Gammel kending slog til igen

27-04-2015 08:26, af Tine Luther
Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso sejrede ved søndagens internationale udstilling i Roskilde.
Copyright Ridehesten.com
Best in Show: bullmastiff Librrani's High Performance Alonso. Handler: Imran Durrani. Dommer: Espen Engh, Norge. (hunden.dk/Tine Luther)

Librrani's High Performance Alonso, der var med i toppen gennem hele sidste udstillingsår og blev Årets hund nr. 2 i DKK, fejede næsten 3.000 hunde af banen ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde søndag den 27. april og blev Best in Show. Alonso, der har en række Best in Show-sejre og -placeringer bag sig, er opdrættet af Mette Libstrup Sørensen og Imran Durrani og i dag ejet af disse samt Viivi Alaluusua og Satu Timlin fra Finland. Hunden bor sædvanligvis hos Viivi Alaluusua i Finland, men han er flyttet ind hos sine opdrættere i Danmark og skal bo der hele 2015, da Imran skal udstille ham året igennem. Alonso vandt gruppen ved DKK’s udstilling i Roskilde i lørdags, men da blev det ikke til en BIS-placering. Til gengæld blev et afkom efter ham, nemlig Ali For Librrani Honey Dynasty ejet af Mayanna J. Riis, Stig B. Pedersen, Imran Durrani og Mette L. Sørensen, BIS-hvalp lørdag. Alonso har også flere succesfulde afkom på vej i USA og Australien. Mette og Imran er i øvrigt på vej til Australien netop nu med Alonsos helbror, som de har solgt dertil. Under deres ophold Down Under skal de være med til at tage imod endnu et kuld hvalpe efter Alonso. SØNDAGENS ØVRIGE PLACERINGER: Nr. 2: borzoi, Metelitsa Volyazhniy Valentin ejet af Englund Oksana. Nr. 3: alaskan malamute, Juneau's Drifting Ice ejet af Anetta Johansen og Anders Gram Kristiansen. Nr. 4: amerikansk cocker spaniel, Galaksi This Is Me ejet af Michael Kristensen og Ruth Henny Kristensen. SE FLERE RESULTATER PÅ HUNDEWEB VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Fra showstopper til mudderhopper

19-10-2025 10:00, af Zenia Krejsing Andersen

Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt

Løkke inviterer til hundetur for en bedre tone i debatten

22-10-2025 16:00, af Redaktionen

Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor

Når linen strammer – sådan lærer du din hund at gå pænt

21-10-2025 17:00, af Redaktionen

At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Offentligt møde om velfærd for hunde og andre dyr, som anvendes til terapi

20-10-2025 14:40, af Redaktionen

Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Halloween: Må min hund spise græskar?

22-10-2019 15:00, af Anne Ekenberg og Bjarke Kirkegaaard Nielsen

Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?  

Sammen står vi stærkere for hundenes velfærd

23-10-2025 11:25, af Karina Green Damsgaard

Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september