Maj måned 2018 vil blive husket i mange år frem som en meget varm måned. Heldigvis var den ikke så varm, at vore læsere ikke kunne overkommer at læse en nyhed eller to her fra hjemmesiden.
Her kan du få et kort overblik over, hvilke historier der hittede den sidste måned, og er du af en eller anden grund gået glip af en af dem, kan du bare følge linket og læse løs. God fornøjelse.
Nummer 5: Norwegian forbyder kortnæsede hunde på fly
På femtepladsen kom nyheden om, at Norwegian ikke længere ville flyve med dyr med korte næser. Derfor blev en lang række hunderacer forbudt at flyve med selskabet. Dagen efter hunden.dk havde skrevet om forbuddet, ændrede Norwegian det igen, så alle hunde er velkomne på selskabets fly igen.
Nummer 4: I aften afslører DR illegal hundeimport
Den fjerde mest læste artikel var foromtalen af DR's program om afsløringer af ulovlig hundeimport. Programmet var hjerteskærende, men mange af vore læsere var ikke overraskede over, at den slags finder sted.
Nummer 3: Hunden skal ikke grilles i bilen
Tredjepladsen var en højaktuel historie om en hund, der var lukket inde i en bil i Aalborg på trods af det varme vejr. Vi vil gerne være med til at sprede budskabet om, at hunde og varme biler ikke er en god kombination.
Nummer 2: Hundeudstilling i Roskilde fik tragisk start
På andenpladsen kom endnu en af de triste historier. Her var det fra hundeudstillingen i Roskilde, hvor en hund desværre døde. Vi har siden fået en del henvendelser om, at vi valgte at skrive historien. De fleste var positive, men der var også de, der mente, at vi gjorde mange pårørende nervøse. Vi skrev historien, fordi det var en tragisk ting, der skete, og vi ønsker at fortælle om hele udstillingen både det gode og det dårlige. Der kan dog være en pointe i, at vi ikke skulle have nævnt, hvilken ring det var sket i.
Nummer 1: Hunden gjorde, hvad andre dyr ville gøre
Den mest læste nyhed i maj måned var artiklen om hundebiddet i Skallerup, hvor en lille pige på et år var blevet bidt af en hund. Vi tog en snak med en af de ansatte i Skallerup, som fik lov at fortælle, hvad der fremover skulle ske med hunden og om, hvad hun tænker om den ulykkelige episode
Vi faldt over en sjov tråd på Facebook og kom til at tænke, at I måske havde lignende historier
Vores læser Vivian Jespersen fortæller, at hun flere gange hører folk sige, at Giardia ikke er et problem i deres område. Men Giardia findes overalt
Lea Nor, Tanja Benn og Christina Berantzino startede sidste år Just Be Dog. Nu er de på banen med en ny uddannelse, Just Be Pro, som foregår online. For at forklare deres tilgang skal man forestille sig en fodboldbane. Lyder det mærkeligt? Du bliver klogere, når du læser denne artikel. Udgivet første gang 30. maj 2020
I går kom det frem, at hunden har taget førstepladsen som danskernes foretrukne kæledyr. Her får du de ti mest populære kæledyr netop nu
Som noget nyt i år har Agria lavet en liste over de mest populære hundenavne blandt de hunde, der tegnede forsikring i 2021, fordelt mellem hanhunde og tæver
Hunde er trofaste, men det er hundeejere også, når kæledyret skal have et navn. Derfor er der også kun blevet plads til to nye navne på listerne over Danmarks mest populære hundenavne i 2022
Over 17 millioner følgere efterlades på de sociale medier. Boo, der flere gange har fået titlen som verdens sødeste hund, er nemlig død
I USA kan man bestille overnatning i en kæmpemæssig beagle, og det er faktisk så populært, at man skal være ude i rigtig god tid for at sikre sig en sengeplads
I mange danske hjem, vil julestjerner pynte i den kommende juletid. Planten indeholder dog nogle giftstoffer, som kan give problemer, hvis hunden spiser den
Sommeren nærmer sig og derfor er det også snart tid til hyggelige familieture til landets forlystelser. Men må du egentlig have hund med? Her får du et lille overblik over nogle af de mest populære udflugtsmål og deres hundepolitik
Et nyt internat i fredelige omgivelser skal give flere hunde og familiedyr en god start på næste kapitel. Med base i det tidligere pensionat styrker Dyreværnet sin indsats i Jylland.
19 engagerede hundemennesker kunne denne weekend kalde sig færdiguddannede DKK-instruktører efter fem intense weekender på DKK Vilhelmsborg.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Selvom deres hund ikke har gjort noget galt, risikerer nogle danske hundeejere at få den fjernet og aflivet alene på baggrund af en tvivlsom DNA-test. Eksperter og Dyreetisk Råd opfordrer nu til at ændre loven om forbudte racer, så den bliver mere retfærdig og gennemsigtig.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Foråret bringer ikke kun sol og varme, men også en øget risiko for hjertelungeorm hos hunde. Parasitten kan forårsage alvorlige sygdomsforløb, men med tidlig opdagelse og forebyggelse kan du beskytte din bedste ven.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Amerikansk professor i hundepsykologi har rangeret hunderacer efter, hvor intelligente de er. Her får du de ti øverste og de ti nederste
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse