DKK mangler racer til hundens dag i Tivoli Friheden 9. juni

29-05-2018 14:39, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der mangler racer til sceneshowet til hundens dag i Tivoli Friheden

Copyright Ridehesten.com

OPDATERING: DKK Meddeler, at der nu er lukket for tilmelding, men hvis man har en af følgende racer, kan man stadig melde sig til sceneshowet:

Grønlandshund, siberian husky, samojed, bullmastiff, cattledog, Kelpie, australsk terrier, pharaoh hound, rhodesian ridgeback, afghansk mynde, saluki, basenji, lhasa apso, pyreneerhund. 

Har man en af disse racer, kan man kontakte Pia Paulsen på pipa@dkk.dk

 

------------------------------

Det er et flot syn, når utallige hunde og hundefolk samles i flok og går parade gennem Tivoli Firheden.

Og for en gangs skyld betyder størrelsen faktisk noget, for en stor og fyldig parade er altså bare flottere end en lille parade med få deltagere.

Det er nok utopi at tro, at paraden kan blive fuldtallig og tælle samtlige racer i Danmark, men Kennelklubben vil så frygtelig gerne have, at der kommer lidt flere tilmeldte hunde til paraden.

Derfor kan alle, som kunne tænke sig at gå parade med deres elskede hund, nu gå ind på kennelklubbens hjemmeside og tilmelde sig, såfremt der ikke er nogen tilmeldte i racen.

Tilmeldingen foregår her, og hvis racen er at finde i menuen, er der endnu ikke tilmeldt en hund i pågældende race.

Eneste krav for at deltage er, at din hund har en DKK-stamtavle, at den ikke er øre- og halekuperet (undtaget fra halekuperingsforbuddet er vizsla, weimeraner, breton, korthåret hønsehund og ruhåret hønsehund), samt at den kan gå i paraden med andre hunde af begge køn.

Hunde af racer, der fremgår af Hundelovens liste over forbudte racer, skal opfylde kravene iht. lovgivningen for at deltage i raceparaden.

 

Læs også

Uklare regler gør hundeloven til en fælde for ejere

25-04-2025 09:07, af Cecilie Friis Amstrup

Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.

Tæver lever længst

27-05-2012 09:27, af Tine Luther
Tal fra Agria Dyreforsikring viser, at tæver lever længere end hanhunde. Og - ikke overraskende - at små hunde lever længere end hunde af store racer.

EDS: Danske racer i DKK European Cup Winner

20-05-2023 11:32, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I dag var der danske racer i den udstilling, der kører sideløbende for de racer, der ikke er FCI-godkendt

Billederne fra Nørager er online

15-11-2023 11:59, af Anne Cecilie Sohl

Endelig er de her! Billederne fra Nørager har ladet vente på sig, men nu kan du finde dem online. 

Hundens Dag fejres over hele landet på lørdag

02-06-2025 16:35, af Cecilie Friis Amstrup

Lørdag den 7. juni 2025 inviterer Dansk Kennel Klub og Royal Canin til en landsdækkende fejring af hundens betydning i vores liv. Dagen byder på et væld af arrangementer for både to- og firbenede.

Fredagsquiz: Hvad vejer hunden

22-05-2020 09:18, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Quiz|

Vi har kigget i racestandarderne og fundet vægten på 10 forskellige racer. Det er dit job at gætte, hvad racerne vejer

Disse racer kan du opleve i Ballerup søndag

19-09-2021 07:52, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er blevet søndag og andendagen på udstillingen i Ballerup. Her er en oversigt over, hvilke racer, der udstilles i dag

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Tegn på at hunden fryser

22-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Dansk dobbelttriumf ved VM i Ungarn

25-11-2025 13:47, af Karina Green Damsgaard

Verdensmester Henrik Andersen og Wia og bronze til Kim Andersen og Mindful Baron

Weekendens hundeaktiviteter

21-11-2025 14:12, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på

Rally Dysten – Den lille hundeskole der kunne

24-11-2025 14:42, af Shandi Bech

En lille hundeskole med et stort hjerte: Hund og Glæde Hundeskole gjorde Rally Dysten til en festlig og fællesskabsfyldt oplevelse, hvor både hunde og førere blev fejret med smil, rosetter og godt sammenhold

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Hjemmelavede julesnacks til hunden

23-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Julen er fyldt med dufte og smag, og mange hundeejere vil gerne lade deres firbenede familiemedlem være en del af hyggen. Med hjemmelavede julesnacks kan du forkæle hunden med noget lækkert, der samtidig er sundt og sikkert