Gammel hvalp kan være et missing link

29-11-2019 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En 18.000 år gammel hvalp er fundet i Sibirien. Indtil videre har man ikke kunnet fastslå, om det er en ulv eller en hund

Copyright Ridehesten.com

Selvom den er 18.000 år gammel, kan den vise sig at være en helt ny race. Sådan lyder forskernes konklusion efter at have undersøgt et særdeles velbevaret lig af en hvalp fundet i Sibirien.

Det har nemlig ikke været muligt gennem DNA-tests at fastslå om dyret er en ulv eller en hund, og derfor kan det være en hidtil ukendt evolutionær forbindelse mellem de to dyr. Det skyldes både, at dyret er svær at identificere som enten det ene eller det andet, men det skyldes også, at det stammer fra en periode, hvor man mener hunde og ulve er blevet to adskilte racer.

Ifølge Siberian Times blev fundet gjort i sommeren 2018 i et stykke frossen jord i nærheden af Indigirka-floden nordøst for Jakutsk. Forskerne kunne ret hurtigt datere dyret, der både har intakt pels, næse og tænder, til at være cirka 18.000 år gammelt.

Men det var først, da det velbevarede dyr blev sendt til Sverige for at blive DNA-testet, at forskerne fik den største overraskelse.

– Centret har Europas største bank med DNA-prøver på hunde og ulve fra hele verden, men de kunne ikke identificere den, siger Sergey Fedorov fra Institut for Anvendt Økologi i Norden, som er en del af det Nordøstlige Føderale Universitet i Jakutsk til Siberian Times.

Herunder kan du se et indslag om dyret

 

Læs også

Ny forskning: 59 procent af aktive hunde udsættes for skader

04-04-2025 08:06, af Cecilie Friis Amstrup

Flere end 59 procent af alle sportshunde, dvs. hunde, der deltager i aktiviteter og konkurrencer, bliver udsat for skader. Det viser en ny undersøgelse, udført for Agria og SKK Forskningsfond. Undersøgelsen identificerer desuden de mest almindelige skader og deres risikofaktorer samt hvilke racer, der er mest sårbare.

Bliv klogere på din hunds tarme i næste nummer af HUNDEN

15-03-2025 08:34, af Cecilie Friis Amstrup

Vidste du, at din hunds tarme huser billioner af mikroorganismer, der har afgørende betydning for dens sundhed og velvære? Det, du fodrer din hund med, påvirker ikke kun dens ernæring, men også sammensætningen af dens tarmbakterier, og det kan have langt større konsekvenser, end du tror.

Radioaktive hunde i Tjernobyl afslører naturens overlevelsesevne

26-01-2025 08:21, af Cecilie Friis Amstrup

Forskning i forladte hunde giver indblik i genetiske tilpasninger til ekstreme miljøer.

Et episk roadtrip

15-07-2016 09:21, af Kasper Larsson
Bella, en ni år gammel brun labrador retriever er blevet diagnosticeret med uhelbredelig kræft. Men i stedet for at sidde og vente på det uundgåelige, har hendes ejer taget hende med på tur.

Dyrehelt: gamle Arthur rørte ældre dame til tårer

11-10-2018 08:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Selvom Arthur er gammel, svagtseende og lidt overvægtig, gør han en verden til forskel som besøgshund på sit lokale plejehjem i Ullerslev. Derfor blev han nomineret til Danmarks Dyrehelt på Fyn

Blind labrador er terapihund

26-07-2017 22:46, af Anne Ekenberg

Harley – en 10 år gammel gul Labrador, som bor Greenville, South Carolina, blev blind på begge øjne. Alligevel elsker hun sit arbejde som terapihund på det lokale hospital.

Gammel kending slog til igen

27-04-2015 08:26, af Tine Luther
Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso sejrede ved søndagens internationale udstilling i Roskilde.

Alpenländische Dachsbracke - ny – ”gammel” schweisshunderace i Danmark

19-11-2021 12:41, af Katrine Jeppesen, DKK

Hund nummer 25.000 registreret i DKK i 2021 er en Alpenländische Dachsbracke - en i Danmark stort set ukendt hunderace. Racen stammer fra Østrig og er allerede siden 1932 i Østrig anerkendt som schweisshund(eftersøgningshund til opsporing af anskudt eller påkørt vildt).

Gammel artikel om Cesar Millan hitter

25-01-2018 15:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mange har en mening om Cesar Millan og hans træningsmetoder. Torsdag har en gammel historie om netop ham ligget i toppen af læste artikler på vores hjemmeside

Jytte Weiss er død

22-10-2019 13:08, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

En vaskeægte hundepioner sagde 18. oktober farvel til denne verden 100 år gammel

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Sådan undgår du hot spots hos din hund

09-06-2025 07:18, af Cecilie Friis Amstrup

Når huden pludselig bliver rød, fugtig og kløende, kan det være starten på et smertefuldt hot spot. Særligt i de varme måneder bør hundeejere være ekstra opmærksomme.

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Over 7000 logrende grunde til at lægge vejen forbi Vejen

13-06-2025 07:56, af Cecilie Friis Amstrup

Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend ved Vejen Idrætscenter den 20.-22. juni 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

Fra HUNDEN: Flåterne nyder foråret – ligesom dig og din hund

10-06-2025 19:44, af Dyrlæge Randi Lintrup, MSD Animal Health

Mange hundeejere er stødt på flåter på sig selv eller hunden. Især når man har nydt en dejlig tur sammen i det fri, kan man risikere at få ubudne gæster med hjem. Flåter er små blodsugende mider, og det er ikke særlig lækkert at træde i en blodfyldt flåt, som er faldet af hunden, men det største problem med flåter er dog, at de kan forårsage sygdom hos både hunde og mennesker.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.