Maj måned 2018 vil blive husket i mange år frem som en meget varm måned. Heldigvis var den ikke så varm, at vore læsere ikke kunne overkommer at læse en nyhed eller to her fra hjemmesiden.
Her kan du få et kort overblik over, hvilke historier der hittede den sidste måned, og er du af en eller anden grund gået glip af en af dem, kan du bare følge linket og læse løs. God fornøjelse.
Nummer 5: Norwegian forbyder kortnæsede hunde på fly
På femtepladsen kom nyheden om, at Norwegian ikke længere ville flyve med dyr med korte næser. Derfor blev en lang række hunderacer forbudt at flyve med selskabet. Dagen efter hunden.dk havde skrevet om forbuddet, ændrede Norwegian det igen, så alle hunde er velkomne på selskabets fly igen.
Nummer 4: I aften afslører DR illegal hundeimport
Den fjerde mest læste artikel var foromtalen af DR's program om afsløringer af ulovlig hundeimport. Programmet var hjerteskærende, men mange af vore læsere var ikke overraskede over, at den slags finder sted.
Nummer 3: Hunden skal ikke grilles i bilen
Tredjepladsen var en højaktuel historie om en hund, der var lukket inde i en bil i Aalborg på trods af det varme vejr. Vi vil gerne være med til at sprede budskabet om, at hunde og varme biler ikke er en god kombination.
Nummer 2: Hundeudstilling i Roskilde fik tragisk start
På andenpladsen kom endnu en af de triste historier. Her var det fra hundeudstillingen i Roskilde, hvor en hund desværre døde. Vi har siden fået en del henvendelser om, at vi valgte at skrive historien. De fleste var positive, men der var også de, der mente, at vi gjorde mange pårørende nervøse. Vi skrev historien, fordi det var en tragisk ting, der skete, og vi ønsker at fortælle om hele udstillingen både det gode og det dårlige. Der kan dog være en pointe i, at vi ikke skulle have nævnt, hvilken ring det var sket i.
Nummer 1: Hunden gjorde, hvad andre dyr ville gøre
Den mest læste nyhed i maj måned var artiklen om hundebiddet i Skallerup, hvor en lille pige på et år var blevet bidt af en hund. Vi tog en snak med en af de ansatte i Skallerup, som fik lov at fortælle, hvad der fremover skulle ske med hunden og om, hvad hun tænker om den ulykkelige episode
Vi faldt over en sjov tråd på Facebook og kom til at tænke, at I måske havde lignende historier
Vores læser Vivian Jespersen fortæller, at hun flere gange hører folk sige, at Giardia ikke er et problem i deres område. Men Giardia findes overalt
Lea Nor, Tanja Benn og Christina Berantzino startede sidste år Just Be Dog. Nu er de på banen med en ny uddannelse, Just Be Pro, som foregår online. For at forklare deres tilgang skal man forestille sig en fodboldbane. Lyder det mærkeligt? Du bliver klogere, når du læser denne artikel. Udgivet første gang 30. maj 2020
Lydighed er ikke kun for border collier. Det er Sofie Blæhr og Biyana et godt eksempel på
For 40 år siden startede Leif Kirkeby produktion af hundemad. Han dyrkede slædehundesport med sine grønlandske slædehunde, som han synes fik en forkert kost gennem de eksisterende brands.
Råber du efter Charlie eller Luna i hundeparken, er der stor sandsynlighed for, at der kommer mere end én velopdragen hund – eller velopdragent barn - løbende. Ifølge Agria Dyreforsikrings opgørelse er det menneskenavne på to stavelser, der topper listen over de mest populære hundenavne i Danmark. Men allerede nu forudser hundeekspert, at flere royalt klingende navne vil være regerende mestre på næste års hitliste.
”Opfinderen” af labradoodle, der er en blanding mellem labrador og puddel, kommer med opsigtsvækkende advarsel om den populære blanding
Løb med forhindringer (K9 Biathlon) bliver mere og mere populære i disse år. Det er en sjov sport og kan være en skøn fælles oplevelse at få med sin hund. Men hvis det skal være en succes, er der en række ting, man bør tænke over, inden I tager afsted.
Veganisme, hvor alle animalske fødevarer er udelukket fra kosten, er blevet en mere populær livstil blandt danskere. Er man veganer, og samtidig hundeejer, har tanken om en plantebaseret diæt til hunden måske strejfet en. Der findes masser af vegansk hundefoder på markedet, men kan hunde trives på en kost uden kød og andre animalske produkter?
Tina Hougaard og Stine Lerche-Vestergaard fra Powerdog er aktuelle på weekendens Dogdays i Hillerød, hvor de holder en workshop om Nose Work. Vi har snakket med dem om, hvorfor sporten er blevet så populær
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
I sidste nummer af HUNDEN kunne I læse raceportrættet af den irske ulvehund. Måske fik I lyst til at møde de blide kæmper og høre lidt mere om, hvad vi, der har dem, bruger dem til og ikke mindst, hvor I kan møde dem og høre meget mere, end denne artikel kan fortælle
Dansk Canicross Forbund (DCF) lancerer i år en landsdækkende løbsserie, DCF Dog Series 2025-26, der skal samle hundeentusiaster fra hele Danmark til motion, konkurrence og fællesskab i naturen. Serien giver deltagerne mulighed for at samle point gennem sæsonen ved at deltage i flere løb, og ved sæsonens afslutning kåres en samlet vinder
Når vejret holder jer indenfor, kan du stadig give din hund motion og mental stimulering – uden at blive gennemblødt
60-års jubilæum i DKK: Fra den første lakeland terrier til topvindende mynder og whippets – et langt, kærligt og lærerigt liv med hunde
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Hvordan gik hunden fra at være en vild, frygtet gadehund til at blive et højtelsket familiemedlem og danskernes bedste ven? Det spørgsmål får du svar på i den kommende bog Dyrenes byhistorie i Holstebro, som udkommer den 17. oktober 2025
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Efter kæmpesuccesen i Viborg, hvor mere end 1.000 deltagere satte rekorder og fyldte byen med hundeglæde og fællesskab, er K9 Biathlon for alle nu klar til årets (u)hyggeligste udgave i Svendborg. Den 11.–12. oktober bliver smukke Christiansminde rammen om en weekend fyldt med eventyr, grin og Halloween-stemning for både to- og firbenede