeejeren ville blive sigtet, og at hunden skulle aflives. De er derfor ifølge avisen rasende over politiets resultat af efterforskningen efter afhøringen af vidner.
Hunden.dk har forsøgt at komme i kontakt med familien, men det er ikke lykkedes indtil videre. Vi vil selvfølgelig skrive deres side af historien, når vi får fat på dem.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.
Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien
På Trekantens Dyrlægers Facebookside kan man lige nu se en video af, hvordan det ser ud, når en hund bliver aflivet
Hvad der skulle have været en lykkelig afslutning på en ulykkelig sag, kan nu vise sig at ende med en aflivning af den politihund, der egentlig var helten i hele historien
Det, alle dyreejere frygter, er det sværeste øjeblik, når der skal træffes beslutning om det sidste farvel til hunden eller katten. Beslutningen om aflivning kan være en svær proces, som kræver forståelse for dyrets behov og livskvalitet og ofte må dyrlægen spørges til råds undervejs. Her kommer Agria Dyreforsikring med nogle gode råd om, hvordan du kan komme frem til den rigtige og ansvarlige beslutning
Coronaen har med rette fået skyld for meget skidt, men nu viser det sig, at den også har ført noget godt med sig. USA oplevede kæmpe fald i antallet af aflivninger af kæledyr på internater
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Skal ferien foregå inden for EU’s grænser, kræver det styr på dokumenter og tidsfrister. Her får du et præcist overblik over reglerne for rejse med hund i EU.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
1. - 3. maj lægger Ansager græs til det største Dobermann VM i 11 år, når 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om titlen. Det er en begivenhed, der fejrer både den professionelle brugshund og den menneskelige familiemakker.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.