Gammel kending slog til igen

27-04-2015 08:26, af Tine Luther
Bullmastiffen Librrani's High Performance Alonso sejrede ved søndagens internationale udstilling i Roskilde.
Copyright Ridehesten.com
Best in Show: bullmastiff Librrani's High Performance Alonso. Handler: Imran Durrani. Dommer: Espen Engh, Norge. (hunden.dk/Tine Luther)

Librrani's High Performance Alonso, der var med i toppen gennem hele sidste udstillingsår og blev Årets hund nr. 2 i DKK, fejede næsten 3.000 hunde af banen ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde søndag den 27. april og blev Best in Show. Alonso, der har en række Best in Show-sejre og -placeringer bag sig, er opdrættet af Mette Libstrup Sørensen og Imran Durrani og i dag ejet af disse samt Viivi Alaluusua og Satu Timlin fra Finland. Hunden bor sædvanligvis hos Viivi Alaluusua i Finland, men han er flyttet ind hos sine opdrættere i Danmark og skal bo der hele 2015, da Imran skal udstille ham året igennem. Alonso vandt gruppen ved DKK’s udstilling i Roskilde i lørdags, men da blev det ikke til en BIS-placering. Til gengæld blev et afkom efter ham, nemlig Ali For Librrani Honey Dynasty ejet af Mayanna J. Riis, Stig B. Pedersen, Imran Durrani og Mette L. Sørensen, BIS-hvalp lørdag. Alonso har også flere succesfulde afkom på vej i USA og Australien. Mette og Imran er i øvrigt på vej til Australien netop nu med Alonsos helbror, som de har solgt dertil. Under deres ophold Down Under skal de være med til at tage imod endnu et kuld hvalpe efter Alonso. SØNDAGENS ØVRIGE PLACERINGER: Nr. 2: borzoi, Metelitsa Volyazhniy Valentin ejet af Englund Oksana. Nr. 3: alaskan malamute, Juneau's Drifting Ice ejet af Anetta Johansen og Anders Gram Kristiansen. Nr. 4: amerikansk cocker spaniel, Galaksi This Is Me ejet af Michael Kristensen og Ruth Henny Kristensen. SE FLERE RESULTATER PÅ HUNDEWEB VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE.

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.