Librrani's High Performance Alonso, der var med i toppen gennem hele sidste udstillingsår og blev Årets hund nr. 2 i DKK, fejede næsten 3.000 hunde af banen ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde søndag den 27. april og blev Best in Show. Alonso, der har en række Best in Show-sejre og -placeringer bag sig, er opdrættet af Mette Libstrup Sørensen og Imran Durrani og i dag ejet af disse samt Viivi Alaluusua og Satu Timlin fra Finland. Hunden bor sædvanligvis hos Viivi Alaluusua i Finland, men han er flyttet ind hos sine opdrættere i Danmark og skal bo der hele 2015, da Imran skal udstille ham året igennem. Alonso vandt gruppen ved DKK’s udstilling i Roskilde i lørdags, men da blev det ikke til en BIS-placering. Til gengæld blev et afkom efter ham, nemlig Ali For Librrani Honey Dynasty ejet af Mayanna J. Riis, Stig B. Pedersen, Imran Durrani og Mette L. Sørensen, BIS-hvalp lørdag. Alonso har også flere succesfulde afkom på vej i USA og Australien. Mette og Imran er i øvrigt på vej til Australien netop nu med Alonsos helbror, som de har solgt dertil. Under deres ophold Down Under skal de være med til at tage imod endnu et kuld hvalpe efter Alonso. SØNDAGENS ØVRIGE PLACERINGER: Nr. 2: borzoi, Metelitsa Volyazhniy Valentin ejet af Englund Oksana. Nr. 3: alaskan malamute, Juneau's Drifting Ice ejet af Anetta Johansen og Anders Gram Kristiansen. Nr. 4: amerikansk cocker spaniel, Galaksi This Is Me ejet af Michael Kristensen og Ruth Henny Kristensen. SE FLERE RESULTATER PÅ HUNDEWEB VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet