Hund hjælper sexmisbrugt kvinde af med mareridt

30-01-2020 13:05, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bentley har lært at vække sin ejer, når hun har mareridt. Mareridt, der stammer fra forfærdelige oplevelser i barndommen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Grace French er en amerikansk kvinde på 24 år. Hun er den stolte ejer af hunden, Bentley, som har hjulpet hende gennem noget af det mest forfærdelige et menneske kan forestille sig. Det skriver New York Times.

Grace French har i en periode på to år oplevet at få søvnen ødelagt af mareridt, som er blevet flere og frygteligere med tiden.

Hovedpersonen i Graces mareridt er en mand ved navn Lawrence G. Nassar. Dette navn vækker måske ikke genklang hos så mange danskere, men i USA er han både et berømt og berygtet navn.

Fra 1996 til 2014 var Nasssar læge for det amerikanske olympiske gymnastikhold og kørte på samme tid en karriere som læge og professor på Michigan State University. Men det var ikke det eneste, han fik tiden til at gå med. I 2016 blev Nassar nemlig anholdt, sigtet for at have misbrugt ikke mindre end 250 unge kvinder på det olympiske hold og på Michigan State University.


Overgrebene
Som 12-årig dansede Grace French ballet. Med dansen fulgte dog også nogle skader, og derfor opsøgte hun Lawrence G. Nassar. Hun var imponeret over alle hans billeder af kendte amerikanske gymnaster, og disse billeder fik den unge pige til at stole 100 procent på ham og hans metoder.

– Mit mål var at komme op på den væg, fortæller Grace French til New York Times.

Gennem teenageårene fortsatte hun med at besøge Nassar uden at opdage, at hun i virkeligheden blev misbrugt af ham.

Sådan var det med flere piger. Andre fortalte trænere, rådgivere og politiet om lægens misbrug af unge piger. Ingen troede dem.

Nassar var en mester i manipulation. Han lod ofte pigerne have deres mor eller far med i konsultationerne. Og mens han dækkede for deres udsyn, kunne han misbruge pigerne.

Denne strategi virkede dobbelt, da forældrene var til stede, men aldrig kunne sige, at der var sket noget, som ikke burde være sket. Derudover gav strategien også pigerne en falsk tryghed, da de tænkte, at når mor eller far ikke siger noget, så må det være ok, hvad Nassar gør.

Overgrebene mod Grace French startede i 2007, og det var først i 2016, da Nasser blev anholdt, at det gik op for hende, at hun også var et offer.

Hun fulgte sagen mod ham, og pludselig begyndte han at dukke op i hendes mareridt. Hun drømte, at han kom frem fra mørket blodig og bleg og fortalte hende, at han skulle ”behandle hende”.


Bentley
Til sidst var mareridtene så hyppige, at hun næsten ikke sov, og hun havde problemer med at holde sig vågen i skolen om dagen.

Det var på det tidspunkt, en veninde, som er hundetræner, anbefalede hende at anskaffe sig en hund og træne den til at vække hende, når hun havde mareridt. Det var på det tidspunkt, hun fandt Bentley.

Grace og veninden begyndte at træne Bentley. De lærte ham at mærke, hvornår hun havde mareridt, så han kunne vække hende. I starten måtte hun lade som om hun fik mareridt for at lære Bentley, hvornår han skulle skubbe til hende eller slikke hende i ansigtet.  

Efter seks måneders træning blev mareridtene færre, og Bentley begyndte også at genkende andre tidspunkter, hvor Grace var stresset eller angst. Her hjalp han hende også.

I dag er det 12 år siden overgrebene begyndte, og Grace fortæller selv, at hun er kommet rigtig langt de seneste to år, og hun er godt på vej til at blive mareridtene kvit takket være hunden Bentley.

Nassar blev idømt 175 års fængsel 24. januar 2018

 

Læs også

Servicehunden Rosa giver mig frihed

02-03-2026 19:00, af Karin Roth

Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.

Fra HUNDEN: En lille hund med et stort hjerte

17-06-2025 15:23, af Jo-Ann Flarup Nielsen

Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.

Servicehunde-branchen kulegraves af DR-programmet "Kontant"

20-02-2025 11:04, af Cecilie Friis Amstrup

En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol. 

Hjælp til hundens angst for fyrværkeri

29-11-2023 10:00, af Anne Cecilie Sohl

Når nytårsaften nærmer sig, glæder mange familier sig til himlens farverige skue. Men for vores firbenede venner bringer fyrværkeriet ofte en bølge af angst og frygt. 

Er din hund urolig til nytår?

25-12-2023 10:00, af Anne Cecilie Sohl

Mange hunde bryder sig ikke om nytårsfyrværkeri, da de store brag og lysglimt kan være overvældende. Og hvis de først er blevet bange, bliver det ikke nemmere året efter.

Feromoner – de usynlige signaler

10-03-2022 12:20, af Astrid Gerd Holtet

Feromoner er usynlige duftstoffer som hunde, og andre dyr, bruger til at kommunikere med, og de kan signalere alt fra brunst til angst eller aggression

 

Heltehunden Whisky med de ni liv: Afsnit 5: Angst og behandling

18-10-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Whisky er en ganske særlig hund. Selvom han kun er to år, har hans ejer Amanda Madsen allerede brugt en mindre formue på operationer og lignende. Det er der en ganske særlig grund til. Følg vores lille serie om Whisky her i efterårsferien

Angste hunde

27-06-2017 23:50, af Anne Ekenberg

Der er længe til nytårsaften og fyrværkeriet, som brager om ørerne på os. Men en sommerstorm med lyn og torden lurer måske lige om hjørnet. Eller køreturen som er nogle hundes mareridt? Hunde bliver angste af mange forskellige årsager, og spørgsmålet er, hvad vi kan gøre for at hjælpe vores hunde.

Dyreværnet støtter begrænset brug af fyrværkeri

12-10-2023 10:44, af Anne Cecilie Sohl

Regeringen er kommet med et lovforslag om begrænsning for brugen af fyrværkeri. Hos Dyreværnet jubler de, da man på tætteste hold har oplevet den frygt dyrene har, når der bliver affyret fyrværkeri flere måneder i træk.

Stress og angst: Hunde skal forberedes på nytårsaften

05-12-2017 11:00, af Dyrenes Beskyttelse / pressemeddelelse

Som hundeejer er det vigtigt at planlægge nytåret i god tid, så der bliver taget hensyn til familiens hund. En nytårsaften uden hensyn til familiehunden kan nemlig få varige konsekvenser for den

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Sådan spotter du overvægt hos hund

Overvægt hos hunde er et problem, som mange ejere overser. Selv få ekstra kilo kan påvirke både trivsel, bevægelighed og levetid.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hvad betyder den gule sløjfe?

Info|

Den gule sløjfe er et enkelt, men vigtigt signal i hundeverdenen. Mange hundeejere bruger den som en venlig opfordring til andre om at holde afstand. Det handler ikke om, at hunden er farlig, men om at give den tryghed i situationer, hvor den har brug for ro.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Min første IGP 3-prøve med Shadow

09-04-2026 19:00, af Helena Pryssing

Helena Pryssing og hendes yngste hanhund, Shadow var tilbage i marts til Shadows første IGP 3-prøve, hvor de havde valgt at stille op til DDKs VM-kvalifikation. Der var god stemning hele dagen og hyggen var i top, selvom tingene ikke gik helt som håbet. Læs hendes beretning her.

Luksus til hunden på Rold Gl. Kro - Hundekroen

På Rold Gl. Kro - Hundekroen er de firbenede gæster i fokus med deres helt egen menu. Selv om menuen har været der i noget tid, har tiltaget for nyligt skabt stor begejstring på de sociale medier.

Sidste frist til Roskilde-udstillingen nærmer sig

Hvis du drømmer om at fremvise din hund til de store internationale udstillinger i Roskilde, er det nu, du skal trykke på knappen. Den sidste tilmeldingsfrist er den 7. april kl. 8.00.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?