Søndag var det tid til den sidste tur i Store Ring for de mange flotte hunde ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show. Og for hele 9. gang i år var det labrador retrieveren Lab'Spb Gazprom, bedre kendt som Blue, der løb med sejren i Best In Show. Sammen med sin ejer, Sander Nugteren fra Holland, fortsætter Blue med at imponere og sikre sig titler.
En følelsesladet sejr
Selvom han efterhånden er vant til det, så var Sander Nugteren tydeligt rørt efter dagens sejr.
- Ja, så står vi her igen, men det betyder stadig enormt meget for mig, og jeg har stadig lige svært ved at holde tårerne tilbage, sagde han umiddelbart efter sejren.
At vinde Best In Show to dage i træk er en bemærkelsesværdig bedrift, og det var tydeligt, at sejren betød meget for både Sander og Blue.
En særlig dag med opdrætteren
En af de mest rørende øjeblikke ved dagens udstilling var, at Blues opdrætter også var til stede.
- Det er det bedste i verden at kunne fejre den her bedrift med Blues opdrætter, der er kommet helt fra Skt. Petersborg, for uden hende ville jeg jo ikke have haft så fantastisk en hund. Det er næsten ikke til at tro, lød det fra Sander med et smil.
Winter Wonder Show har endnu en gang vist, hvorfor det er en af årets mest prestigefyldte hundeudstillinger. Vi ser frem til at følge Blue og Sander i deres fremtidige eventyr og ønsker dem fortsat succes.
Sammen med titlen som Best In Show, blev Blue også fejret som Årets Hund ved en særlig ceremoni, der hylder alle vinderne af årets DKK konkurrencer.
Du kan glæde dig til at læse meget mere om vinderne af årets konkurrencer i det kommende nummer af medlemsmagasinet HUNDEN.
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Har du læst Julie Valentins guide til indendørs aktivering i det seneste nummer af magasinet HUNDEN?
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Hunde og fyrværkeri er en dårlig kombination, og hvert år bliver mange tusinde hunde skræmt af fyrværkeriet. Dansk Kennel Klub giver her nogle gode råd til, hvordan du bedst kan hjælpe hundene igennem nytårsaften.
Så går det løs med hundeudstilling i Roskilde. Her får du et overblik over, hvor du kan se de forskellige racer i dag
Lørdag blev DM i agility for små og mellem hunde afgjort. En der ikke havde heldet med sig, var vinderen fra 2019 Fiona Wennberg
For en enkelt gang bryder vi med den normale fredagsquiz og serverer her en quiz om kennelklubben. Til gengæld er der hele 20 spørgsmål
…vandt den imponerende bullmastiff Ali Honey Dynasty titlen som udstillingens bedste hund. Den fantastiske hund imponerede dommerne med sin fysik, sin udstråling og sit dejlige temperament.
Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde
Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.
Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller