Der er sikkert bunkevis af gode undskyldninger for ikke at komme til Herning i weekenden. Det kan jo være, du for længst har takket ja til moster Odas 80-års fødselsdag, bedstefar Gunnars 100 års dag eller måske har du været så uforsigtig at placere dit eget bryllup i denne weekend. Disse tre undskyldninger kan med nød accepteres som afbudsgrund til Herning.
Men sidder du i en sådan, ja undskyld udtrykket, kattepine, så er der heldigvis hjælp at hente på DKK’s hjemmeside. Her kan du se med, når afgørelserne falder i Store Ring, da både lørdagen og søndagens Store Ring bliver livestreamet.
Det skulle altså være muligt at smugle en telefon med til fødselsdag eller bryllup og placere den diskret under bordet, så du hele tiden er med på, hvad der foregår.
Det bliver på ingen måde som at være der selv, men det er et ret godt alternativ, når nu du ikke selv kan være til stede.
Forhåbentligt vil andre end de, der plejer at komme til hundeudstilling også klikke ind på hjemmesiden og se lidt fra udstillingen, så de kan se, hvor fantastisk en hundeudstilling egentlig er. Naturligvis vil de gå glip af alt det, der sker rundt om Store Ring, men måske kan det lille indblik give nok blod på tanden til, at man lader sig friste til en tur til næste hundeudstilling, som er i Fredericia til februar.
Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.
Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Så er vi ved at være klar igen
Nogle hunde har det bare i sig. Den danske spids ludvig må siges at være en af dem
Winter Wonder Show i Herning bød lørdag på en dag fuld af glæde, flotte præstationer og store øjeblikke både i og uden for ringen. Publikum kunne opleve alt fra spændende finaler til rørende øjeblikke, hvor samarbejdet mellem hund og fører virkelig strålede
Under en oprydning fandt John Jonhansen en DKK medalje i sølv fra 1919. Den overrakte han i dag til Dansk Kennel Klub
Politihunden Thor og hans fører, Karsten Hav Sørensen, hyldes for deres ekstraordinære indsats ved Dansk Kennel Klubs Winter Wonder Show i Herning.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.
Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller
Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.