Dyreværnet sender fra tid til anden solstrålehistorier ud i verden. Vi er ret store fans af disse historier, og her får I lige en af de nyeste.
I starten af året blev Tøsen bragt ind til Dyreværnet. Hun var en niårig labradorblanding, som netop havde mistet sin ejer. Der var ikke nogen familiemedlemmer til at tage over, hvor den afdøde ejer havde sluppet. Derfor kom Tøsen til Dyreværnet.
Under det obligatoriske besøg hos dyrlægen, blev det konstateret, at Tøsen havde en voldsom livmoderbetændelse, som krævede en hasteoperation. En ubehandlet livmoderbetændelse er livstruende. Derfor var tiden en vigtig faktor for Tøsens chance for at overleve.
Tøsen fik fjernet den betændte livmoder, som vejede 2,3 kg. Normalt vejer en livmoder omkring 250 gram. Operationen gik heldigvis over alle forventninger. Tøsen blev hurtigt frisk igen. Nu, hvor hun var blevet fri for sine voldsomme smerter, kunne personalet se, hvor livsglad og kærlig en pige, hun var.
Efter operationen gik Dyerværnet i gang med at finde Tøsens nye familie. Dyrlægerne havde dog fundet let forhøjede nyreværdier hos hende, og derfor gik adoptionspersonalet målrettet efter at finde en kærlig plejefamilie til patienten. En plejefamilie, som hun kunne nyde tiden hos, mens dyrlægerne fortsat kunne udrede hende og prøve at finde frem til, hvad de høje værdier skyldtes.
Missionen lykkedes, for da Birgit og Vagn trådte ind ad døren og erklærede deres kærlighed til Tøsen, og Tøsen gengældte deres begejstring, blev hun sendt med dem hjem på et plejeophold.
Da dyrlægerne en måned senere kunne erklære, at Tøsen nu var endelig klar til adoption, var det med store smil på læben, at Birgit og Vagn kom forbi en sidste gang for at underskrive adoptionspapirerne, hvorefter de for alvor kunne kalde Tøsen for deres.
Du kan læse flere dejlige historier om dyr, der har fundet nyt hjem her
I weekenden blev Agria Hundegåtur, en del af verdens største digitale hunde-velgørenhedsevent, afholdt i Danmark. For 8. år i træk satte arrangementet deltagerrekord, hvilket resulterede i en rekordstor donation til Dyreværnets arbejde med hjemløse hunde.
Agria inviterer alle hundeejere i Danmark til at deltage i en landsdækkende gåtur, hvor hvert skridt tæller som støtte til Dyreværnet. Det eneste du skal gøre, er at tage snoren i hånden, dele et billede og nyde turen med din firbenede ven.
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
Antallet af nyregistrerede hunde steg 10 procent i 2020, og efterspørgslen er stadig stor. På Dyrenes Beskyttelses internater er der lige nu færre hunde til adoption i hundeafdelingen, og selvom det kan virke mærkeligt, så bekymrer det internatlederne
Torsdag blev Dyreværnet politianmeldt af Fødevarestyrelsen, da værnet nægtede at aflive to serbiske hunde
Hele sit liv har Milt Lessner haft hund. Da han mistede sin kone, mistede han også sine hunde. Nu har han adopteret en ældre hund, og han er lykkelig
De 9 labradorhvalpe, som var en del af den store hundesag fra Lolland, er næsten klar til at blive adopteret af familier, som ved hvordan, man behandler hunde
Labradoren er en dejlig hund, og Fred fra England er blandt de dejligste i racen. I hvert fald har han et omsorgsgen, som er større end de fleste andre hundes
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.