Maj måned 2018 vil blive husket i mange år frem som en meget varm måned. Heldigvis var den ikke så varm, at vore læsere ikke kunne overkommer at læse en nyhed eller to her fra hjemmesiden.
Her kan du få et kort overblik over, hvilke historier der hittede den sidste måned, og er du af en eller anden grund gået glip af en af dem, kan du bare følge linket og læse løs. God fornøjelse.
Nummer 5: Norwegian forbyder kortnæsede hunde på fly
På femtepladsen kom nyheden om, at Norwegian ikke længere ville flyve med dyr med korte næser. Derfor blev en lang række hunderacer forbudt at flyve med selskabet. Dagen efter hunden.dk havde skrevet om forbuddet, ændrede Norwegian det igen, så alle hunde er velkomne på selskabets fly igen.
Nummer 4: I aften afslører DR illegal hundeimport
Den fjerde mest læste artikel var foromtalen af DR's program om afsløringer af ulovlig hundeimport. Programmet var hjerteskærende, men mange af vore læsere var ikke overraskede over, at den slags finder sted.
Nummer 3: Hunden skal ikke grilles i bilen
Tredjepladsen var en højaktuel historie om en hund, der var lukket inde i en bil i Aalborg på trods af det varme vejr. Vi vil gerne være med til at sprede budskabet om, at hunde og varme biler ikke er en god kombination.
Nummer 2: Hundeudstilling i Roskilde fik tragisk start
På andenpladsen kom endnu en af de triste historier. Her var det fra hundeudstillingen i Roskilde, hvor en hund desværre døde. Vi har siden fået en del henvendelser om, at vi valgte at skrive historien. De fleste var positive, men der var også de, der mente, at vi gjorde mange pårørende nervøse. Vi skrev historien, fordi det var en tragisk ting, der skete, og vi ønsker at fortælle om hele udstillingen både det gode og det dårlige. Der kan dog være en pointe i, at vi ikke skulle have nævnt, hvilken ring det var sket i.
Nummer 1: Hunden gjorde, hvad andre dyr ville gøre
Den mest læste nyhed i maj måned var artiklen om hundebiddet i Skallerup, hvor en lille pige på et år var blevet bidt af en hund. Vi tog en snak med en af de ansatte i Skallerup, som fik lov at fortælle, hvad der fremover skulle ske med hunden og om, hvad hun tænker om den ulykkelige episode
Vi faldt over en sjov tråd på Facebook og kom til at tænke, at I måske havde lignende historier
Vores læser Vivian Jespersen fortæller, at hun flere gange hører folk sige, at Giardia ikke er et problem i deres område. Men Giardia findes overalt
Lea Nor, Tanja Benn og Christina Berantzino startede sidste år Just Be Dog. Nu er de på banen med en ny uddannelse, Just Be Pro, som foregår online. For at forklare deres tilgang skal man forestille sig en fodboldbane. Lyder det mærkeligt? Du bliver klogere, når du læser denne artikel. Udgivet første gang 30. maj 2020
Engelsk bulldog, fransk bulldog og mops er blandt de mest populære og elskede hunderacer i Danmark og er kendte for deres nuttede udseende, kompakte bygning og store personlighed. Deres karakteristiske korte snude er dog desværre også årsag til helbredsmæssige udfordringer.
I USA kan man bestille overnatning i en kæmpemæssig beagle, og det er faktisk så populært, at man skal være ude i rigtig god tid for at sikre sig en sengeplads
Sommeren nærmer sig og derfor er det også snart tid til hyggelige familieture til landets forlystelser. Men må du egentlig have hund med? Her får du et lille overblik over nogle af de mest populære udflugtsmål og deres hundepolitik
Shibaen er ekstremt populær efter kryptovalutaen af samme navn er steget i værdi. Det så man tydeligt på en kinesisk onlineauktion forleden
Den populære butik med produkter til hunde og katte slår fredag dørene op for en spritny butik i smilets by
K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.
Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.
Dogley.com har lavet en undersøgelse af danske hundenavne i 2019. her får du de 20 mest populære
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Et tilfældigt møde i en hundeskov i Sønderborg i foråret 2024 blev starten på et nyt livskapitel for Leif og Kirsten, som for nyligt tog deres to hunde med på en bryllupsrejse, hvor oplevelser med hundene var i højsædet.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.