Trine Flor er racerepræsentant for en af de sjældnere racer i Danmark, og selvfølgelig er hun også at finde på den internationale hundeudstilling i Vejen. Her udstiller hun sin tæve Lulu, som lørdag er den eneste til at repræsentere racen.
Lulu er Trines syvende hund i racen, og det hele startede som lidt af en tilfældighed.
– Jeg kendte et polsk par, som havde et par polski owczarek podhalanski, der fik 14 hvalpe. Da de skulle hjem til Warszawa, kunne de ikke have alle hvalpene med, og så valgte jeg at købe en af hvalpene, og det var altså bare kærlighed ved første blik, lyder det fra Trine Flor.
Racen har tidligere været på observationslisten i Danmark. Derfor har man valgt at lave en ønskeprofil på racen, så hundene kan mentalbeskrives.
– På den måde kan vi vise politikerne, at vores hunde er sunde og gode, fortæller Trine Flor.
Tyvenes fjende
Polski owczarek podhalanski er en vogtende hyrdehund, og det er også en af grundene til, at Trine Flor har kastet sin kærlighed på racen.
– Jeg bor alene på en gård, og jeg er aldrig utryg, når jeg har mine hunde. Det kan godt være, folk kan komme ind i huset, men de får ikke lov at komme ud igen, for så vil hundene vogte over dem, fortæller hun og griner.
At racen kan klare lidt af hvert, har Trines hunde bevist i praksis.
– Jeg arbejder i nattevagt, og en morgen jeg kom hjem, ville hun have mig med over til en skrænt. Jeg gik med derover, og der fik jeg at vide, at mine hunde havde fanget nogle tyve, der var brudt ind i nogle sommerhuse. De havde gøet så højt, at politiet var blevet mistænksomme, og ville undersøge, hvad det var. Der stod hundene og vogtede over lovovertræderne.
Intelligens
Udover at være den vogtende hyrdehund, forsikrer Trine Flor om, at racen også er en fantastisk sød og intelligent race.
– Den skulle jo oprindelig vogte mod los, ulve og bjørne i Polen. Det gjorde de ved at være mere intelligente end de andre dyr. De angreb ikke, men gøede og vandt over deres modstandere med snilde, siger hun.
Racen ligger konstant omkring 30 hunde i DKK om året. Men der er også en del, som kommer ind i landet med polakker, der flytter hertil i kortere eller længere tid. Disse er ikke registreret i DKK
Vitus forlader den mørke underjordiske gang og træder ind i Tusmørkezonen, hvor ulvenes tuden fylder luften. Et møde med flokkens konge bliver afgørende for vejen tilbage til Julerosen.
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.
Der var nok at kigge på på førstedagen af hundeudstillingen i Fredericia. Vi har samlet lidt stemningsbilleder her
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Dansk Kennel Klub inviterer endnu en gang til haleglad hundefest i Rønne – hele tre dage med vovser i verdensklasse. Der er over 5000 logrende grunde til at tage en pause fra hverdagen, og både racenørder og nysgerrige familier kan glæde sig til at opleve et unikt univers af pels, poter og præcision – og ikke mindst masser af god stemning og fællesskab blandt hundeglade mennesker.
Søndag gik der lidt et chok gennem udstillingen i Vejen, da en ambulance kørte ind på pladsen. Det var Erik Faarup, der havde fået et ildebefindende, men han har det godt igen
Lørdag klokken 14.15 gik racen sort spids for første gang ind i til en officiel udstilling i Dansk Kennel Klub, og det var glade ejere og en glad dommer, der efterfølgende kunne gøre status
Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.
Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.
Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.