Den danske nationalrace, dansk/svensk gårdhund, er i den grad godt repræsenteret her på Bornholm. 51 flotte eksemplarer af den charmerende race, skal vises frem både lørdag og søndag.
Her på øen ude i Østersøen, hvor der er kortere til Sverige end til Danmark, er det da også på sin plads, at netop den race er godt repræsenteret. Men helt nordisk bliver det jo ikke bare fordi der er mange eksemplarer af en dansk/svensk race. Men når man så putter den norske dommer Arne Foss ind i ringen for at dømme, så har vi flotte eksemplarer fra både Sverige, Danmark og Norge.
Se billederne herunder:
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
18 beagleejere har i forbindelse med udstillingen på Bornholm holdt ferie sammen i Storløkke Feriepark. Det er blevet en tradition, der vokser år for år
Så har vi fået lagt alle billederne fra årets tredje internationale DKK-udstilling online – og det blev ikke til så lidt.Du kan downloade de digitale billeder direkte fra hjemmesiden. Priser fra kr. 99,-
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Det er egentlig en halvgammel ide, der lørdag klokken 10.30 blev til virkelighed i Fredericia, da de første personer kunne komme på en guidet rundtur på udstillingen
Dansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen ogsåDansk Kennel Klub har valgt at gentage en succes. Skattejagten, som blev lanceret på udstillingen i Roskilde, er nu godt i gang i Vejen også
Owen Des Fleurs D'Aloes blev bedst i racen hos coton de tulear. Ejer Nemone Lindulf var i den grad en glad vinder
Hvert år plejer DKK at afholde seks internationale udstillinger. Men vi kommer næsten til at runde 500 dage mellem den forrige og den næste
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).