Søndag var det tid til den sidste tur i Store Ring for de mange flotte hunde ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show. Og for hele 9. gang i år var det labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, bedre kendt som Blue, der løb med sejren i Best In Show. Sammen med sin ejer, Sander Nugteren fra Holland, fortsætter Blue med at imponere og sikre sig titler.
En følelsesladet sejr
Selvom han efterhånden er vant til det, så var Sander Nugteren tydeligt rørt efter dagens sejr.
- Ja, så står vi her igen, men det betyder stadig enormt meget for mig, og jeg har stadig lige svært ved at holde tårerne tilbage, sagde han umiddelbart efter sejren.
At vinde Best In Show to dage i træk er en bemærkelsesværdig bedrift, og det var tydeligt, at sejren betød meget for både Sander og Blue.
En særlig dag med opdrætteren
En af de mest rørende øjeblikke ved dagens udstilling var, at Blues opdrætter også var til stede.
- Det er det bedste i verden at kunne fejre den her bedrift med Blues opdrætter, der er kommet helt fra Skt. Petersborg, for uden hende ville jeg jo ikke have haft så fantastisk en hund. Det er næsten ikke til at tro, lød det fra Sander med et smil.
Winter Wonder Show har endnu en gang vist, hvorfor det er en af årets mest prestigefyldte hundeudstillinger. Vi ser frem til at følge Blue og Sander i deres fremtidige eventyr og ønsker dem fortsat succes.
Sammen med titlen som Best In Show, blev Blue også fejret som Årets Hund ved en særlig ceremoni, der hylder alle vinderne af årets DKK konkurrencer.
Du kan glæde dig til at læse meget mere om vinderne af årets konkurrencer i det kommende nummer af medlemsmagasinet HUNDEN.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Sommeren kan være hård for vores firbenede venner. Hunde har svært ved at komme af med varmen, og derfor skal du som ejer tage særlige hensyn, når solen bager. Her får du gode råd til, hvordan du holder din hund sund og glad i sommervarmen.
Sidste søndag døde tre hunde ved et hundeløb i Frankrig på grund af forgiftede kødboller. Her fortæller danske Charlotte Hoog Møller, der bor i Frankrig og som deltog i løbene sidste weekend om sine oplevelser
Hjernehindebetændelse - eller meningitis - er en alvorlig sygdom hos hunde forbundet med smerte og stivhed i ryg og nakke. Der findes flere forskellige årsager til betændelsen - og vi ser lidt nærmere på hvad der sker, når hunden bliver syg
I et forsøg i Kina har man påvist, at katte kan smitte hinanden med Covid-19. Det samme gælder ikke for hunde
Så er det nu, du skal holde ekstra øje, når I går tur, for hunde, der snuser rundt i skovbunden, kan finde på at spise agern fra egetræet. Hvert efterår kommer hunde til dyrlægen med agernforgiftning, så det er værd at holde godt øje
Chella Phillips, der ene kvinde tog 97 herreløse hunde til sig under stormen Dorian på Bahamas, bliver nu udsat for hadbeskeder og svindelforsøg. Det kan man læse på hendes facebookprofil
Op mod halvdelen af danske hunde er i dag overvægtig, lyder det fra en af Danmarks største grupper af dyrehospitaler, Anicura, der er bekymret over stigningen i antallet af overvægtige hunde. Hundeejere bør derfor være mere opmærksom på kæledyrets sundhed, da overvægtige hunde oftest lever kortere og er i større risiko for alvorlige følgesygdomme, lyder opfordringen fra dyrlæge.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Helen Riis og hendes kæreste rejser til Norges fjelde med deres hunde, hvor de oplever naturens storhed, fysisk udfordring og et stærkt fællesskab. Vandreturene er krævende og kræver både træning, planlægning og godt udstyr, men giver uforglemmelige minder og dyb samhørighed.
Et liv uden gåture, tryghed eller selskab – og med mundkurv på. Sådan begyndte tilværelsen for Jessi, en sort pudelblanding, der aldrig havde fået lov at være hund på hundens præmisser. Først da hun blev indleveret på Dyrenes Beskyttelses internat i Nordjylland, begyndte rejsen mod et bedre liv.
Når først beslutningen er taget, og drømmen om en lille, logrende hvalp går fra tanke til realitet, kan det være svært at lægge følelserne helt på hylden for at forholde sig til de lidt mere praktiske sider af hvalpekøbet. Men før du lader dig rive med af nuttede hvalpehoveder, små poter og den bløde hvalpemave, er der måske noget, du ikke helt har stillet skarpt på endnu.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Golden retrievere, is, glade familier og en brandbil fyldt med vand og god stemning. Guldbasseklubbens brandmandsdag blev en uforglemmelig fest for både to- og firbenede.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet