I slutningen af januar kan du få lidt af en oplevelse i Odder. Her kan du nemlig opleve Gerard O’Shea, der er en topprofessionel handler, FCI dommer og opdrætter.
O’Shea starter fredag 21. januar med at holde et foredrag om hans tanker, erfaringer og filosofier omkring det at omgås hunde i hverdagen. På forhånd afsløres det, at O’Sheas kodeord i omgang med hunde er life, food & fun.
Foredraget varer fra 18.00 til cirka 21.30 og finder sted på Bilsbækvej 183 i Odder. Pris for foredrag samt sandwich og drikkevarer er 500 kroner.
Lørdag og søndag 22. og 23. januar holder Gerard O’Shea handlerkursus på samme adresse. Kurset er for handlere på alle niveauer. Kurset deles op i to hold, hvor hold 1, for løbehunde, er på fra 9-13, og Hold 2, for table-dogs, er på fra 14-18.
Kurset er for alle hunde fra fem måneder og opad, dog frabedes løbetidstæver deltagelse.
Prisen for dette er 1750 kroner.
Begge kurser afholdes på letforståeligt engelsk, og der vil være mulighed for at stille spørgsmål på dansk.
Man tilmelder sig ved at sende en mail til Heidi Høgdall på heidi@hoegdalls.dk, hvor man skriver navn, telefonnummer, samt hunderace såfremt man tilmelder sig handlerkursus.
Betaling skal foregå på mobilepay: 22 18 10 16 ved tilmelding.
Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Jeg har altid elsket dyr og især hunde. Efter flere år med brugshunde som rottweiler og malinois faldt jeg pladask for den franske bulldog, og det blev starten på et fantastisk eventyr med mange oplevelser og venskaber til følge.
Som en del af søndagens oplevelser i Store Ring, blev der ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonderland uddelt en særlig hæder til de imponerende repræsentanter for Danmarks seks nationalracer. Og det var en gammel dansk hønsehund ved navn Charletan's Rollo, der løb med titlen som Bedste Hund af Dansk Race.
Så er turen gået til Herning. Men hvad ved du egentlig om byen?
Så er billederne fra udstillingen i Herning på nettet
Så er udstillingsåret officielt slut. Her er vinderne af DKK's årskonkurrencer. Du kan læse mere om dem i det kommende nummer af HUNDEN
En verdensstjerne indtog 32 i Hal M, men gik dog ikke hele vejen til bedst i racen
Nordisk Mesterskab i juniorhandling er godt i gang i Store Ring. Her kan du se deltagerne
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.
Enid Bak Rasmussen, der har været en del af heste- og hundeverdenen i mange år, gik bort i torsdags. Hendes bisættelse bliver fredag den 20. februar, og alle er velkomne til at komme og tage afsked med hende
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
Som det absolut sidste i serien af gallerier fra DKK Fredericia, kommer her gruppevinderne fra weekenden. Find BIS vinderne i næste nummer af HUNDEN.