Da ni ællinger blev forældreløse efter deres mor blev ædt af en ræv, tog labradoren Fred over. Den noget specielle plejefamilie opholder sig ved Mountfitchet slottet i Essex i England. Her opdagede medarbejderne de ni forældreløse ællinger vandre alene rundt. Det skriver The Independent.
Medarbejderne blev urolige for, hvad der skulle ske med ællingerne, som i naturen ville være et let bytte for rovdyr af enhver art. Men så trådte Fred til.
Ællingerne er trygge ved den noget større og noget mere firbenede plejefar, da de troligt følger den, når den traver ud i voldgraven for at få en svømmetur.
– Ællinger på den alder vil bare have en mor, og nu har disse altså fået sig en hjemmegående plejefar, siger ejer af slottet, Jeremy Goldsmith.
Det er ikke første gang, Fred har vist sig som den perfekte plejefar. Tidligere har familien på slottet taget et egern til sig, som boede hos dem i et halvt år. Egernet brugte meget af den tid sammen med labradoren Fred.
Se en sød video af hunden og ællingerne herunder
I Hurup i Thy bor en lille familie, som på det seneste er blevet lidt større. Familien har nemlig taget en gæsling til sig. En gæsling, der bliver passet af familiens hund
Camile Engborg Jonassen stod pludselig med en hund, da hendes far døde. Derfor lavede hun et opslag på Facebook, og reaktionerne var overvældende
TVSYD har fået lange svar fra New Hope Denmark. Ændrer svarene din mening om New Hope Denmark
Hvad gør man egentlig når lysten svigter? Lysten til at træne med sine hunde og lysten til at deltage til konkurrencer. Når man hele ens hundeejerliv har været aktiv træner og konkurrencehundefører, så er det som at miste en stor del af en identitet, når man ikke kan finde glæde i det mere – og hvad gør man så?
Lørdag den 1. juni blev Hundens Dag traditionen tro fejret landet over. Rigtig mange hundeentusiaster havde fundet på hyggelige arrangementer, der alle skabte glæde og sammenhold.
Januar er det perfekte tidspunkt til at kigge på de daglige rutiner og skabe en sundere livsstil for både hund og ejer. Små ændringer i hverdagen kan føre til øget glæde og et stærkere bånd mellem jer i 2026.
At få en hvalp er starten på et nyt kapitel fyldt med glæde, men også arbejde. Her er en begynderguide til fire vigtigste kommandoer, der danner fundamentet for et godt og trygt hundeliv.
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
Efteråret er over os, og med det er årets influenzasæson skudt i gang. Har man en hund, kan man glæde sig over at have en at hygge med, når man ligger syg – men kan vi mennesker egentlig smitte vores hunde
Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.
Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.
Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?
Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.