I slutningen af januar kan du få lidt af en oplevelse i Odder. Her kan du nemlig opleve Gerard O’Shea, der er en topprofessionel handler, FCI dommer og opdrætter.
O’Shea starter fredag 21. januar med at holde et foredrag om hans tanker, erfaringer og filosofier omkring det at omgås hunde i hverdagen. På forhånd afsløres det, at O’Sheas kodeord i omgang med hunde er life, food & fun.
Foredraget varer fra 18.00 til cirka 21.30 og finder sted på Bilsbækvej 183 i Odder. Pris for foredrag samt sandwich og drikkevarer er 500 kroner.
Lørdag og søndag 22. og 23. januar holder Gerard O’Shea handlerkursus på samme adresse. Kurset er for handlere på alle niveauer. Kurset deles op i to hold, hvor hold 1, for løbehunde, er på fra 9-13, og Hold 2, for table-dogs, er på fra 14-18.
Kurset er for alle hunde fra fem måneder og opad, dog frabedes løbetidstæver deltagelse.
Prisen for dette er 1750 kroner.
Begge kurser afholdes på letforståeligt engelsk, og der vil være mulighed for at stille spørgsmål på dansk.
Man tilmelder sig ved at sende en mail til Heidi Høgdall på heidi@hoegdalls.dk, hvor man skriver navn, telefonnummer, samt hunderace såfremt man tilmelder sig handlerkursus.
Betaling skal foregå på mobilepay: 22 18 10 16 ved tilmelding.
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Jeg har altid elsket dyr og især hunde. Efter flere år med brugshunde som rottweiler og malinois faldt jeg pladask for den franske bulldog, og det blev starten på et fantastisk eventyr med mange oplevelser og venskaber til følge.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
I weekenden er der stort finaleshow i Herning. Traditionen tro møder vi op med fotostudie for at fotografere årets racevindere
Det handler om at være forberedt, når man bringer en lille hvalp ind i familien. Derfor er der nogle ting, som er gode at have styr på, før man henter hvalpen
En opdrætterpris og fem hæderstegn i guld er netop blevet uddelt i Store Ring i Herning
27. maj forsvandt to weimaranere fra deres hjem i Sunds ved Herning. Siden har ingen set dem. Ejerne er uforstående og ulykkelige
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Rosa er ikke blot et kæledyr, men et levende hjælpemiddel, der har givet hendes ejer friheden og meningen med livet tilbage. Den lille Pomeranian gør som psykiatrisk servicehund en verden til forskel i alt fra supermarkedet til nattesøvnen.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Klubben samlede 40 deltagere til gratis temadag – fuld af faglighed, netværk og inspirerende samtaler om opdræt.
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?