Der er masser af boder at forlyste sig i ved årets første internationale hundeudstilling, som traditionen tro finder sted i Fredericia. En af boderne er DreamCoat, hvor Lotte Kristensen står bag disken, og hun har noget helt særligt med til weekendens udstilling.
– Ja det er en finsk fremstillet graviditetstest til hunde, som man nemt kan bruge derhjemme, fortæller Lotte Kristensen, der er blevet distributør af produktet.
– Testen er udviklet i 2017 og i dag er der distributøraftaler i 20 lande, så jeg er glad for at være distributør her i landet, fortsætter hun.
Testen foregår sådan, at man bruger en nål, der er af samme slags, som man bruger til hælprøver på nyfødte babyer. Så kommer der en lille dråbe blod, og det er blodet, man bruger til at slå fast, om tæven er drægtig.
– Der er ingen falsk positiv, så får man en positiv prøve, ved man, at tæven er drægtig. Derudover er testen 96 procent sikker, så det er generelt et rigtig sikkert svar, man får, uanset om svaret er positivt eller negativt, siger Lotte Kristensen.
Ligesom det er tilfældet med de næsetest, vi alle går og bruger i disse dage, så tager det kun 15 minutter før man får svar på denne test.
– Den er simpelthen så nem at bruge, og jeg hører da også rigtig mange sige, at det lige er det produkt, de har gået og ventet på, lyder det fra Lotte Kristensen.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Nedtællingen er i gang! I weekenden, den 7.-8. februar 2026, indleder Dansk Kennel Klub vinterferien i det østjyske med årets allerførste internationale hundeudstilling.
Også søndag sidder vores fotografer klar til at tage billeder af din hund. Vi vil så gerne have, der kommer en masse forbi standen, og du kan også vinde noget
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
En afghansk mynde kræver meget pelspleje, og derfor er de ret svære at komme af med, men når de løber lure coursing glemmer man alle tanker om pelspleje og vask
Du finder vores stand i Hal A
Så er billederne fra Fredericia sorteret og lagt på nettet
Drømmen om et almindeligt udstillingsår i 2021 er allerede brast. Udstillingen i Fredericia er aflyst
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet