Magasinet HUNDEN er Dansk Kennel Klubs medlemsblad, som udkommer 10 gange om året. Martsnummeret bliver netop nu sendt ud til DKK's medlemmer, og her kan du se lidt om, hvad du kan finde i bladet.
I den nye artikelserie "Rundt om hunden" kan du læse små korte tekster om livet med hund. Denne gang kan du læse mere om forebyggelse af lydangst, organisationen Vi Finder Hund, tips til at slippe af med din hunds dårlige ånde samt en liste med 10 hundevenlige vandreruter i Danmark.
For nyligt udkom Anders Kofoed og Puk Elgård med den fremragende bog "Verdens vildeste venskab". HUNDEN har været på besøg hos de to, og det blev til en god snak om videnskab, samarbejde og naturligvis; hunde!
I den mere alvorlige ende kan du læse om, hvordan hunde spiller en stor rolle i kræftforskning, som gavner både dyr og mennesker.
Du kan også blive klogere på din hunds tarme, når Ann-Kristin Meyer giver dig "10 ting du ikke vidste om din hunds tarme".
Udstillingsfolket kan glæde sig til at læse og se billeder fra årets første udstilling i Fredericia, hvor der blandt andet for første gang blev kåret "Bedste junior".
De jagtinteresserede kan se frem til at læse mere om stående jagthunde og markprøver.
Og så kan alle blive inspireret af både brug af fløjte til hundetræning og træning i forbindelse med støvsugeren.
Der er naturligvis meget, meget mere, men det kan du læse i HUNDEN.
Hvis du ikke har modtaget dit nummer af HUNDEN, skal du kontakte Dansk Kennel Klub på tlf. 56 18 81 00.
Magasinet HUNDEN er et medlemsblad, som udelukkende sendes til medlemmer af Dansk Kennel Klub. Hvis du ønsker at modtage bladet, skal du melde dig ind i DKK.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
Tirsdag holdt Dansk Kennel Klub tredje medlemsmøde i en række af fire. Det velbesøgte møde fandt sted i Hobro, og der var både noget for hjerne, hjerte, humoren og maven
Hver måned modtager vi fantastisk mange fine billeder til vores fotokonkurrence i Magasinet HUNDEN
I denne uge dumper det nye nummer af HUNDEN ned i postkasserne, og der er masser af godt læsestof at fordybe sig i
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.