Hunden gjorde, hvad andre dyr ville gøre

31-05-2018 08:23, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Historien om en 1-årig pige, der blev bidt af en hund i Skallerup Seaside Resort har fyldt meget i visse medier. Politiet mener ikke, pigen blev skambidt og hunden skal derfor ikke aflives. Det glæder Mette Clausen, der er slags- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort

Copyright Ridehesten.com
Pressefoto

Da familien Pedersen lørdag den 12. maj var på udflugt til Skallerup Seaside Resort fik den hyggelige familietur en uhyggelig og drabelig slutning. Etårige Lili blev nemlig bidt i hovedet af en hund, som holdt til på dyregården, der ligger i forbindelse med feriecentret.

Lili var efterfølgende indlagt et par dage og hun blev blandt andet syet med syv sting i ansigtet.

Ifølge eb.dk har politiet nu meldt ud, at de ikke mener, hunden har skambidt pigen. Dette er konklusionen efter flere vidneafhøringer. Det betyder, at hunden ikke skal aflives, og det glæder man sig over hos Skallerup Seaside Resort, hvor man har stået noget uforstående over for, at den 9 år gamle hund skulle have overfaldet den lille pige.

– Hunden har ikke gjort noget, som andre dyr ikke ville have gjort. Vi har haft gæster, som overværede episoden, og de har en noget anden version af historien end den, familien fortæller. Hunden har været hos os siden, den var hvalp, og vi har aldrig før haft problemer med den, siger salg- og marketingschef hos Skallerup Seaside Resort, Mette Clausen.

Fordi det er en hund
Hunden, der ikke ejes af feriecentret men af forpagterne af dyregården, er ikke længere på dyregården og Mette Clausen forventer heller ikke, at den kommer tilbage igen.

– Det er jo klart, at vi ikke kan have en hund gående her, som har bidt et barn, selvom den måske har gjort det for at forsvare sig selv. Derfor er den kommet på tidlig pension, fortæller Mette Clausen, der er ked af, hvad der skete på dyregården den 12. maj.

– Det er da utrolig ærgerligt for både pigen, familien og hunden. Det er jo et faktum, at hunden har bidt den lille pige, men der er så stadig uenighed om, hvorfor den bed.

Salgs- og marketingschefen er ked af, at hunden er tvunget til at gå på tidlig pension, da den nu skal gå alene hjemme, mens dens familie er på arbejde på dyregården.

– Havde det nu været en ged, der havde stanget, havde der slet ikke været nogen sag. Men fordi det er en hund, så bliver det en kæmpe sag. Man skal altså stadig huske på, at en hund er et dyr, der reagerer som et dyr, siger Mette Clausen.

Episoden får ikke feriecentret til at overveje, om det er en god ide at have en dyregård.

Ifølge Ekstra Bladet havde forældrene håbet, at hundeejeren ville blive sigtet, og at hunden skulle aflives. De er derfor ifølge avisen rasende over politiets resultat af efterforskningen efter afhøringen af vidner.

Hunden.dk har forsøgt at komme i kontakt med familien, men det er ikke lykkedes indtil videre. Vi vil selvfølgelig skrive deres side af historien, når vi får fat på dem.

Info

Skambid

Et skambid er defineret ved følgende:

- Flere dybe, punktformede sår, der når dybt i underhuden
eller penetrerer ned i muskulatur; det skal tydeligt fremgå,
at der er tale om flere bid, og at det er foregået med nogen voldsomhed, eller
-udrivning (dyb flænge) i underhud / muskulatur (altså ikke kun i huden/skindet), eller
-bidlæsioner, der medfører tab af væv (bortset fra ubetydelige skader på hundeører), eller
-bidlæsioner, der medfører døden, herunder situationer, hvor en hund rusker en anden hund til døde, uden at biddet i sig selv har givet anledning til skader af en karakter, som beskrevet i de foregående tre punkter.

Læs også

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Daisy døde efter overfald

23-03-2022 09:15, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Trine Drejer oplevede i januar måned enhver hundeejeres værste mareridt. Hendes elskede hund blev overfaldet af en anden hund og døde efterfølgende. Her får du historien

Pedigree lancerer sit hidtil bedste foder

04-09-2012 12:49, af Tine Luther
Pedigree har 40 års erfaring med udvikling af hundemad og ved via studier, at der er fire universelle behov hos hunden, som er essentielle for hundens sundhed: stærke tænder, god fordøjelse, et naturligt forsvar samt sund hud og pels. Den nye Pedigree Vital Protection hjælper til at opfylde disse behov.

Trist sag fra Dyreværnet

05-07-2021 11:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sidste onsdag fandt Dyreværnet en papkasse på deres trappe. Indholdet chokerede dem

Hund reddet af kørestol

18-04-2011 09:13, af Tine Luther
Bagtøjet ville ikke mere, så mopsen So’fi stod til aflivning. Men hendes idérige ejer opfandt en kørestol, som hunden nu triller af sted i med stor fornøjelse

Hunde hjulpet med stamcelleterapi

13-09-2012 13:08, af Tine Luther
To amerikanske hunde, der stod til aflivning pga. smerter, er kureret ved hjælp af stamcelleterapi. Læs mere og se tv–indslag om hundene via denne nyhed.

Heltehunden Whisky med de ni liv: Afsnit 2: Tæt på aflivning

15-10-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Whisky er en ganske særlig hund. Selvom han kun er to år, har hans ejer Amanda Madsen allerede brugt en mindre formue på operationer og lignende. Det er der en ganske særlig grund til. Følg vores lille serie om Whisky her i efterårsferien

Hund aflivet af politiet efter knivstik

06-06-2019 08:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et slagsmål i Aarhus udviklede sig i går til knivstikkeri. I den forbindelse blev en hund ramt af knivstik. Hunden blev aflivet af politiet på stedet

Soldater træner førstehjælp på robothunde

13-11-2020 16:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeførere i Forsvaret skal fremover træne i førstehjælp til hunde på fire nyindkøbte robothunde

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Klare tegn på at du er udstillingsnørd

Mange kender det: Bilen er pakket til bristepunktet, kaffekanden er fyldt, og vækkeuret ringer før en vis herre får sko på. Men hvornår tipper det fra en sund hobby til en total livsstil?

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

VM for dobermann: Verdenseliten samles i Skovlund

Skovlund Stadion danner rammen om IDC World Championship IGP fra 1. til 3. maj. 46 ekvipager fra 19 nationer dyster om den prestigefyldte titel i den vestjyske forårssol.

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

NYHED: Stort tilbud på billeder fra Roskilde

Hunden.dk skruer markant ned for priserne på billeder fra den kommende udstilling i Roskilde, men kun i en begrænset periode! Du kan også ringe direte til fotografen, for at booke fotografering.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

Bliv besøgshund gennem Ældre Sagen

Gør en mærkbar forskel for ensomme ældre sammen med din firbenede ven gennem Ældre Sagens besøgstjeneste. Som besøgsven med hund bringer I livsglæde og nærvær ind i hverdagen hos dem, der savner selskab og en blød pels at nusse.