Uanset om du går på to ben og er døbt, navngivet, konfirmeret, gift eller ingen af delene, eller om du går på fire ben og er raceren, en blanding, har DKK-stambog eller ikke, så er der lagt i ovnen til en af de helt store oplevelser i Vejen i weekenden.
Her arrangerer DKK nemlig Hund i Fokus, og programmet er i den grad spækket med godter for alle, og det bedste er, at det hele er gratis.
Du kan eksempelvis opleve landets bedste agilityudøvere kæmpe om Danmarksmesterskabet i den hæsblæsende og altid underholdende disciplin, som vi danskere har stolte traditioner i.
Du kan også opleve landets bedste dogdancere kæmpe om at blive Årets Hund i disciplinen, som for mange stadig er ny og fremmedartet. Man bør dog gøre sig selv den tjeneste at opleve dogdancing, der i den grad viser imponerende samarbejder mellem handler og hund.
Derudover kan du opleve konkurrencer i lydighed og rally. Her er der konkurrencer i alle klasser lige fra begynder til elite, så du kan få et indblik i niveauet i de to flotte discipliner.
Men hvem siger, at man bare skal stå og kigge på til Hund i Fokus?
Der er mange aktiviteter, som man selv kan få lov at snuse lidt til sammen med sin hund. Man kan for eksempel snuse til nosework, hvor en dygtig instruktør vil dele ud af guldkorn, tips og tricks. Nosework er en sport med stigende popularitet, hvor hunden i den grad får lov at bruge sin snude og enormt veludviklede lugtesans.
Du kan også stille dig selv og din hund foran en kvalificeret dommer, som vil give hunden en mundtlig bedømmelse. Heller ikke her behøver din hund være stambogsført eller ren i racen.
Du kan også deltage i ringtræning, så du ved, hvordan du og hunden skal gebærde jer i ringen.
Myndeklubben arrangerer lurecoursing, hvor du kan få lov at sende din hund afsted i fuldt firspring ud over markerne på en dertil indrettet bane.
Hund i Fokus byder også på sommerskue, landsholdstræning for juniorhandlere, og en masse spændende aktiviteter i DKK’s børnestand.
Har du svært ved at overskue alle disse aktiviteter, kan du også få en guidet tur mellem aktiviteterne, hvor du får forklaret, hvad der foregår rundt omkring.
Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.
I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten
Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu
Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Næsten 300 hunde og hundeentusiaster fyldte Brøruphallerne, da DKK Kreds 4 sparkede det nye år i gang med glimmer, god stemning og tætte bånd mellem hunde og mennesker.
Klummen i det nyeste nummer af HUNDEN var lidt speciel, da det var forpagterne af det nye hundeaktivitetscenter i Ringsted, der fik ordet og dermed lov til at præsentere sig selv. Du får klummen her
Lørdag den 21. september 2024 vil altid stå som en mindeværdig dag for Simone Storgaard og Birgitte S. Jensen fra Kennel GoldZone. På dagen, hvor deres golden retriever Verner fyldte to år, formåede han ikke kun at blive Bedst i Racen (BIR) ved Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Roskilde, men han opnåede også sin danske championtitel.
Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning.
Sidst jeg var i Messecenter Herning, gik jeg 11 kilometer på den samme udstillingsdag. Der kan sikkert siges en masse godt om at gå mange kilometer om dagen, men jeg husker også, at jeg var ret træt i fødderne om aftenen.
For Messecenter Herning er stort, og på DKK-udstillinger er der er altid meget at opleve, det gælder selvfølgelig ikke mindst når udstillingen er et EDS. Og nogle gange er der altså langt mellem hallerne, hvor det man gerne vil følge foregår.
Med mindre, at man ser med fra computeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på